София Night Live

Как стендъп комедията си проправи път в България

Трудно е да се намерят точните корени на жанра – някои дори правят паралели със забавленията в античната култура. В САЩ форматът започва покрай водевилите и бурлеск шоутата в Ню Йорк в началото на ХХ век – от тази среда се раждат личности като Граучо Маркс. Жанрът става по-популярен през 50-те и 60-те години покрай комиците като Лени Брус, Дик Грегъри, Морт Сал. В книгата Only Joking: What’s So Funny About Making People Laugh? комикът Джими Кар и писателката Луси Грийвс пишат: "Стенд-ъп комедията е странна форма на изкуство. В стая пълна с хора, комикът е единственият, който е обърнат към всички останали. Той е единственият, който не се смее. За нормалните хора това е кошмар, а не кариера."
Освен ранното творчество на Уди Алън и биографичния филм от 1974 г. Lenny с Дъстин Хофман като Лени Брус, добра интродукция към стенд-ъп културата в САЩ Seinfeld на Джери Сайнфелд и Louie на Луис Си Кей – полуфикционални сериали за живота на създателите си и опитите им да се реализират като комици, а и в двете продукции са намесени други ключови за жанра личности.

Благодарим Ви, че четете Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се
Close
Бюлетин
Бюлетин

Капитал: Light

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.

4 коментара
  • 1
    bretschneider avatar :-|
    bretschneider

Очакваме Луис СК в България! :)

• 2
    daniboy avatar :-|
    Daniboy

"В началото имах шеги, които бяха по-basic, искаше ми се в един момент да стана по-mature (зрял - бел. ред.). "

Както би казал героя на Георги Русев - вие български не знаете, ангийски сте тръгнали да ми учите!

• 3
    daniboy avatar :-P
    Daniboy

Иначе Тодоров много странно е определил нивото на познания по английски на четящите - да знаят що е то basic /по-basic, хахахах/, но да не знаят mature. Наистина обаче, ако някой ми каже по-mature ще ме загуби в превода...

• 4
    koz avatar :-|
    koz

"..казва 31-годишният Дими Деянски, един от най-познатите стендъп пърформъри."

Предполагам, Светослав Тодоров иска да каже "един от най-непознатите". Кой, по дяволите, е Дими Деянски? Хайде малко по-сериозно!
    Ако ще представяте стендъп сцената в България, със сигурност лицето ѝ не е Дими Деянски (който, впрочем, е много зле на сцена).
    Момичетата не съм ги гледал, но ако Гугъл не знае нищо за тях, не съществуват на стендъп сцената.

P.S. У нас за момента има само един качествен стендъп комик - Камен Донев.

Нов коментар

За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.

Вход

Още от Капитал