Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Най-добрите ви приятели предпочитат да си налеят чаша вино и да пуснат няколко серии на "Младия папа", да прочетат всички онези интересни статии, за които не са имали време през седмицата, или в най-добрия случай - да ви поканят на ранна италианска вечеря, за да се видите на спокойствие. Случва ли ви се напоследък?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
''Причините са няколко: в големите градове по света нощният живот е скъпо развлечение - таксита, вход и високи цени на алкохола; забраната за пушене също се оказва от значение. Приятелите, които излизат, за да се видят, а не да се напият безпаметно, предпочитат по-тихи и спокойни заведения. Клубовете вече не са и мястото, на което, както преди, имаш шанс да срещнеш подходящ партньор - вече съществуват достатъчно онлайн мрежи, да речем Tinder, които вършат много по-добра работа. Прибавяме и факта, че младите хора вече са изтощени от работа и краят на седмицата е единственият момент, когато могат да си починат качествено. А манията по здравословен и щадящ начин на живот изключва прекаляването с алкохол и системното безсъние.''
зависи, много хора наистина стават лели/чичовци на 25, но ако минеш който и да е ден през Билкова или Петък примерно - никога няма да ги видиш празни, а петък и събота не можеш да влезеш в Терминал/Микстейп...
друг фактор е че София се напълни със селяни, които вече обуславят един друг тип заведения- тип кафене на главната улица, в което като на главната в селото от което идват да висят по няколко часа
трети фактор е че статията говори за една специфична прослойка от сравнително заможни добре образовани хора, ходещи в Ялта да си махат главите с разни прахчета- ама тва омръзва, виж, ако авторката мине през студЙентски град лошо ще и стане - там се пие фалшив алкохол и се друсат гюбеци до зори всяка вечер
Интересен анализ!
Мисля, че нощният ни живот е отражение на "шоу бизнеса" ни. Второто го няма, затова го няма и първото. В БГ няма клубна култура, съответно няма публика, която да има нужда от нея. Културата се възпитава не от псевдо културтрегерите, а от собствениците на бизнеси, свързани с шоу, с култура. Нуждите се възпитават, ако знаеш как, ако искаш да възпитаваш нещо истинско, нещо, което вълнува не само телата, а най-вече душите. Понеже клубовете са собствност на разни селчовци и мутрагени(които не излизат от фитнеса и мозъците им съдържат една мозъчна гънка - за дишането, евентуално), няма какво друго да очакваме от нощния живот. Той е скучен и безидеен, като българската "култура".
Погледнете 200км. надолу и ще видите как в Солун например има уникални клубове, култивирана клубна сцена за различни жанрове, публика, която всеки уикенд е там и е жадна за тези събития. Стига мечти. Хуквайте към чалгарниците, силикона и мутрите с бицепсите. Ние сме си просто едни селчовци. Нека да си го признаем. Та то и литературната ни класика го описва този факт - политически и социален. Хайде щракайте с пръсти, слагайте ризките със щампичките и фанелките с къси ръкави посред зима(нали само от тях имаме и те винаги са мудиерни) и тихичко подвивайте опашки.
Я отидете в некое село в община КнежЪ по хоремазите да видите клубна култура, ако сте с дънки, че ви гърбат щото те са по анцузи
Очевидно някои от коментиращите винаги стигат до разбор на селяни и граждани, но статията изобщо не разглежда този проблем. Говори се за глобален социален процес, който се състои в отдръпване от старите навици на общуване-от една страна, социалните мрежи позволяват да срещнеш и общуваш с някого, преодолявайки екстремни условия като лош алкохол, твърде силна музика и напрежение от заобикалящата конкуренция, а от друга, дори не се визира общуването като социална потребност, а просто потокът на информация, който макар и едностранен ни кара да се чувстваме изтощени сякаш телевизорът ни е правил компания цял ден. Това информационно пренасищане води до желание за усамотяване и самоизолиране с цел презареждане на собствените сили. Това не е време на скука, а на отдаване на приятни занимания. Човек остава свързан в социалните мрежи, но не е така агресивно активен. Това е нормално поведение на човек с работа и отговорности, а за отклонение се приема нестихващата тинейджърска мания за скитане и представяне на себе си пред света, изразена в завишена екстроверност на индивида, дори в по-зряла възраст. В този ред на мисли 25-годишни лелки няма, има хора в състояние на осъзнаване и преосмисляне на ценности и потребности, както и по-устойчиво и разумно асимилиране на собствената си личност в обществото и в света.
Очевидно някои от коментиращите винаги стигат до разбор на селяни и граждани, но статията изобщо не разглежда този проблем. Говори се за глобален социален процес, който се състои в отдръпване от старите навици на общуване-от една страна, социалните мрежи позволяват да срещнеш и общуваш с някого, преодолявайки екстремни условия като лош алкохол, твърде силна музика и напрежение от заобикалящата конкуренция, а от друга, дори не се визира общуването като социална потребност, а просто потокът на информация, който макар и едностранен ни кара да се чувстваме изтощени сякаш телевизорът ни е правил компания цял ден. Това информационно пренасищане води до желание за усамотяване и самоизолиране с цел презареждане на собствените сили. Това не е време на скука, а на отдаване на приятни занимания. Човек остава свързан в социалните мрежи, но не е така агресивно активен. Това е нормално поведение на човек с работа и отговорности, а за отклонение се приема нестихващата тинейджърска мания за скитане и представяне на себе си пред света, изразена в завишена екстровертност на индивида, дори в по-зряла възраст. В този ред на мисли 25-годишни лелки няма, има хора в състояние на осъзнаване и преосмисляне на ценности и потребности, както и по-устойчиво и разумно асимилиране на собствената си личност в обществото и в света.
"Милениумите"? За нищо не стават. Дано това да е последното изпуснато, чалга, неочовечено поколение.
" ... забраната за пушене също се оказва от значение ..."
Бих могъл да съм баща на "милениум" но не възрастта, а забраната за пушене ме спря от заведенията. Уважавам правото на другите да не дишат моя пушек. Дали им липсвам? Не знам :-)
"... домашно забавление - социални мрежи, телевизионни услуги и абонаментни канали ..."
Изброените са всичко друго, не не и забавление. По моите стандарти.
По мои груби наблюдения, най-големия сексуален глад се наблюдава сред фейсбук кифлите. По-кофти момента е че си остават стари моми и гледат кучета. вместо деца. Не ги съдя - природата сама ще ги отстрани като ненужен клон на еволюцията. Която мутация на дава плодоносно поколение е обречена на измиране.
Голямо разделение и "сочене с пръсти" пада.
"Другата" група е или "лелки, скучни чичковци, плазмодии които не се забавляват" или "другата" група е "селяни, неизживяни тинейджърски години и пиянки".
Смятам, че има едно пренасищане с дребни души, нещастни хора, които по някаква причина не са доволни от изборът си на прекарване на петък вечер и всярчески се опитват да оплюят другата група, за да се чувстват по-добре със собствените си решения, да валидират "ексклузивната правилност" на техния светоглед и начин на прекарване на петък (че и останалите дни).
Ловото е, че за разлика от спорта или бизнеса - съревноваването с "кой е избрал най-правилния (единствен правилен) начин за забавление" не е игра с победител. Започнеш ли я - директно си загбуил и се обриаш на нещастие и едно безкрайно доказване на (себе си) защо точно това е най-правилното и как другите са по нисши от теб.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.