С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

1 11 юни 2015, 9:35, 8939 прочитания

Приложна магия

Кажи ми какви приложения имаш на телефона си, за да ти кажа какъв си - четирима млади българи разказват за любимите си мобилни приложения и как смартфоните са променили живота им, работата им и начина, по който комуникират

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
Николай Бачийски

Николай Бачийски
програмист, работи за Automattic / WordPress.com
Тъй като работата ми е свързана с интернет, налага се да съм онлайн през по-голяма част от деня. Основно използвам електронна поща и приложението за WordPress – там минава вътрешната комуникация на фирмата, а и тестваме някакви бета неща. Много ползвам Simple Note – малка програма за бележки, която може да се инсталира на всякакви устройства и да ги синхронизира. А за организиране на ежедневието използвам The Hit List.

Slack е приложението за комуникация във фирмата с колегите. Не съм особено активен във Viber и What's up. За комуникация с приятели предпочитам или iMessage, или Hangouts.

Ако искам да се информирам за новините, понякога чета приложението на "Дневник", иначе ежедневно следя Twitter, където изскачат някакви готини неща, особено ако следиш правилните хора. Преди година-две рестартирах Twitter-а си отново, спрях да следвам всички, а сега следя стотина души и го ползвам всеки ден.

Ползвам едно приложение, което се казва Circa, чиято идея е да ти предлага по две-три теми на ден със статии с различни гледни точки. И ако решиш да "следваш" дадена тема, то ти казва кога е излязло нещо ново. Организира се от истински хора, а не е механизирано. Още не мога да се откажа от RSS и следя някакви блогове, въпреки че осъзнавам колко олдскул е това.

Смартфоните определено промениха начина, по който комуникираме. Хората дори придобиха нови навици. Има едно ново явление, наречено "фантомно позвъняване" - придобит от новия начин на комуникация рефлекс телефонът да позвъни или да те извести за ново съобщение, да кажем. Според изследванията хората имат усещането, че телефонът звъни и го проверяват, но – нищо. И това го правят по десетина пъти на ден. Заради усещането, че ще изпуснат нещо важно.

Преди време направих експеримент и сложих приложението Kindle на основната линия – сред приложенията, които първо проверяваш, когато си извадиш телефона. И забелязах, че започнах да чета повече.

Тъй като доста пътувам извън страната, често ползвам Foursquare. Според мен има бъдеще в приложенията, които се фокусират върху локалното – като пътеводители за добрите места – от музеи и забележителности до барове и ресторанти, с мнения на потребители, с рейтинги. Тези приложения са доста по-развити извън България, но се надявам да се развият и у нас.

Александър Бойчев

Александър Бойчев
журналист, главен редактор "Дигитално съдържание" в bTV Media Group

В хоризонт от последните пет години смартфонът промени живота ми, защото в джоба си имам компютър. В хоризонт от 15 години не го промени, просто направи по-приятни и лесни неща, с които живея от години. В хоризонт на общуването – все по-често ме мързи да говоря, предпочитам да напиша съобщение в някой месинджър. Майка ми не харесва това.

Имам 32 инсталирани приложения на телефона си. За работа най-вече използвам всякакви месинджъри и Notes на iPhone, а за забавление - Remote Mouse – с негова помощ си управлявам лаптопа от дивана и си пускам филмите, без да ставам.

От българските приложения харесвам много TaxiMe, но тъй като няма безкасови плащания, го използвам все по-малко. Харесвам много Cinexio, но тъй като няма възможност да си платя билетите директно, често се нервирам в киносалона, където резервацията ми била невалидна (щото не съм дошъл 30 минути преди филма, а "наглите" 13). Изобщо – какво става с мобилните разплащания?! След десет години се надявам комуникациите да са все така зависещи от човешка намеса и свободната ни воля.

