3G свободата да избираш половинка
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Автор на илюстрацията: Инна Павлова

Общуване, в което сме като продукти на промоция

9617 прочитания

Автор на илюстрацията: Инна Павлова

Забивал съм се в бар само три или четири пъти. Защото съм хомосексуален. И съответно, когато си в клуб, е за предпочитане да се съобразяваш с околните. А да ходиш на гей бар в София не е оферта. Първо, защото всеки път плячката е сто процента същата като предния път; второ, защото тя обикновено седи на маса, гледа втренчено в една точка и прекалено много обмисля какво си мислят околните за нея и, трето, защото май тук никой не разбира какво точно означава хубава музика на гей парти. То въобще и гейовете са ни едни...

Съответно алтернативите за запознанство с други като мен са две. Едната са по-безизвестните софийски барчета, където на никой не му дреме дали две момчета се целуват просто защото аудиторията е с високи нива на широкоскроеност. Тук само искам да вметна, че точно тези места са коренче надежда, че с времето и аз, и вие ще бъдем обградени от много по-свободомислещи хора и респективно ще бъдем още по-свободни като цяло.

Втората алтернатива за запознанства са приложенията. Тук разполагаме с Tinder – единственото приложение с добър интерфейс и функционалност, с гадното жълто на Grindr, с по-безизвестния все още Hornet и с old-school версията за телефон на PlanetRomeo. Наскоро пуснаха новото приложение, наречено BRO, голям хит. BRO е създаден за хетеросексуални мъже, които искат да си лафят, да се опознаят, да излязат и да разцъкат по една игра на скуош например или пък да изпият по едно-две-шест и да опитат по нещо ново. Абе, за bromance. Него, естествено, вече всички гейове са го налазили. Но BRO все още не e достъпен за българския потребител.

Във всички тези приложения можем да наблюдаваме няколко прилики и няколко разлики. Няколко причини да ги обичаме и няколко да не ги. Точка първа само ще ви я подхвърля, вие разсъждавайте – т. нар. хетеро момчета, които правят секс с мъже за пари.

Отваряме Grindr, Hornet и PlanetRomeo и виждаме четири типа профила – голи тела, снимани веднага след фитнес, хора в гръб, хора в анфас и хора с американски контакти за ток на заден фон. Пишем на голите тела и в повечето случаи разговорът приключва почти на момента. Хората с американските контакти ги изключваме, защото сме гледали риалити шоуто Catfish и знаем колко проблеми се крият зад това. Съответно пишем на хората, които реално виждаме и можем да оценим на пръв поглед. Тези в гръб носят доза мистериозност, което не е никак лошо. Може да пишем и на тях.

Обикновено разговорите в едно приложение са стереотипни. Знаеш, че ще приключат в рамките на няколко часа. Или дни. Или ще приключат със секс, ако това е, което търсите. Ако си попаднал на материал за среща обаче, подозираш още след няколко изречения. Там е и силата на Tinder.

Приложението, освен че позволява да смениш пола, който търсиш, показва общи интереси, приятели, малко повече снимки и, в повечето случаи, се използва от хора с по-сериозни намерения. Не трябва да забравяме и най-голямото му преимущество – подсигурява лично пространство, като не позволява да си лафиш с хора, с които не сте взаимно заинтересовани. Освен това има и функцията да "супер-цъкнеш" върху някой, тоест той директно да разбере, че имаш "супер-желание" да се запознаете, което е "супер-яко", особено ако пътуваш в чужбина и нямаш много време за губене. "Супер-цък", и да се знае.

Бичът на тези приложения е, че те се превръщат в каталог, а ние стоим вътре като продукти на промоция. "Купете сега, че офертата е валидна до… след малко." Кой превари, той завари. Има и споделени оферти. Хора в сериозни връзки, които искат да разнообразят или просто проверяват да не би да изпуснат нещо по-интересно. Човещинки, синтезирани на едно място.

Проблемът е, че приложенията отнемат както положителните, така и отрицателните емоции от "играта" на живо. Елиминират тръпката и нуждата от това да преглътнеш егото си и да направиш първата стъпка към запознанството. Да се опитваш да четеш сигнали и да се чудиш: "Абе, аз сега правилно ли си мисля, че той така… Или всъщност това означава нещо друго?" Те ни правят слабохарактерни.

Уязвими. Лесни. Те могат да ти докарат любовта, която търсиш, и после да ти я отнемат, така както са ти я докарали. Два тапа и дим да я няма, захапала стръвта на някой друг ловец. След това триеш приложението за известно време, огорчен, ядосан, разочарован. И после пак отваряш каталога.

И въпреки това около мен има добри примери за хубави, сериозни и здрави връзки, които нямаше как да се случат по друг начин. Добре де, един пример, една връзка. Една, ама пак се брои за представителна извадка. А и тук не става дума само за връзки.

Предполагам, имаш себе си за готин човек. Аз също. Ако ти и аз сме вътре, значи по всяка вероятност вътре ще са и други хора, сходни на нас. Погледнато така, е сякаш малко очевидно. Все пак не само ние сме от "готините", или? Идеята ми е, че това са платформи, в които да заформиш и добри приятелства. Да, възможно е да пропуснеш да отговориш на няколко съобщения, понеже не си усетил сексуалната вибрация от снимките, но ако си достатъчно отворен за комуникация, може да попаднеш на качествен материал. Ето, аз съм попадал. И повечето от тях вече не живеят в България. Но за да се върнат. И да донесат още малко широкоскроеност насам. Добре е да се пътува.

Истината е, че тези приложения дават избор. А правото на избор полага основите на свободното съществуване. Независимо дали одобряваме този тип запознанства, трябва да спрем да гледаме в паничката на другия, освен ако тая паничката случайно не засяга нас. Трябва да приемем, че те винаги ще останат алтернативният начин да срещнеш любовта на живота си. Или поне дневната доза секс.

Забивал съм се в бар само три или четири пъти. Защото съм хомосексуален. И съответно, когато си в клуб, е за предпочитане да се съобразяваш с околните. А да ходиш на гей бар в София не е оферта. Първо, защото всеки път плячката е сто процента същата като предния път; второ, защото тя обикновено седи на маса, гледа втренчено в една точка и прекалено много обмисля какво си мислят околните за нея и, трето, защото май тук никой не разбира какво точно означава хубава музика на гей парти. То въобще и гейовете са ни едни...

Съответно алтернативите за запознанство с други като мен са две. Едната са по-безизвестните софийски барчета, където на никой не му дреме дали две момчета се целуват просто защото аудиторията е с високи нива на широкоскроеност. Тук само искам да вметна, че точно тези места са коренче надежда, че с времето и аз, и вие ще бъдем обградени от много по-свободомислещи хора и респективно ще бъдем още по-свободни като цяло.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

6 коментара
  • 1
    ivailoa avatar :-|
    Ivailo Asparouhov

Много поучителна статия. Предполагам се е сторила интересна на 1% от читателите ви (аз не попадам в тях), а полезна за 0,001%. Честито.

• 3
    rambo3 avatar :-|
    rambo3

Аман от долна гнусна педерастия! Това ли пише в условията за получаване на грантове от Америка - налагане и пропагандиране на педерастия, толерастия, тревомания, екоталибанщина и русофобия? На това ли се крепи "демокрацията" каквато я разбират евроатлантиците?

• 4
    longin avatar :-?
    longin

редно е заглавието да е:

"3G свободата да избираш педеринка" -за да отговаря на съдържанието и да не се подлъгват старомодните консервативни хора да го отварят

• 6
    hyw57490205 avatar :-|
    hyw57490205

казва се "ан фас", не в ан фас!

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. OK