Новият брой:
Продаден ли е мачът за еврото

Мили-драги

Как изглежда всичко българско и родно през очите на завръщащите се за кратко

Антон Минасян, 65 г., лекар

Роден: София

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
20 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fio41315648 avatar :-|
    fio41315648
    • - 20
    • + 4

Моля ви, по-сериозно.

Нередност?
  • 2
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 4
    • + 30

Забелязахте ли сега новата мана на българския народ и държава, засвидетелствани в 80% от споделените впечатления на нашите емигранти:

- изтървано от контрол паркиране, разбити тротоари, простащина и нетолерантност у шофьорите.

Или обобщено казано - автоталибаните настъпват! Политиците - кметове, депутати и с-ие са ги възседнали и разчитат на тях за набавяне на мощна и всенародна електорална подкрепа.

Напрая пуснах специално на find да преброя: думата тротоар е спомената 8 пъти и от тях 7 - в негативен контекст, паркиране - 9 пъти, шофьори и шофиране - 16 пъти (изцяло в негативен контекст).

Или както казва Веждичката, "... съм ви циганската нация, на 1300 години!"

Нередност?
  • 3
    zmuz avatar :-|
    zmuz
    • - 5
    • + 34

Сходно е усещането ми с това на първия представен емигрант, д-р Минасян, живея в САЩ от 26 г. В началото - първите няколко години, еуфорията от всичко свързано с Америка е голяма, много от тези които пристигнаха в началото на 1990-те дълбоко се потапяха в американската среда, избягваха познанства със сънародници и усъвършенстваха английския. Обаче след няколко години настъпи обрат тъй като коренът си е корен, вари го, печи го, прави се колкото щеш на американец, а коренът си е вътре в теб, постепенно розовите очила към Америка се замъгляват, а после ги сваляш, започваш да виждаш картинката реалистично.

Има и друго - Америка (САЩ) радикално се промени за този период и най-вече след 11 септември 2001 г. През 2016 г. САЩ са до такава степен свръхрегулирана, парализирана от контрол и следене държава, че на фона й преимуществата на далеч по-либералната и спокойна България са безспорни. Вярно е, за да се усещаш добре трябва да разполагаш с определен финансов буфер, но това важи където и да се намираш по света. Само дето в България спокойно, примерно, можеш да си щъкаш по горите и планините без никой да те притеснява, а опитай в САЩ да мръднеш само на крачка от стриктно предписаните правила и места из националните им паркове и гледай да видиш какво ще се случи в рамките на около 5 мин.

Здравеопзаването в САЩ, уж развита държава, е абсурд който често се превръща в кошмар и понякога разсипва живота на добронамерени и трудолюбиви хора. Така че да, зъболечение или качествени медицински услуги - на същото и по-високо от САЩ ниво - в България можеш да ги получиш на 1/8 - 1/10 от това за което жив и с усмивка ще те одерат в САЩ.

Храната в България е по-ограничена по асортимент, но е значително по-качествена от средно предлаганата в американските супермаркети.

За отношенията между хората в България ми е трудно да преценя тъй като посещенията ми са кратки, а познанствата и приятелствата след толкова години извън страната - повърхностни. Но имам усещане, че е както е навсякъде по света - общуването се осъществява в професионално близка среда от хора. Работата/професията определя и осмисля човека, всичко останало са глупости и наивни брътвежи на идеалисти или неудачници.

Нередност?
  • 4
    stavrogin avatar :-|
    Stavrogin
    • - 17
    • + 3

най ми е смешно когато някой "успял в живота" отдава успеха си на собствената си натура, собствената си изключителност, отговорност и амбициозност и способности....

Нередност?
  • 5
    velvoofell avatar :-|
    velvoofell
    • - 5
    • + 28

Кой в България ходи на гости без предвартелна уговорка? Не познавам такива.
    Това е едно клише, което се повтаря от времето на социализма, когато половината домакинства нямаха телефони.

Нередност?
  • 6
    aunt_agatha avatar :-|
    aunt_agatha
    • + 11

До коментар [#4] от "Stavrogin

На амбиция и отговорност кое им е смешното?

Нередност?
  • 7
    mtb04351246 avatar :-|
    Vladislav Bonev
    • + 16

Общо взето хората са открили това което много от тук живущите не схващат - чужбината не е манна небесна, и никой не те чака там с хляб и сол на летището.. И трябва да си положил сериозни усилия за реализиране тук и да си се убедил че не е възможно, преди да хукнеш навън.

Нередност?
  • 8
    cuam4o avatar :-?
    Ангел
    • - 1
    • + 8

До коментар [#5] от "velvoofell":

Е не казвай, че не ти се е случвало да се отбиеш в приятел просто защото си бил "наблизо".

Или да звъннеш на някой/да ти звъннат 2 часа преди вечеря и да се уговорите да си отидете на гости?

Лично на мен и двете неща ми се случиха днес. Кво толкова?

Нередност?
  • 9
    tedche avatar :-|
    Теодора
    • - 1
    • + 3

До коментар [#2] от " cinik ": да, и на мен това ми направи впечатление. и понеже като живееща в Родината ежедневно ме изнервя, явно е реален проблем, а не само мой. другото, което прави впечатление е за разбитите тротоари. но това почва да прави впечатление като забуташ количка. след две години отминава. с второто ми дете - заради разбитите тротоари се научи бързо бързо да ходи и да пази равновесие. така че си има и положителни страни

Нередност?
  • 10
    nik666 avatar :-|
    Strygalldwir
    • + 4

До коментар [#4] от "Stavrogin":

Че на какво друго да го отдава?

Нередност?
Нов коментар