Новият брой: Пътят към Шенген
Close

Наръчник на начинаещия пекар

Рецептата, която накара света да започне да прави домашен хляб с квас – тънкости и отговори на най-често задаваните въпроси

<div>Aртизански хляб на прочутата пекарна в Сан Франциско Tartine</div>

Ако живеете в някой от големите български градове, в последните година-две със сигурност сте забелязали колко често се говори за хляб с квас. Появиха се специализирани занаятчийски пекарни, които предлагат широк асортимент тестени продукти, приготвени с бавна ферментация, а съществуващите мейнстрийм пекарни добавиха хляб с квас в редовния си асортимент. Дори производителите на заводски хляб започнаха да слагат етикети "с квас" върху пакетите нарязан на филийки хляб "Добруджа", въпреки че не сме проверявали доколко са достоверни.

Хлябът с квас е оригиналният похват за печене на хляб, ползван от хилядолетия. Има хиляди рецепти за добиване на квас и приготвяне на хляб с него, както има и много тънкости в овладяването на това умение. Този наръчник не претендира за изчерпателност, но събира в себе си основни правила, полезни практики и една много успешна рецепта, предизвикала революция сред любителите пекари по света.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    irina.gergova avatar :-|
    Irina Gergova
    • - 4
    • + 6

@Кристина Николова

"Истински доброто брашно" - какво, по дяволите, означава "истински доброто" брашно? Каква е тая нова мода да се употребява "истински" навсякъде? Какво пречи в случая да се каже "доброто" или "най-доброто брашно"?
    Какво означава "истински доброто"? Това значи ли че има брашно, което е неистински добро?

Нередност?
  • Kaloyan Asenov
    • - 2
    • + 4

Капитал, доколкото ми е известно "мейнстрийм" не е българска дума и за понятието има българска такава. Така че, моля, бъдете по-отговорни към писането си, а не се дръжте като подготве от английската гимназия

Нередност?
  • 3
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • - 3
    • + 5

Докъде стигнахме, да дойде някой си от Сан Франциско, за да ни учи как да правим ''тренди'' хляб с квас! И какво означава твърдението, че хлябът с квас бил отново на мода!? Какво ме интересуват изкуствените 'модни тенденции'' в хлебопекарството, които имат една единствена цел - реклама и зарибяване на мат'ряла! На мене винаги ми е харесвал хлябът с квас, какъвто правеха във ВСЯКА селска пекарна и който сигурно е бил по-вкусен от ПРЕГОРЕЛИЯ хляб от първата снимка. Да не говорим, че във Франция, Италия, особено в Неапол, от край време си правят страхотен хляб, без да се мислят за модни, тренди или ''крале на кваса''!
    Чадото Чад ми бил открил ''топлия квас''!

Нередност?
  • 4
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • - 2
    • + 3

[quote#1:"irina.gergova"]Каква е тая нова мода да се употребява "истински" навсякъде?[/quote]

Отговорът е много ясен, особено когато статията е за човек, идващ от първоизвора на НЕистинските продукти - вече за всичко е измислен по-евтин заместител; всички суровини се смесват с химически баласт или други, неизвестни за мене субстанции, които да наподобяват естествения продукт, като същевременно намаляват цената му, а в доста случаи усилват вкусовите усещания и по този начин довеждат до привикване или поне до по-висока консумация.
    Истинските/естествените/натуралните продукти се превърнаха в истински лукс. :)

Нередност?
  • 5
    pfg16250620131063348 avatar :-|
    chantel marshal

Разглеждах, попаднах на заемодател г-н Клифорд, който предоставя заеми на достъпна лихва, нямах друг избор освен да го опитам и изненадващо всичко беше като мечта, получих заем от $ 35 000 USD и аз платих за операцията на съпруга си и благодаря на БОГ .. Аз и семейството ми сме щастливи и си казах, че ще викам на глас към света на чудесата на БОГ към мен чрез този БОГ, страхувайки се от заемодателя г-н Клифорд и посъветвайте всеки, който има истинска и сериозна нужда от заем, да се свърже с този бог, който се страхува, чрез имейл [email protected] и искам всички да се молите за този човек за мен.

Това е информацията, която бях помолена да предоставя
    Пълно име:
    Страна:
    0 заемане:
    Семейно положение:
    Месторабота:
    Номер на мобилен телефон:
    Месечен приход:
    Необходима сума:
    Цел на заема:
    Продължителност на кредита:
    Колко спешен ви е необходим заемът: