Бездомни в повече
Хората без дом, също като другите маргинални групи в българското обществото, са оставени на произвола на съдбата, а има елементарни решения, които могат да направят живота им по-лек. Или поне да изтрият знака за равенство между живот и оцеляване
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Боби, не ти е тук мястото", ще чуе отново Боян Кондов (35), докато моли за дребни на светофара на стадион "Васил Левски". На улицата е от октомври миналата година, след като губи родителите си, прави няколко грешни финансови решения и попада на "лоши места". Няколкомесечният престой в затвора за дребни кражби му пречи да си намери работа по специалността - хотелиерство и ресторантьорство, въпреки немалкия му стаж като барман. На опитите му да се включи отново в обществото системата отговаря с един куп административни изисквания. За да ги има обаче, трябва да е в нея. Завърта се кръг, от който излизане няма.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Да, държавата не се интересува от бездомните си граждани, но пък приема хиляди нелегални имигранти от Африка и Азия и им осигурява всички възможни екстри. Ето това са толерастките двойни стандарти на гейропейският съюз.
В България има стотици обезлюдени села, има десетки хиляди изоставени къщи.. всъщност много повече.. но бездомните искат все да са в градовете.. що така?
До коментар [#2] от "mickmick":
Защото тези къщи си имат собственици, които едва ли ще искат да пуснат бездомни да живеят вътре. И освен това някой трябва да ги убеди, да ги свърже с хора, които си търсят дом, да им се плати транспорта до там и да се помисли ако се преместят как ще живеят. Откъде ще вземат пари за ток, вода, дори и за земеделие в двора ще им трябват. Не става да обявиш, че се настаняваш в една къща и всичко вече е наред.
До коментар [#3] от "Весела Николаева":
Мисълта ми беше, че къщите са оставени на произвола на съдбата.. имат собственици, но само на книга. - А, да плащат им данък от 1.5 лева на година!! и толкова. Та там може държавата да настани такива бежанци.. всъщност и сега това се прави на много места от кметовете - изоставени къщи се дават за подслон на роми. И не се плашете - обикновено в тоя случай става за работливи роми. Поне да се грижат за имотите. Че имот без хора.. много бързо се разваля.
Какво пречи държавата да дава някакви пари за наем в такива имоти или самите бежанци да си го плащат - наемът би трябвало да е много по-малък отколкото в града. А има и двор. В крайна сметка, човек като е закъсал не може да подбира много много. Ако пък подбира - значи не е закъсал достатъчно?
Ех, сънародници мои... Ако бяхте мюсюлмани, ЕС щеше да лежи в краката ви. А сега мрете от глад, забравени от държавата :(
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#4] от "mickmick":
Не може да се разпореждаш с чужда частна собственост. Къщата може да изглежда изоставена, но собственика може да си има планове след няколко години да си я оправи и да живее там след като се пенсионира. Много от къщите на село претърпяват тази трансформация. Mickmick, ти общо взето само в паниците на другите гледаш. Явно си социалист. А единственото нещо, което социалистите знаят за парите е, че искат да ги вземат от другите.
До коментар [#6] от "Симо":
Не искам да се разпореждам с чужда собственост. Но - ако един не си поддържа собствеността, пречи на съседите, така се увеличава и престъпността/правилото на счупения прозорец/.
А за социализма.. явно в западна Европа и САЩ са социалисти.. щото там няма толкова много неподдържана собственост. Имат си и правила за това.
До коментар [#7] от "mickmick":
Верно. Тук си абсолютно прав.
Бездомникът е човек, който спада към определена социална категория хора, които нямат постоянно жилище и подслон. Бездомността произтича най-вече от финансови причини и е следствие от невъзможността за осигуряване на собствено жилище. Тя може да бъде принудителна или доброволна, постоянна (хронична) или временна.
Броят на бездомниците по света се оценява на около 100 000 000 души. Те живеят по улиците в градовете, често бутайки количка с цялото си имущество в нея. Някои от тях спят под мостове, в картонени кутии или палатки и се топлят на запалени кофи за боклук. Други предпочитат парковете и пейките, но не са редки случаите, когато спят и на самите тротоари. Облечени са в мръсни и износени дрехи, понякога - с няколко чифта, облечени един върху друг - за по-лесно пренасяне.
Една част от тях имат физически или умствен недъг, поради което е трудно да си намерят работа. В зависимост от държавата и сериозността на проблема, някои градове осигуряват дневни или нощни приюти за бездомни, но те са крайно недостатъчни да дадат подслон на всички нуждаещи се. Някои от тези приюти предлагат само легло, докато други доставят и храна.
Макар да липсват официални становища и постановки, неофициално могат да се разграничат 5 вида бездомни:
- Хора, които са претърпяли банкрут, участвайки в несигурни бизнес дейности, отчасти - благодарение на неопитността си в такъв вид мероприятия, но от друга страна - поради ширещата се корупция
- Имигранти, които правят опит да работят в чужбина, но по една или друга причина се завръщат. Много от тях продават имуществото си, преди да заминат, за да си осигурят някакви средства в началото, но когато се завръщат в родината, се оказват на улицата, без средства за съществуване; това се отнася особено силно за ниско квалифицирани работници
- Възрастни граждани, жертви на машинации и злоупотреби
- Млади хора, които напускат жилището на родителите си с желание да бъдат самостоятелни; в началото те трудно си намират работа и трудно се адаптират, особено ако се преместят да живеят от малък в голям град
- Хора от цигански произход, които по принцип водят номадски начин на живот.
Макар да липсват каквито и да са официални данни, някои източници твърдят, че бездомните в България са около 500 000, сравнително висок процент в сравнение с други европейски страни, но по всяка вероятност този процент е твърде завишен. Други източници оценяват броя им на 25 000 или на 5 000. Поради липсата на постоянен адрес, те нямат право да гласуват по време на избори.
Бездомниците живеят по паркове, в изоставени и подлежащи на събаряне жилища (които могат да крият опасности за живота им), бараки, лодки, катакомби и фургони. Едни от малкото хора, които чувстват християнски дълг да им помогнат и за загрижени за благосъстоянието им, са отделни български свещеници, които приютяват безпризорните в църкви.
Съвети към инвалиди и бездомни
http://nadejdabg.org/advices_disabilities.php
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.