Времето (не) е наше

За прокрастинацията и начините да се организираме така, че да сме по-ефективни

Докато пишех тази статия, изгледах десетки безмозъчни видеа в YouTube и изчетох безброй постове във фейсбук, от които не помня нищо. Направих си кафе, за да съм бодра. Разлях го, започнах да чистя, за да ми е подредено, докато работя. Междувременно осъзнах, че ми трябват нов препарат и домакински гъби, и отидох до магазина, където се отдадох на пазаруване за цялата седмица. Дойде време за обяд и приготвяне на нещо леко. Следобеда вече наистина трябваше да започна да пиша, затова реших да направя като фрийлансърите – да се разположа да работя в някое кафене, където би трябвало да съм по-концентрирана. Уви, срещнах познати и денят мина, без дори да съм отворила работния файл. Аз съм класически прокрастинатор – човек, който отлага вършенето на работата (обикновено творческа) до последната минута.

Прокрастинацията е термин в психологията, означаващ склонност към редовно отлагане на спешни задължения. Специфичното е, че прокрастинаторът много ясно осъзнава належащия характер на конкретни задачи и въпреки това ги игнорира и се разсейва с всякакви битовизми или възможно най-безсмислени дейности.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

9 коментара
  • 1
    knb avatar :-P
    Кнб

Добре че ми напомнихте за блокирането. :wave)

• 2
    velikobb avatar :-|
    velikobb

Аз не обичам да "прокрастинирам", по-скоро предпочитам да протакам или просто да отлагам... За какво ли ни е този български език като чуждиците са по-"куул" и звучат доста "фенси"...

• 6
    panta_rhei avatar :-|
    Nedyalko Lazarov

До коментар [#2] от "velikobb":

Не си прав. Виж как достолепно звучи: про-крас-ти-ни-рам. Не е като някакво си глупаво "отлагам". Учено звучи.

• 7
    panta_rhei avatar :-|
    Nedyalko Lazarov

Ако една работа може да се отложи, значи не е спешна. Аз като се прибера от работа започвам с нещо, което не търпи отлагане - правя си салата и си наливам една ракия. "Фърст тингс фърст" (анд аз не съм ступид, зная инглиш)

• 8
    bretschneider avatar :-|
    bretschneider

С тая прокрастинация се оляхте де. Инак матряла е добър :)

• 9
    gost22 avatar :-P
    gost22

До коментар [#2] от "velikobb":

До коментар [#6] от "panta_rhei":

Точно и на място са използвали странно звучащ термин. Така е трудно да се отсвири проблема, щото е "просто отлагане". Елементарна психология — странните неща (и термини) тревожат (щото подсъзнателно, странностите се възприемат като сериозен източник на заплаха и им се обръща внимание, та да си спасим кожата овреме) и от там могат да послужат за "мишена" на усилията по постигането им, или по разкарването им (както е в нашия случай).
    А за "измерването" в края на статията... да бе, да. Ако се оставите до края на реалния срок, то няма как да знаете дали сте измислили оптималното решение или просто сте намерили някакво решение и сте "изгасили пожара". От там и заблудата, че работите най-добре под стрес — просто нямате база за сравнение щото имате само едно решение. Съвсем елементарно: ако работите отлично под стрес (в края на срока както е тук), то разумно би било да си сложите сами три крайни срока, да намерите три решения на проблема и накрая да изберете най-доброто. Гаранция, че в повечето случаи, следващите решения ще са по-добри. Дори народа го е усетил, и го е формулирал пределно ясно: "Да му имам втория акъл на българина, онзи акъл, дето му идва отпосле."

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал