Генадий

Как браних "честта" на родината дълго преди 3 март да е национален празник

Илюстрация: © Инна Павлова

В първи или втори клас се сбих с един руски съученик, Генадий. Не помня повода. Конфликтът ни се разви в ъгъла на класната стая, до някакво екзотично растение, пред погледите на всички. Разменихме си здрав тупаник с момчешки юмруци, доколкото седемгодишни хлапета могат да се бият истински.

Тогава живеех с родителите си в град Дубна, СССР – те бяха част от българската научна колония там – и поради това разпрата ни имаше интернационална окраска. В разгара на боя Генадий ми изкрещя: "Не для таких, как ты, мы жертвовали собой!" Не знам какво го прихвана, навярно искаше да ме уязви с нещо на момента. Аз мигновено отвърнах: "Не такие, как ты, нас же освобождали!"

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    panta_rhei avatar :-|
    Nedyalko Lazarov
    • - 10
    • + 10

Много съм впечатлен от есето-биографичен етюд. Всичко разбрах. Личи си, че е писано от професор, и то американец.

Нередност?
  • 2
    shisho91 avatar :-?
    shisho91
    • - 2
    • + 15

До коментар [#1] от " sqr47309640 ": Бахти мотивацията да напишеш такъв коментар

Нередност?
  • 3
    convince avatar :-|
    convince
    • - 5
    • + 2

Мотивацията да обясниш, какво е и къде е България, неможе да бъде мартеницата, защото там много от хората я знаят с лошо комуно поведение на сателит на сатрапски про съветски режим.
    Средиземноморието и гръцките острови са ориентира, защото за СССРоссия и най-верният и неадекватен политико-икономически сподвижник, са изписани доста неприятни страници.
    Естествено е обаче за интелигентните и любознателните, култът към парчетата конци, все таки да будят някакъв интерес, по-скоро от любезност, колкото от симпатии, които винаги трябва да са действително заслужени.

Нередност?
  • 4
    nikolay_uk avatar :-|
    Николов
    • - 2
    • + 18

Мерси - добре написано. Живея почти 20г. в чужбина и много неща ми звучат познато.

Надявам се да се отърсим от комплексите си като нация - не сме нещо изключително, нито в позитивен, нито в негативен смисъл. Ако започнем да гледаме по-оптимистично можем само да спечелим.

Нередност?
  • 5
    stokn avatar :-|
    stokn
    • - 19
    • + 4

на 03. 03. се прекланяме пред кръв. Кръв, не от рана, не от носа, а от мъртъв човек. Не един, десетки хиляди. Гавра е спорът, 220 000 ли са били, 200 000 или само 67 350. И колко процента от тях са били бити с камшици да се сражават, колко са били пионки, а колко са дали искрено живота си за освобождението на България. Гавра е поне на този ден.

мултикултуралалният професор от келифорнйа, някога може би българин, няма да обсъждам, той вече е наказан със самото си съществуване.

това е начинът, по който този сайт отрази Трети март, държавен празник на Република България.

Нередност?
  • 6
    smahnat avatar :-|
    Дъската ми хлопа
    • - 1
    • + 3

До коментар [#1] от "sqr47309640":

"Не се "гордея" с абсолютно нищо, за което нямам лична заслуга, било то произхода си и цвета на очите или Симеон, Левски, Чудните мостове и САЩ’94. Просто обичам и ценя нещата, с които съм свързан, дори и по случайност."
    А според мен в това има сериозна тема за размисъл, пък била тя и предизвикана от не-българин.

Нередност?
  • 8
    blaueaugen avatar :-|
    blaueaugen
    • + 5

Да, и на мен ми е интересно какво толкова им говорят на руснаците за България, та са все обидени, и защо беше този цирк в пресата им по повод 3 март.
    Споделеното ми хареса, благодаря.

Нередност?
  • 9
    uhh26375027 avatar :-|
    uhh26375027
    • - 8
    • + 1

Посредствена статия,пълна с клишета и баналности,предназначена да се хареса на посредствени хора.Добре че Марк Твен не е учил журналистика при такъв"професор"...

Нередност?
  • 10
    jessie... avatar :-|
    Jessika
    • - 1
    • + 2

Добре написано и определено подтиква към размисъл за това с какво да се годеем, какво да ценим и къде се поставяме в един космополитен свят.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал