И все пак тя се върти

Вместо да изчезне, грамофонната плоча достигна статуса на най-луксозен и прогресиращ музикален носител. Има защо.

Shutterstock    ©  Shutterstock

Преди девет години влязох в един от големите магазини за аудио- и видеотехника, и попитах първата средно намусена продавачка: "Извинявайте, продавате ли грамофони?" Не съм сигурен дали наистина не ме разбра, или изразяваше своето удивление с контравъпроса: "Какво?..." "Продавате ли грамофони", повторих аз. Тя се засмя: "Да, ако искате, и самовари мога да ви предложа."

Как само се променят нещата. Онова, което през 2007 г. бе считано за екзотика и отживелица, днес е най-интересната тенденция в света на музиката – голямото завръщане на винила. В случая "голямо" е относително понятие – плочите все още съставляват около 5% от глобалните продажби на музикални продукти, като 6000 бройки за месец (The Endless River на Pink Floyd през 2014 г.) и 116 000 на година (25 на Adele през 2015 г.) се считат за рекорди. Въпреки това тенденцията е налице – винилите са единственият физически носител, който отчита повишаване на продажбите на годишна база и по нищо не личи, че в края на 2016 г. данните ще бъдат различни. Тенденцията е видима и в България.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
9 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    emilm13 avatar :-|
    emilm13
    • - 17
    • + 5

Границата на вкуса и кича е тънка! Колкото ти трябва швейцарски часовник да гледаш колко е часът, толкова ти трябва винил, за да слушаш музика! Модерни перверзии!

Нередност?
  • 2
    rja17377346 avatar :-P
    dosiu amudjev
    • - 1
    • + 7

До коментар [#1] от "emilm13":

Може би искаш да кажеш, че границата между изкуството и кича е тънка. И си прав, че не ти е нужен швейцарски часовник, за да видиш колко е часът. Дори в наши дни въобще не ти е нужен часовник. Но всички, които продават уреди за отмерване на времето, наблягат в рекламите на тяхната "швейцарска точност". При плочите е същото. Не ти трябва грамофон, за да слушаш музика. Но повечето от пройзводителите на компакт дискове в наши дни правят специални ремастерирани издания на старите албуми, които по техни думи "се доближават до оригиналното аналогово звучене на плочата". Така че тук не става дума за "слушането", а за "качеството на звука, който чуваш" (по мое лично мнение). Смятам че е въпрос на лично предпочитание, както какъв часовник ще носиш, така и на какъв носител ще слушаш музика. Но чак пък "модерна перверзия" ...

Нередност?
  • 3
    emilm13 avatar :-|
    emilm13
    • - 6
    • + 2

До коментар [#2] от "rja17377346":
    "Швейцарска точност" е отживелица на миналото хилядолетие! Най-добрият швейцарски часовник има десет пъти по-ниска точност от най-скапания електронен. Винила е поза! Само класическата музика има нужда от слушане на живо, защото всеки вид запис я съсипва. От там нататък още от инструмента (китари, синтезайзери, даже духови) се дигитализира. Така че винилът е илюзия!!!

Нередност?
  • 4
    vozi avatar :-|
    vozi
    • + 2

Евала на автора за страхотната статия!!!!!

Нередност?
  • Angel Dobrev
    • - 1
    • + 2

Всеки влак си има своите пътници / пътувал съм с нощен влак с двайсетина пътници! /, всяка мома - ерген, всяка стока / дори и музикалният носител! - слушател /купувач... Щеше да бъде олимпийска скука, ако всички мислехме еднакво по всички въпроси, проблеми и нещица в живота... Така че не е нужно да налагаме нашия /може би изтънчен?!!??! / вкус на какъв носител да го слушаме... И моля, моля, нека поне ние - меломаните, да не изпадаме в олимпийска патетика, все пак не сме на футболен Тъй де, тъй де, речено в стила на един от героите на бат Весо Парцала...

Нередност?
  • 6
    ivan3i avatar :-|
    I3I
    • + 1

Аз, като един лек меломан, смятам че това е положителна тенденция. Все пак аз си купувам музиката, и предпочитам да има някакъв носител, а не да е един файл на хард диска ми. Да - купувам си и дискове, и обичам да превъртам цели албуми песен по песен, вместо нервно да цъкам из плеърът търсейки " точно онази яка песен".
    Още повече че "винтидж" техниката е далеч по-качествена от съвременната ( която пък има повече функции).... За жалост - записите винаги вече са дигитални или дигитално ремастерирани, което означава че музиката ми е била дискретизирана и после апроксимирана отново .... Ех.....

Нередност?
  • 7
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • - 2

Когато можеш да си запишеш и изтриеш на винила каквато си искаш песен и да правиш комбинации с любими песни по твой избор, тогава ще си говорим за потребление.

Докато мога да имам папка в компютъра с песните, които ми се слушат сега на момента, никога няма и да си помисля за подобни претенциозности.

Нередност?
  • 8
    smarthead avatar :-|
    [email protected]

Музиката в крайна сметка трябва да се слуша. Всичко останало - обложки, книжки и т.н. - е друг вид изкуство. Плочите не могат да предложат качеството, което дигиталните носители могат, а още по-малко качеството на формати като флак, например.

Нередност?
  • 9
    areta avatar :-|
    areta
    • + 1

Различно е. Аз слушам само дигитал, дъщеря ми си купи грамофон и слуша и дигитал, и винил.

Определено е много различно изживяване, особено когато седне и само това прави - слуша музика на грамофона.

Аз слушам от телефона на слушалки докато правя нещо друго и ми се губи донякъде магията на музиката, защото не съм потопена изцяло в това занимание.

И двете форми имат своите предимства и недостатъци. Не може да се отсече "Това е по-добро!", просто са различни.

Нередност?
Нов коментар