
На снимката: Опити за връзка с близките и приятелите въпреки слабата интернет връзка във Враждебна.

"Мога да кажа, че за този период от време условията, в които живеят, се подобряват. Но все още е належащ въпросът дали има истински план за интеграция, след като нуждаещите се са намерили убежище", разказва пред Light шведският фотограф, който по-рано тази година отрази и конфликтите в Украйна.
"Тъй като видях отблизо войната, знам много добре от какво бягат те. Тези, които срещнах, разбираха, че осъзнавам положението им и наистина ме е грижа за съдбата им, за всичко, през което се налага да преминават. Новодошлите бежанци са обикновено обнадеждени, най-вече заради мисълта, че са далеч от опасността. Но колкото по-дълго са в лагерите, толкова по-осезаемо става отчаянието им. Те просто искат да продължат живота си, да намерят работа и нов дом. А това е сложно да се случи в държава като България в момента."
На снимката: Сирийски кюрди, Военна рампа.

"От позицията на възрастен войната и ужасът се преживяват по един или друг начин, но ако ги преживяваш като дете, тези спомени остават с теб завинаги. В Алепо през 2012 г. след ракетните обстрели камиони изсипваха тела пред болниците и да виждам останки на деца беше травмиращо. Но ми помогна да проумея напълно от какво тези хора искат да се спасят. Тогава режимът беше най-жесток, a Свободната сирийска армия, сред чиито редици снимах, като че ли беше по-добрата страна в конфликта. За съжаление те попаднаха под влиянието на екстремистки групировки като "Ал Нусра" и "Ислямска държава".
На снимката: Баща и син, Военна рампа.

Възможно е да се фокусира върху проблема с бежанците в родната му Швеция - страна, която определя като слаба в политиката си за интеграция и където след революцията са приети над 30 хиляди сирийци.
"Това направи доста хора милионери. В Швеция се създадоха частни лагери, които са движени от благотворителни организации и щедро спонсорирани от правителството. Съответно хората зад тези домове искат да задържат бежанците колкото се може по-дълго, а колкото повече са те, толкова повече средстваимат право да изискват. В цялата схема са намесени и бивши политици с добри контакти в сегашното правителство. Ситуацията, в която един нуждаещ се от помощ човек се превръща в продукт е нещо, което ми се иска да изследвам по-детайлно."
На снимката: Сирийски кюрд във Военна рампа

На снимката: Жена получава тревожни новини в лагера във Враждебна, София

На снимката: Братя в лагера в Свиленград

Благодарим ви, че четете Капитал!
Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове
0 коментара