Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Swift Academy предлагат разнообразни курсове за различни програмни езици, включително и по бази данни: www.swift.bg/contacts/
"Прагматик IT център" - имат курсове и в Пловдив освен в София - http://pragmatic.bg/schedule/
Soft Academy – предлагат обучения в малки групи и подходящи за абсолютно начинаещи
www.softacademy.bg
"Докато бях на турне в Испания с Музикалния театър, пътувахме всеки ден от град в град, където имахме представления. Прекарвахме часове в рейса и именно през това време се учех да програмирам", разказва Георги Инков. В онзи момент той е професионален музикант с над десетгодишен опит на кларинет. "Проблемът ми беше, че с музиката нямах шанс да изкарвам достатъчно пари в България, а програмирането винаги ми е било интересно, затова реших да се преквалифицирам."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Развитието на сектора е почти като приказка. Отделно че дава шанс на много млади българи да получават европейски заплати у дома си, а не да се скитат немили-недраги по света. И да снасят и мътят в бащино гнездо :-)
БГ има реален шанс да се профилира на международно ниво в ИТ държава. В добра позиция сме да привличаме кадри от Македония, Сърбия, Украйна. Тук държавата е длъжник на сектора с липсата за програма "зелена карта", особено за украинци, че и руснаци. Жалко че на Тиквоча в тиквата са само багери и асфалт и грам не отбира от новите индустрии :-(
Най-хубавото на сектора е че е далеч от милиционерите и другия башибозук в БГ. Поне засега :-) Разбира се БКП вече предложи да облага с 20% заплатите над 10К, каквито са възможни само в банковия и ИТ сектор.
Наков и подобни нему хора правят чудесни неща. В пъти повече от свитата на Тиквоча, КорНи и турко-цигано-русофилите в парламента. Делата им са сходни по значимост с тези на будителите, търговците и индустриалците от Възраждането.
Пак се върнахме в началото - бизнеса, който е далеч от милицонерите просперира, от държавата ни грам помощ, даже леки спънки и пълно неразбиране на ситуацията. Да е бетон и европрограма - да го откраднеш, а то - софтуер! :-) Кой знае как ги мъчи сектора чалгомилиционерите, едни хора взимат пари а те не пеят, мъка-а-а :-)
Все пак добро развитие в Зоопарка :-)
Интересно, ако направя школа по свирене на шише или гребен, дали г-н Инков ще е много доволен, че "всеки може да се научи и да стане музикант"? Въпросът не е дали може или не може, много е важно тези школи, академии и "прости" курсове да дават ясна идея на завършилите ги къде се намират и колко могат.
Кодирането е последната фаза на софтуерен проект. А предхождащите изискват солидни познания в много области, които са предмет на компютърните науки. Дори и да познаваш в тънкости един език и една ОС, не си в състояние да се справиш качествено и с проекти средна величина. Ще трябва интуитивно да сътворяваш структури, за които си има правила. Но не се учат в курс по програмиране, а в базовите модули на университетско обучение. Както стругарят прави детайли. Но не ги конструира. За това са нужни други знания. И медицинската сестра извършва определени манипулации. Но не е лекар. Което не намалява ползата от тези курсове. Но е добре да се знае тавана им. Ненапразно информатиката е пет годишно университетско обучение.
Хейтъри, покажете се, знам че ви има!
Искрено съжелявам, че завърших 2-3 години преди създаването на СофтУни. Поздравления за цялата инициатива. Пожелавам им подобрена организация и нова сграда. Нека все така да разбиват монопола на професорите по математика!
До коментар [#3] от "султана глаушева":
Не е случайно. Накачени са една камара професори, които трябва да подготвят студентите в неща, които засягат само 10-15% от целия IT сектор. И най-вече да печелят заплати и да тормозят студентите с техните възстроги изпити върху материал, който е на 2 клика в интернет.
До коментар [#2] от "Димитър":
От университета излизат също толкова неподготвени кадри, колкото и от "простите" курсове. Истината е, че "простото" идва от хората. Който има реален интерес от програмиране, който се занимава с това от малък и разработва собствени проекти ще успее независимо от средата (независимо дали към завършването го спрат най-тежките изпити - математиките).
Иначе в СофтУни редовно наблягат на това, че ще сме готови "да работим", а не че ще сме програмисти. Повтаря се, че трябва извънкласна работа (извън материала и домашните) - дали някой го прави или не е друг въпрос. Истинското учене започва в сектора, с практика или лични проекти.
"- Ако имате нужда от индивидуално внимание и държите да учите в по-малки групи, попитайте за тези детайли, преди да се запишете – ...."
Относно СофтУни първото тире не е вярно изобщо. Групите са еднакви и на лекции и упражнения, но се работи сериозно върху индивидуалните курсисти чрез менторска система. Въпросите мястото им е предимно във форума (който е добре развит), а домашните се проверяват автоматично чрез интелигентна система, в която се копира кода. Културата не е "правя домашното за себе си". Културата е "Правя всичко за себе си и съм отговорен за резултатите. Без практика нищо няма да се случи." Освен това сте изпуснали, че има вътрешен кариерен център с достъп за курсисти над определена акредитация.
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Извини ме за любопитството, ти самият какво си завършил?
До коментар [#8] от "султана глаушева":
Финанси в УНСС. Ако имаше СофтУни, нямаше даже да се занимавам с висше. Имам достатъчно познати, които са следвали програмиране в ТУ например. Абсолютна загуба на време с тези математики, които, пак повтарям, са приложими за максимум 5-15% от сектора.
До коментар [#9] от "Георги Георгиев":
Всичко може. Може да сумираш числата от 1 до 100 така:1+2+3...+100. Можеш и така:((1+100)/2)*100. Второто е по формулата за аритметична прогресия. С нея стигаш до резултата за едно и също време, независимо дали сумираш 100, 10000 или 100000000000 числа с определена стъпка. Но трябва да си я учил, за да я знаеш. Освен ако не си гений като Гаус, който я е открил на 9 г. възраст.А по първия вариант от едно ниво нататък животът няма да ти стигне. Така е и в информатиката. При системи дори от среден комплекситет, без математика не става. След курс по програмиране можеш да кодираш. И нищо повече. Да не ме разбереш погрешно:приветствам тези курсове. Но трябва честно да се каже тавана.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.