Американски прелести

Какво е да работиш за Google и Facebook

Те изглеждат така сякаш от втори клас са знаели какво точно правят с живота си. Говорят ясно и целенасочено и рядко се взимат прекалено насериозно въпреки позицията и компанията, за която работят. Може и да сте чели за такива хора – със снимка, направена в дизайнерски офиси, пълни със зони за почивка, игри, йога, стени за катерене и какво ли още не.

Завършили са топ университети в САЩ, които приемат само 5% от милионите желаещи. Знаят, че в Америка ценят разностранно развитите личности и затова освен от състезателна математика се интересуват и от фотография, волейбол, нумизматика, сърф, скално катерене. Повечето от тях могат да напишат мотивационно писмо, както никой друг, докато с другата ръка играят джага.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • hamiltonf
    • - 5
    • + 29

Младежите са успели - браво, да са живи и здрави. Но, кога ще напишите, например за гъбопроизводители, баща, двама сина и т.н., които в продължение на 15 години инвестират каквото им остане в бизнеса, до тук -около 900 000 лв., оситуряват 30 работни места, с платени осигуровки и всички данъци в България,. И, как внос на полска гъба на продажна цена под 1,80 лв., стабилизирана със съответните Е..., Е.... за трайност, белота и т.н., не позволява на 20 км. от тяхната производствена база да продават дори на тази цена!? Как оцелявят!? Как затъват с банки, или заеми с приятели!?
    Няма ли някой българин в Туитър да покажете и неговото развитие? Или компанията в момента е в големи съкращения и не са тема за пример...

Нередност?
  • 2
    cara_mia avatar :-|
    Cara Mia
    • - 4
    • + 12

Това са млади,нахъсени хора,които работят,учат и се реализират в световни компании.Мислят позитивно и работата за тях е хоби.
    У нас дори и да ти е хоби професията,просто правилата на играта са толкова рестриктивни и избирателни,та смазват бизнеса ти!

Нередност?
  • 3
    asentcho avatar :-|
    Тюфлекчия
    • - 10
    • + 26

Всъщност показаните хора са доста далеч от "успели". Последният ми е наборче и щом на 28 е ходил на "стаж" все още, ми е напълно ясен. Тия на неговата възраст в Гугъл вече са директори с по 100+ подчинени. Двамата младоци летят на високо, ама в тия компании нямаш никаква гаранция, че като са те взели, задължително ще направиш страшна кариера. Тепърва трябва да свикнеш с корпоративната култура, да намериш ниша, в която си най-добър, да се спукаш от работа и да имаш късмет. Ако попаднеш на кофти мениджър може като нищо да си утрепеш години от живота (1,2,3...5 дори) без да мръднеш - не само чисто йерархично и финансово, но и като знания и умения. Та уводът на статията ми идва малко в повече - с едната ръка пишели мотивационно писмо, пък с другата играели джага... И в нашия офис имаме джага, ама или играем на нея или работим - двете едновременно не стават. Айде по-кротко малко. Можехте да се постараете и да намерите наистина успели българи, а не такива които просто са се закрепили някъде, пък било то и в Гугъл и Фейсбук. Ако не знаете къде да ги търсите - питайте, ще ви се каже...

Нередност?
  • 4
    pogled avatar :-|
    Григор Лилов
    • - 3
    • + 13

Колеги, защо сте пропуснали фамилията на Венера? Така представянето й звучи несериозно.
    Ще ви я дам аз - Венера Върбанова. И по-коректно с описанията като 15-метрова надуваема мишка. Офисът е на 98 авеню, не е основният офис и надуваеми мишки няма.
    Не беше лошо и да разкажете още от биографиите и на Венера, и на Александър. За да се види, че не само елитните университети са необходимо условие за попадане в такива компании, но и много добро представяне в тези ВУЗ, каквото имат.

Нередност?
  • 5
    penetrating avatar :-|
    penetrating
    • - 1
    • + 9

Живи и здрави да са, дали в Гугъл, а фейсбук или създали собствена компания, те са вече дялан камък (1 и 3) и ще успеят навсякъде...

Нередност?
  • 6
    leon555 avatar :-|
    leon555
    • - 4
    • + 4

Разбира се, всеки има право на собствен поглед върху нещата и аз няма да седна да го оспорвам. Но все пак искам да споделя, че намирам нещо неинтелигентно в позицията на дамата. Тя смята да се върне в България заради "планините, горите и приятелите" и прочее алабализми. Аз лично разделям българите - емигранти в чужбина на две големи категории: 1) интелигентни емигранти, които са се махнали от България не само и единствено в търсене на по-висок жизнен стандарт, а най-вече защото са се задушавали в тази отровна смес от ориенталщина, простотия, изостаналост и бедност, в която се усеща един лепкав мирис на скара и шкембе чорба с много чесъм и отвсякъде звучи чалага и 2) неинтелигентни емигранти, на които им липсва всичко изброено по-горе и които каквито и професионални успехи да имат в чужбина, българската им жилка си казва думата.
    Какви планини, какви приятели??????
    Не казвам, че българските планини не са красиви, но ви уверявам, че в другите държави също има много красиви места, които си струва да бъдат видяни. Моята приятелка е латиноамериканка. Обикаляли сме и из нейната страна. Ходихме и в Мексико. Бяхме и в Колумбия, град Картахена. Я идете в Картахена и ще ви питам после ще ли се прехласвате пред България. Че дори и тук, в Канада, има прекрасни местности.
    Относно приятелите ще си позволя да кажа, че приятели...... не съществуват. Обикновено най-голям шанс да ти забият нож в гърба имат тези, които считаш за приятели. И е така не само в България, а навсякъде. Така, че абстрактното понятие "приятели" не може да бъде причина да се върнеш в България. Разбирате ли? Просто е глупаво.
    Опитвамсе да кажа,че в 21-ви век, човек трябва да е "гражданин на света" и да може да намира общ език с хора от други раси и култури, а не непрекъснато да мисли за българските простотии.
    Хайде, със здраве на всички.

Нередност?
  • 7
    jivko_boev avatar :-|
    Живко Лобутов
    • + 3

От статията разбираме за успелите да се впишат в дейността на проспериращи американски компании българи. Естествено, че най-много завиждащи ще има сред българските им сънародници. "Ако в България се роди генний, то той ще бъде гений на завистта" - тези приписвани на Елин Пелин думи са точна илюстрация на преобладаващите настроения в коментарите по горе.

Нередност?
  • 8
    mirohero avatar :-|
    mirohero
    • + 5

До коментар [#6] от "leon555":

Имала е предвид, да се върне да си намери свестен мъж за деца и семейство може би. Животът в САЩ е твърде забързан, свободни мъже трудно се улавят, особено пък за семейство и деца.
    В големите хай-тек компании всъщност има българи на много високи позиции - ВП-та на маркетинг, Р&Д, финанси и т.н. Не мисля, че журналистите от този вестник биха имали достъп до тях обаче, и затова картинката изглежда сякаш единствено български гении се реализират в САЩ, а реалността е съвсем прозаична - всякакви хора се реализират и живеят добре в САЩ.

Нередност?
  • 9
    t0d0 avatar :-|
    Pandipool

[quote#3:"Тюфлекчия"]Последният ми е наборче и щом на 28 е ходил на "стаж" все още, ми е напълно ясен.[/quote]

Учил е докторска степен и не е можел да работи паралелно. Така си го обяснявам аз.

Нередност?
  • 10
    zumz avatar :-|
    zumz
    • + 4

До коментар [#4] от "Григор Лилов":

9 авеню, не 98, надуваема мишка имаше по едно време за кратко. Някой спомена в по-горните коментари, че тримата представени са доста повече от "успели", със сигурност е така. Да работиш в "Гугъл" или "Фейсбук" е само по себе си показател за доста повече от успешно професионално представяне. Българи на работа в компютърни/интернет компании има още от началото на 1990-те тъй като техническата подготовка в СУ и в Техническия беше на много високо ниво по времето на соца. Сега не знам как е.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал