С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

4 24 юли 2015, 9:18, 14787 прочитания

Ти сериозно ли?

Дамите на лонгборда

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Инфографика

За разлика от своя по-къс, тесен и спортен братовчед скейтборда лонгбордът е удачен избор за дъска за начинаещи или напреднали мъже и жени, които искат да намерят алтернативно средство за придвижване в града или малко по-сериозни екстремни забавления по добрата извънградска пътна мрежа. Този спорт се превръща и в много актуално занимание сред жените, които принципно винаги имат едно наум при практикуване на екстремни занимания. Именно поради тази причина разказваме кратката история на няколко дами, които са в непрекъснато търсене на идеалния асфалт, знаят как да мотивират за повече спорт на открито и очевидно не се страхуват от ожулвания и по-сериозни наранявания.
Станимира Карадочева е банков експерт по кредитиране на малки и средни предприятия, но повечето хора я познават като Sunny, основател на женското общество за екстремни спортове и активен начин на живот Wildberries и на Longboard Girls Crew Bulgaria. 

Съвсем естествено Sunny кара всякакви дъски по вода и сняг, защото обича движението и спорта на открито. Захваща се с лонгборда едва след като дълги години не може да намери подходяща лятна алтернатива на дъската в града.

"Скейтбордът си е повече за трикове, докато с лонгборда мога да си cruise-вам или да развивам висока скорост."Очаквано за Sunny челните сблъсъци с асфалта не са много приятни, но плавното прогресиране и липсата на надценяване на възможностите ограничават риска от падане. Протекторите и оглеждането за препъникамъче са задължителни.

"От тази година давам уроци по лонгборд за деца, иначе обичам да се придвижвам където мога с него въпреки дефицита на хубав асфалт – карането по улиците е изключително опасно, парковите алеи са на дупки, няма скейт парк в столицата, тротоарите не стават, освен това са си предназначени за пешеходци… въобще местата за каране са сведени до минимум."

Sunny посочва морските градини в Бургас и във Варна, спота в Борисовата градина и велоалеята на столичния бул. "Цар Борис III" като най-добрите места за каране на лонгборд и моментално се сеща за едно от най-запомнящите се спускания, които е правила. "Случи се на един закрит осеметажен паркинг, пълен с коли, камери и охрана. Трябваше да се спуснем доста бързо и внимателно отгоре додолу. Беше много яко, а и очевидно сме били доста бързи."

Илюстрация

Радка Петкова е каскадьор и леден катерач, който ползва лонгборда като заместител на сухите тренировки за сърфа. "Взех си дъска и почнах да ходя всяка вечер на сбирките на много добри момчета и момичета в Борисовата градина точно когато блокираха "Цариградско шосе" покрай протестите. Беше страхотно – цялата тази линия без коли.

"Предвид опита от други екстремни спортове в огромната си биография Радка навлиза доста бързо в карането на лонгборд, намира доста прилики със завоите в сърфа и се амбицира да задобрява ежедневно. Първоначално използва дъската за придвижване из града и по извънградски шосета, но се отказва от последното след няколко близки срещи с опасни и арогантни шофьори. Оттогава се интересува само от наличието на хубав асфалт, добра компания и премерен риск.

"Определено е доста забавно, но и опасно. Не е като да паднеш във вода, асфалтът си е доста твърд. Веднъж се опитвах да въртя дъската, но след няколко неуспешни опита да се приземя завърших с извадено рамо в "Пирогов". Сега се пазя повече.
"

Илюстрация

Северина Митева живее само в София до 19-ата си година, когато започва да не я свърта много-много в столицата и тя се захваща с всичко, свързано с пътуване. "Аз съм сноуборд и ски инструктор, преди време преподавах и уиндсърф, изявявам се и като журналист. Карам сноуборд от ученическите си години, след това се качих и на сърф. Лонгбордът си дойде преди около година като поредния спорт, свързан с дъска. Sunny (Станимира Карадочева – бел. авт.) ме запали, ако трябва да съм честна. Помага ми да се уча и да напредвам по-бързо."

Предвид професията Северина прекарва по-голямата част от времето си върху някаква дъска, а летните месеци са посветени именно на лонгборда. "Носи ми тръпката от новото, тъй като е спорт, в който тепърва прохождам, и все още ги има готиното чувство и усмивката, докато се учиш." Въпреки сравнително краткия си опит върху лонгборда Северина има достатъчно запомнящи се преживявания, които да я стимулират да забрави за страха от паданията с висока скорост.

"Най-приятното ми каране досега беше съвсем наскоро по пътя за Велико Търново – от едната страна слънчогледи, от другата царевица, полета, докъдето ти стигне погледът, а зад тях – планина! Наклонът не беше много голям, затова решихме да ни дърпат с кола. Карането сред такава красота е неповторимо."

Илюстрация

Катерачката Геновева Михайлова–Жени е забавна дама с приятно чувство за хумор и много симпатично бебе, която се запалва преди около две години, "докато се учих да карам сърф с приятели. Те ми обясняваха как лонгбордът е най-добрата тренировка за усещането върху дъската в морето. Карам и сноуборд, така че се научих бързо. Оттогава винаги го взимам, ако ще пътуваме, и вярвам, че ще има хубави места за каране".

За Жени лонгбордът е като бирата
– готин начин да разпуснеш в града, който разхлажда в жегата и е най-приятен, ако е споделен с приятели. "Миналата година ходихме да катерим на остров Калимнос с още две приятелки – този остров сигурно го знаят само катерачите, защото там друго няма. Трябваше да пътуваме с кола и доста багаж – въжета, примки, и за капак аз се появявам с дъската.

Естествено нямаше как да не реагират с "ти сериозно ли", но успях да покарам и там. Моите приятелки тестваха лонгборда на връщане, докато чакахме ферибота. Пристанищата са готино място за каране – настилката почти винаги е супер, а и гледката си я бива."

Илюстрация

Двайсет и шест годишният компютърен инженер Мария Милкова започва с лонгборда по съвсем прозаични причини – докато гостува на сестра си във Виена преди време. "Бях пробвала съвсем за малко преди и реших да използвам нейната дъска за по-лесно придвижване – свиква се по-бързо и лесно от скейта и като цяло е много по-удобно превозно средство." 

Понастоящем Мария кара през по-голямата част от свободното си време и обръща повече внимание на настилката, защото "трябва да се кара върху всеки метър гладък асфалт, в парковете и по планинските пътчета". Сериозните скорости се развиват извън града, но в парка също е приятно. Но освен приятно карането на лонгборд може да бъде и доста опасно занимание, особено ако го правим без протектори и каска. Питайте Мария. "Веднъж се пребих в Борисовата по най-тъпия начин – карах без протектори и реших да се уча да се разхождам по дъската в движение.

Едно камъче ми влезе под колелцето, бордът спря, а аз продължих със салто през лакът, оставяйки доста кожа по алеята." Разминава се с нещо сериозно, но едва след задължителната разходка до "Пирогов" и няколко рентгенови снимки. Другата паметна история е от едно спускане с ниска скорост край село Лакатник, когато от храстите внезапно изскача коза и на Мария не й остава нищо друго, освен да се блъсне в нея и да се приземи някак си на крака без никакви наранявания.

Wildberries са на wild-berries.comLongboard Girls Crew Bulgaria са във Facebook.
  • Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Галина Дългото чорапче 1 Галина Дългото чорапче

Социалният цирк на осиновената в Дания Галина Риом-Ройбек учи децата у нас на приобщеност, емпатия и вяра в себе си

23 май 2019, 3071 прочитания

Селото се оказа тъкмо в града 3 Селото се оказа тъкмо в града

Няколко стопанства с доставка, които предлагат чиста, разнообразна и вкусна храна

17 май 2019, 5919 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Кахуна матата

Като сърф, но на колела и в градски условия

Как се гласува днес

Преференциите имат нови номера, машинното гласуване не е толкова трудно

Подрязаните крила на Huawei

Решението на Google удря по амбициите на китайския гигант да оглави глобалния смартфон сектор

"Агрия груп" купува производител на слънчогледово олио

Базираната в Лясковец "Кехлибар" ще е първата компания за преработка на слънчоглед в портфейла на холдинга

Кредитор продава рециклиращите машини на Пламен Стоянов-Дамбовеца

Оборудването е струвало около 10 млн. лв. при покупката му, а сега се предлага за около половината

Календар и домашно кино

По-интересните събития през уикенда и предстоящата седмица

По пътя с Инге Морат

Първата голяма ретроспективна изложба на австрийската фотографка е в италиански замък