Вълчо Калудов

Вълчо Калудов
занимава се с маркетинг и PR

Не мисля, че смартфонът промени живота ми. Използвам го не повече от два часа на ден. Имам инсталирани над 30 приложения, но повечето от тях са в папка Extras и въобще не ги отварям. За работа използвам най-често Viber и Messenger, а за забавление - Instagram и Twitter – те имат огромен потенциал, ако знаеш как да ги използваш, и все още не са се превърнали в изцяло маркетингов инструмент като Facebook.

Няколко седмици играх Minion Rush, защото ми напомняше за Super Mario. Изтрих я, когато осъзнах, че ми губи прекалено много време. Нямам български приложения. Бих искал Rotten Tomatoes да направят приложение. Иначе, ако може Google да си подобрят апликацията за Blogger, която не е пипана, откакто са я пуснали, ще бъде чудесно. В момента е абсолютно безполезна, чудех се дали да не я изтрия и от папка Extras.

В комуникациите след десет години няма да има никаква същинска комуникация - най-вероятно никой няма да използва телефона си за разговори. Което от своя страна означава, че вече никой няма да го нарича "телефон". Може би Mini-Me или Smart-Me.

Михайло Николич

Михайло Николич
партньор и управляващ директор в Athlon

Основното, което смартфонът промени в живота ми, е, че работя повече и за радост вече не съм толкова обвързан с офисното пространство. Използвам го предимно за мейл комуникация и бързи справки, свързани с проекти, и др. В тези случаи бих предположил, че го използвам около два часа на ден. Понякога пиша статии и най-добре ми се получава, когато не съм пред компютър, а пиша на телефона, докато съм навън. В такива дни вероятно удвоявам времето.

Имам инсталирани около 70 приложения, доста от тях пускам в изключително редки случаи, но ги държа за всеки случай. За работа най-активно използвам Gmail и Google Docs/Drive приложенията, Calendar App и AdSense на Google - всичко това понеже ползваме Google Apps за фирмените мейли. Освен тях - Evernote, Wunderlist и приложения за Project Management. В по-редки случаи - приложения на Adobe, най-вече Acrobat. За забавление използвам SoundCloud и Camera app. От българските приложения използвам SofiaLive, за да се информирам за събития и места; TaxiMe, когато ми се налага, и Epay, понеже сметките са неизбежни.

Бих искал да има приложение PA (personal assistant) с изкуствен интелект, който да се грижи за това да приоритетизира мейлите и останалата комуникация по важност. Gmail се опитват, но са още далече от целта.

Гледайки назад във времето и опитите на нови средства като Google Wave, които за съжаление се оказаха неуспешни, мисля, че десет години няма да променят радикално начина, по който хората общуват. Очевидно ще имаме все повече устройства, но си мисля, че те ще използват старите и познати средства - аудио- и текстови съобщения. Предполагам, че драстично ще се развият начините да се автоматизира човешката намеса, т.е. писането, гласово разпознаване, по-добра интерактивност с устройствата и т.н.

Статията е коригирана в 17:19ч. на 11 юни. 
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Имало едно време в "Червената къща" Имало едно време в "Червената къща"

Какво се случи в "Червената къща" и какво е бъдещето на сградата с дълга история на "Любен Каравелов" 15

21 фев 2020, 2837 прочитания

Wi-Fi free 3 Wi-Fi free

Все повече хора искат да преодолеят зависимостта си от технологиите. Бизнесът харесва това

14 фев 2020, 3110 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Народът срещу Селфи

Телефонният автопортрет като знак на времето

Още от Капитал
Фокусът с цените на тока

Защо в България борсовата електроенергия е хем най-скъпа, хем най-евтина

Нов цигарен връх

Rothmans е на път да стане най-търсената марка на пазара

Отчети това

Как умните електромери могат да намалят сметките за ток

Руско-турската прокси война* може да ескалира

Турският президент Ердоган е на път да атакува директно армията на Башар Асад. Това ще има непредвидими последствия

"Мишу", анимационният филм за отговорността ни към природата

Това е вторият филм на Вера Траянова и Милен Витанов, селектиран за участие на "Берлинале"

Моя страна, моя Южна Корея

Кратък гид към корейската нова вълна в киното

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10