Модерна любов - по едноименната песен на Боуи, всяка неделя по New York Times
Абонирайте се за Капитал

Всеки петък икономически анализ и коментар на текущите събития от седмицата.
Съдържанието е организирано в три области, за които Капитал е полезен:

K1 Средата (политическа, макроикономическа регулаторна правна)
K2 Бизнесът (пазари, продукти, конкуренция, мениджмънт)
K3 Моят капитал (лични финанси, свободно време, образование, извън бизнеса).

Абонирайте се за Капитал

Илюстраторът Браян Рай за визуализирането на любовните теми в популярната рубрика на изданието

5629 прочитания

© Браян Рай

Любовта е онази мощна сила, която винаги е вълнувала хората, независимо от време, пространство и място. Музикантите я възпяват в песни, художниците я обезсмъртяват в картини, а редакторите на The New York Times майсторски я канализират в завладяваща милиони читатели по цял свят рубрика Modern Love вече 12 години.

Modern Love се появява за пръв път в неделята на 31 октомври 2004 г. по идея на редактора на Sunday Styles в The New York Times - Трип Гейбриъл. Той кани Даниел Джоунс и съпругата му Кати Ханауър, автори на популярните книги за стреса от поддържането на успешен брак The Bastard on the Couch и The Bitch in the House, да поддържат рубрика с есетата за радостите и тревогите на любовта. Първата публикувана история е на Стив Фридман, който разказва за провала в отношенията си с жените.

Динамичните времена във връзките между хората са отразени в красиво написани и силно емоционално въздействащи истории от различни точки на планетата. Обединяваща е темата за любовта, как да я открием и как да изградим трайни взаимоотношения. Непроменени остават и очакванията на хората спрямо истинската любов - тя трябва да се усеща лесно и естествено въпреки придружаващите я проблеми и фактът, че животът е пълна бъркотия.

Процесът на подбор на текстове е труден, a въздействието им - мащабно. На месец Даниел Джоунс получава около 600 предложения, от които трябва да избере само четири. Есето To Fall in Love With Anyone, Do This достига до над 10 милиона читатели и чрез придружаващата го кратка анкета успява да ангажира 16 милиона души, които сумарно прекарват 160 години в четене на тези две страници. Това е и най-четената статия изобщо в The New York Times за 2015 г.

Modern Love се движи от редактора Даниел Джоунс и заместник-редактора на Styles секцията. През годините рубриката има и своя видеоверсия с участието на различни режисьори и илюстратори, а работата им е номинирана за Emmy. В момента обаче е спряна за неопределен период. Най-новото покрай Modern Love e подкастът, който стартира преди няколко седмици и за своето кратко съществуване не е излизал от тoп 5 на iTunes. "Може би съм предубеден, но за мен подкастът е феноменален", признава пристрастието си Джоунс.

Браян Рай (Brian Rea) е дългогодишният илюстратор на Modern Love, а неговите творби са неотменни придружители на историите. Те са интелигентни, игриви и красиви и са определящи за възприятието и идентификацията на рубриката толкова, колкото и есетата. Браян Рай има отчетлив стил, който прилага в създаването на своите дизайн и рисунки за книги, стенописи, модни сесии, плакати, музикални видеа и списания.

Те дефилират в медии като Playboy, Vanity Fair, The New York Times, The Atlantic Monthly, Time. Сред верните му клиенти са Marni, Herman Miller, Kate Spade, Honda, Billabong, Random House и MTV. Той се изявява и в изложби, а отскоро преподава в Art Center College of Design в Лос Анджелис. Успяваме да се свържем с Браян Рай, тъкмо когато се завръща от Стокхолм в дома си в Лос Анджелис.

Как и кога започнахте да рисувате?

Като малък рисувах постоянно. Моите родители не бяха изявено артистични, но пък ме подкрепяха силно. Изучавах илюстрация в Maryland Institute College of Art. Моята първа работа беше в гимназията - правех рисунки на гърбовете на дънковите якета на съучениците си, най-вече лога на известни рок групи. Def Leppard ми бяха специалитет.

Имаше ли определен момент, в който осъзнахте, че сте успял?

Беше по-скоро паника, отколкото гордост. Когато бях нает като артистичен директор на New York Times. Помня как първия ден не спрях да си повтарям: "По дяволите Мога ли да се справя с това?" Почивката на върха на пътеката не е нещо, което умея. Твърде притеснен съм да не падна отвисоко.

С кой проект се гордеете най-много?

Комплектът от над 200 двуцветни илюстрации за трите книги на Malcolm Gladwell. Задачата ми помогна да изведа работата си в нова посока. Някои от последните анимации, по които си сътруднича с големи дизайнери като Pablo Delcan, ми позволиха да изследвам разказването на истории по съвсем нов начин.

Как се стигна до работата ви с New York Times?

Получих имейл от арт директора Корин Майлър. Тя искаше да промени посоката на развитие на визуалната част на рубриката на Modern Love. Обсъдихме кой е най-удачният вариант и как аз бих се справил с дългосрочна работа по темата за любовта. Решихме три неща: без сърца в илюстрациите, без ръчно изписване на послания и всяка илюстрация трябва да бъде като паралелна история на есето. Първият текст преди около шест години беше за баща и дъщеря. Илюстрацията представляваше момиче, което наднича през врата, докато баща й свири на акордеон.

Какво търсите в есето, за да претворите историята му в една картинка?

Подходът ми винаги е да съчетая тона и емоцията на автора с историята на моята илюстрация. Ако мога да предизвикам същата емоция в изображението като тази в есето, значи съм си свършил работата.

Фотогалерия: Модерна любов

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
Цялата галерия

Получавал ли сте оплаквания от автори?

Повечето писатели са любопитни как ще пресъздам историята им. Но веднъж получих дълго писмо от силно отдадена на рубриката читателка с критика - не одобряваше как съм променил работата си през последните години.

Коя е вашата най-любима история?

Всяко есе има шанса да те докосне по различен начин. Имал съм текстове, които са ме карали да се смея, да се замисля, да променя навиците си и да се разплача. Запознавал съм се с някои от писателите и сме си говорили за начина, по който моите илюстрации им влияят, и обратно - как техните думи са ми повлияли. Смях се на историята на една жена, която наистина обичаше своя домашен любимец - костенурка.

Modern Love е за това - да ни накара да се замислим за собствените ни връзки и живот и колко важни сме си един на друг. Или поне това ми остава всяка седмица от прочетеното.

Бихте ли споделил вашата история за любов в рубриката?

Мислил съм си, но не съм вещ в писането. Ако го направя, то би било историята как се запознах с жена ми - но читателите ще трябва да почакат...

Кое ви мотивира да продължавате?

Три неща: страст, емоции и публика, която, надявам се, се вълнува от работата ми.

www.brianrea.com

Любовта е онази мощна сила, която винаги е вълнувала хората, независимо от време, пространство и място. Музикантите я възпяват в песни, художниците я обезсмъртяват в картини, а редакторите на The New York Times майсторски я канализират в завладяваща милиони читатели по цял свят рубрика Modern Love вече 12 години.

Modern Love се появява за пръв път в неделята на 31 октомври 2004 г. по идея на редактора на Sunday Styles в The New York Times - Трип Гейбриъл. Той кани Даниел Джоунс и съпругата му Кати Ханауър, автори на популярните книги за стреса от поддържането на успешен брак The Bastard on the Couch и The Bitch in the House, да поддържат рубрика с есетата за радостите и тревогите на любовта. Първата публикувана история е на Стив Фридман, който разказва за провала в отношенията си с жените.

Благодарим ви, че четете Капитал!

Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.
Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.
Вижте абонаментните планове

0 коментара

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.