С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK

// Light / Тема

3 19 авг 2016, 17:10, 51509 прочитания

Безплатен билет за България

Австрия вече предлага безплатни трудови консултации на български език. Юристът Милена Панева разказва за практиката си във Виена, която непрекъснато я среща с българи, които не си знаят правата

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Илюстрация

Българка звъни от далечно австрийски планинско село с проблем – съпругът й е австриец, той не говори никакъв чужд език, а тя само български. Жената се обажда на Милена Панева с въпроса има ли легален начин да я запише на курс по немски. Милена дава безплатни консултации по трудово и осигурително право във Виена, но българи идват при нея с всякакви проблеми, много често просто за да си поговорят с нея на родния език. Не връща никого – старае се да помогне и да го насочи към правилната институция.

Австрийската федерация на синдикатите въведе тази година за пръв път безплатни трудовиправни консултации на български език. Досега такива консултации са съществували на чешки, полски, словенски, но не е и на български. Една от причините е, че от 2014 г. българите вече могат свободно да работят в Австрия и статистиката показва, че идват много повече емигранти и през 2015 година нараства броя на проблеми с договори, осигуровки и излъгани работници, които се оказват без никакви средства в страна, в която не владеят езика.

Милена Панева е завършила право в Софийския университет и от две години живее във Виена, в момента се явява на приравнителните изпити, необходими, за да бъде призната напълно българската диплома. Когато кандидатства за позицията за юридически консултации, Милена работи в благотворителната организация "Каритас" и тъкмо си взима приравнителния изпит по трудово и осигурително право във Виенския университет. "За тези две години съм работила всичко – разнасях флаери, продавах сувенири, бях сервитьорка, докато учех за приравнителните изпити и знам от практиката с какви трудности се сблъскват б,ългарите, които си търсят работа тук" казва Милена. От февруари досега, откакто е консултант към австрийските синдикати, тя разрешава над двеста казуса. "Целият проект е част от Камарата на работниците – такава институция не съществува в България. Имах три месеца обучения в камарата, където разрешавахме казуси на хора с проблеми с трудовите взаимоотношения."

"Най-големият проблем е, че идват българи, които не владеят немски и които се доверяват на посреднически фирми." В момента най-много са гледачите на възрастни хора, които според австрийското законодателство трябва да имат регистрирани собствени фирми, плащат данъци и сами си внасят осигуровките. Българите, които започват такава работа, си мислят, че са наети от фирмите посредници и че работят за тях, а в действителност, освен че плащат и на тях комисиони, после се оказват длъжници на австрийската държава, заради задълженията към Стопанската камара. "Важно е работниците да не тръгват, без да са информирани, и винаги да изискват копие от договора си. В Австрия съществува такова нещо и като устен договор, но не и за този тип работа. Българите ги е страх да си търсят правата, а аз съм тук, за да им помогна", казва Милена Панева.

Според нея предразсъдъците към нас се затвърждават само защото не знаем как да си търсим правата, докато австрийците броят всеки цент и изискват допълнително заплащане за всяка минута извънреден труд. "Първата ми клиентка приготви четири баници за откриването на проекта. Изключително мил жест, всички колеги австрийци бяха изненадани, най-вече че някой се е постарал толкова, без да му се плати." Вторият й случай е на баща и син, на които не са им платили за труда, спали на улицата и трябвало да пътуват без билет по влаковете. "Те не знаят, че могат да си потърсят правата и че на практика имат същите права като австрийските граждани в Европейския съюз."

"Хората идват с всякакви проблеми при мен, понякога се чувствам като психолог. Дори да съм много заета, не връщам хора. Ако няма къде да спят, ги насочвам към "Каритас" например."
На Милена често й се налага да говори с некоректни работодатели: "Опитвах се да обясня на турски ресторантьор, който беше наел българин в кухнята и му плащаше много под минимума според колективния трудов договор за бранша, караше да го работи извънредно, а накрая не му и плащаше, какъв е законът и че има санкции." При измами и некоректно отношение тя има възможност да сезира съответните органи, за да бъдат разследвани измамниците. Но за подобна процедура са нужни доказателства, договори, документи и показания.

На въпроса ми дали я е страх и получавала ли е заплахи тя споделя, че докато работела в "Каритас", е имало много по-опасни ситуации. Длъжността й в благотворителната организация е била да помага на хора в тежко социално положение и да разпределя определен бюджет, отпуснат от организацията, с който може да купи безплатен билет до България на нуждаещи се българи.

Както и да прецени ко
го да настани в ограничен брой безплатни стаи за нощуване. "Изключително трудно беше, местата никога не стигаха, както и билетите. Най-често идваха хора, подмамени от "посредници", които обещават, че ще им осигурят работа в Австрия, после ги принуждават да просят и те нямат средства да се измъкнат, за да се върнат в България", казва Милена. Тогава Милена осъзнава колко важен може да е безплатният билет за родината.

Страницата на австрийските синдикати - www.oegb.at - където са посочени офиса и работното време на юрист Милена Панева

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Зеленият път 9 Зеленият път

Как неизползваните жп линии в София може да се превърнат във велоалеи и пешеходни зони

17 яну 2020, 16891 прочитания

20 книги в навечерието на 2020 20 книги в навечерието на 2020

Списък с книги от последните месеци и все още непреведени световни заглавия

12 дек 2019, 6813 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Оставам, ама ми се заминава

За океана от ценности, който ни дели

Още от Капитал
Свинското: скъпо и дефицитно

Чумата по свинете в Азия вдигна световните цени, създаде дефицит и проблемите заразиха и България

БТК ще бъде купена почти изцяло с дълг

Купувачът на телекома пласира облигации за общо 1.2 млрд. евро, които ще бъдат усвоени преди финализирането на сделката

Реклама за слушане

Чрез подкаст рекламите компаниите могат да достигнат до нишова аудитория, фокусирана върху съдържанието.

Маневрите на Путин: Той си тръгва, за да остане

Руският президент не мисли да изпуска властта през 2024 г., а да си запази лостове за влияние и да си намери друга силна роля в новата политическа схема

Ново място: Музей на илюзиите

Оптични илюзии, интерактивност и древни експонати

Кино: "18% сиво"

През Европа към себе си със стил и чувство

X Остават ви 0 свободни статии
0 / 10