Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук. Разбрах
// Light / Тема

2 17 юли 2015, 10:00, 9811 прочитания

Лятна резиденция

От плажа или от планината: опитът на петима души с работно място на открито

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
"Mного са ни смешни рекламите за мобилен интернет, на които дават човек с лаптопа на плажа. Аз, макар и да съм дигитален номад, никога не отивам с компютъра на пясъка, за да не се развали," каза Армандо Константино миналата година в София.

Той и съпругата му Мелъни обикалят света с ван, работейки дистанционно вече три години. И не само фрийленсърите действат така. Компании като HP, SAP и Telenor стимулират служителите си да работят поне един ден от седмицата извън офиса.

Разговаряме с пет души в различни професионални сфери, които лятото програмират, движат бизнеса или превеждат от бара на плажа или от някоя гора в планината. Това са препоръките им къде и как е лесно да се работи.

Лятна резиденция

Още по темата

На филм разстояние

Из Банкок, Истанбул и Гренландия през август с поредицата за игрални и документални продукции "Кино за пътешественици"

24 юли 2015

Чепеларе calling

Офис в гората се оказва мисия възможна за екипа на CoWorkation

17 юли 2015

Да тръгнеш просто така

Ангел Хаджийски и Здравко Григоров от филмовото сдружение "Позор", които обикалят Европа, Азия и Африка "крайно неподготвени" и без да резервират нощувки

9 май 2014

По е-пътя

Армандо, Мелъни и ванът Морк, или как живеят дигиталните номади

21 фев 2014

Филип Димитров,
програмист

"Докато съм с лаптопа край басейн с мента и спрайт до мен, се чувствам много по-вдъхновен за работа – хем релаксирам, хем ми идват нови идеи как да разреша някой казус", казва 30-годишният Филип, който е съдружник в софтуерна компания Tumba solutions. Но и преди това, като служител в друга голяма компания, отново е работил част от времето дистанционно. Ключовото според него е човек да си харесва работата – "хобито и служебните ми задължения се припокриват и не ми пречи, докато съм на море с приятели, да отделя няколко часа за работа. Важно е  човек да балансира – да се включва в общите приказки и забавления, но после да намери време да се уедини и да си поработи". Миналата година, докато са на море в Гърция, Филип трябва да предава важен проект, но това въобще не му разваля почивката, всичко, което му трябва, е wi-fi. Изключително важно човек да се познава, да разпределя времето си и да знае кое кога да свърши – "по-техническата работа, която не изисква чак толкова много задълбочаване, я оставям за вечерните часове". На морето работи само на плажа – баровете остава за разговори, а и силната музика му пречи.

Друго изключително важно е човек да преценява възможностите си и да не се претоварва. Така Филип може да се справи с 65 часа на седмица. В планината след преход, когато останалите се прибират да спят, той пак отваря лаптопа. Затова и предпочита къщи за гости, а не хижи, защото е сигурен, че ще има интернет. "Когато съм сред природата, съм много по-продуктивен - за два часа свършвам работа, която бих свършил за пет."

Ангел Хаджийски и Здравко Григоров,
сдружение "Позор" (организират филмовите фестивали MENAR, Северно сияние, Satori Fest , Sofia Biting Docs, поредицата "Кино за пътешественици")

Лятна резиденция

"Често хората ни питат къде е офисът ни. Такъв няма, работим основно от вкъщи, а през лятото и от разни приятни места, където може да съчетаваме задължения с почивка." Ангел и Здравко обикновено отиват в "Рио" и там редуват преводите на филми със слънчевите бани. "Нашето Рио си няма Копакабана, но пък е съвсем близо до плажа на Равда." Малък хотел, където собственикът ги познава и вече е свикнал в началото на юни да откриват сезона. После, в началото на септември, се връщат отново, за да го закрият. Когато отиват някъде, още преди да са се настанили, питат за wi-fi паролата. "Не обръщаме толкова внимание на лукса в една стая, колкото на това дали може да работим оттам."

Лятна резиденция

В София, докато текат някои от филмовите фестивали, които организират, често им се налага да работят в "Дома на киното" или в "Културен център G8". Докато зрителите гледат филмите, те превеждат следващите заглавия, които предстои да се прожектират. "В Bookies и във "Фотосинтезис" е много приятно да се работи. В градината на първото часове наред може да си седиш под сянката и да работиш, а във "Фотосинтезис" обикновено е тихо и без проблем се съсредоточаваш върху превода, докато хапваш шоколадов мус."

Миналата година, по време на пловдивското издание на MENAR, Art News Café е мястото им за работа и срещи. "Уютно, с много вкуснотийки и на всеки известно." Имат си и правило, когато пътуват извън България: никога не взимат работните лаптопи и за нищо на света не се лишават от почивката.

Мариета Винсент,
управлява онлайн магазин

Лятна резиденция

Фотограф: Цветелина Белутова

Мариета е свикнала да работи в хамака в градината си. Когато пътува за повече време на море или на планина, не може да си позволи да не изпълнява поръчките от онлайн магазина си за продукти за бременни жени и малки деца "Зеленото драконче". "По-миналата година бяхме за месец на плажа на "Градина" и си имах ритуал: всяка сутрин с фрапето сядах на "Бар срещу фара" (вече го няма) и си работих по няколко часа, докато е още хладно." За да е сигурна, че ще има интернет, където и да отиде, Мариета си има устройство с мобилен интернет, което досега не я е предавало.

Тя не е единствена на бара с лаптопа. "Бяхме си като малко общество от работещи. Преди това не се познавахме, но след като всяка сутрин на практика споделяхме един "офис", се опознахме." Плажът на "Градина" се превръща и в мястото, където среща своята бъдеща бизнес партньорка. "Миналата година бяхме на Крапец и си работих без проблеми, даже от шезлонг пред палатката." На Мариета не й е трудно да се съсредоточи, даже морската гледка й помага.

Ема Паунова,
PR и Event Manager

Лятна резиденция

Фотограф: Анастас Търпанов

През последните пет години Ема се занимава с организиране на събития и менажирането на различни проекти. "Така съм си подредила работата, че мога да работя отвсякъде и навсякъде. За целта ми трябват само лаптоп, ток и интернет. Понякога и телефонът ми е достатъчен, за да свърша ангажиментите си за деня." През лятото най-често работи от Пампорово, защото се занимава с поддръжката и менажирането на "Велопарк Пампорово" и често й се налага да пише писма от гората или да води тежки делови разговори от някоя поляна на няколко хиляди метра надморска височина.

"Много харесвам този начин на работа и съм благодарна, че имам свободата да го правя отвсякъде и по всяко време. Така съм много по-креативна, прекарвам дните си на хубави места, подреждам ги, както аз реша, и имам време за дъщеря си." А любимите й места за работа са в двора вкъщи и от хотел "Орловец" в Пампорово.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Волна програма Волна програма

За това колко е важно да намираш удовлетворение и извън работата

12 яну 2018, 4149 прочитания

Народът срещу баничките 9 Народът срещу баничките

Движението Food Revolution България повдига въпроса за училищни програми за закуски и с колко точно тесто се хранят децата ни

27 окт 2017, 9726 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Чепеларе calling

Офис в гората се оказва мисия възможна за екипа на CoWorkation

Полицай, милион, полицай, милион

Страхът да няма гафове по време на европредседателството накара премиера Бойко Борисов да даде извънредни 125 млн. лв. само за две седмици. Подобно решение може да предизвика вълна от искания за още пари и да наложи ревизия на бюджета

Още малко по-скъпи

Прогнозите на агенциите са, че апартаментите в столицата ще поскъпнат с максимум 10% през 2018 г.

Миролио продаде дела си в "Булгартабак" за 26.6 млн. лв.

През фондовата борса бяха прехвърлени 7.22% от капитала, които отговарят точно на дела на италианския бизнесмен

Фонд на Рокфелер продава ритейл парка в Пловдив на групата "Химимпорт"

Активът се оценява на над 35 млн. лв., но дълговете са почти толкова

Две седмици в Мароко

С кола от северната до южната част на страната

Ново място: Ibeco

Ibeco е шоурум, посветен на кафето, чая и виното

K:Reader

Нов и модерен инструмент, който пренася в дигитална среда усещането от четенето на хартия.

Прочетете целия вестник или списание без да търсите отделните статии в сайта.
Капитал, брой 3

Капитал

Брой 3 // 20.01.2018 Прочетете
Капитал PRO, Сделката за Общинска банка и още от по-важните теми в седмичния "Капитал"

Емисия

DAILY @7PM // 19.01.2018 Прочетете