

Лия Панайотова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Кое е първото, което ви хрумва, когато чуете, че все повече хора се интересуват от психоактивни вещества? Може би "Наркозависими", "Накъде отива светът", "Нищо не е както едно време". И с трите ще сте на прав път – светът наистина се променя, за да могат все повече образовани и любопитни хора да използват науката, за да третират състояния като зависимости, депресия и тревожност, а и да погледнат на себе си и живота с нови очи. Почти буквално. През последните години изследователската дейност с психоактивни вещества (наричани още психотропни, ентеогени, психеделици, халюциногени) е нещо, за което светът говори все по-усилено, след затишието и стигмата през последните 50-60 години.
За да напише своята книга How to Change Your Mind, уважаваният американски журналист и активист Майкъл Полан (автор на нашумялата книга "В защита на храната") тества върху себе си различни халюциногени и психотропни церемонии. Интервюта с хора, които имали този опит, запалили интереса му и след като изпробвал всичко това, Полан се усмихва: "Дали сега се страхувам по-малко от смъртта... Да, може би да." В същото време New York Times публикува заглавия като How LSD Saved One Woman’s Marriage. В платформи като Reddit се трупат истории за просветление чрез халюциногени, поръсени тук-там с някой ужасен "психотропен турист", който е прекарал най-кошмарната вечер в живота си и никога повече не би повторил. Какво значи всичко това? Побъркали ли са се учените и откъде се появи този интерес към психеделиците? Според Пол Остин, създателят на интернет страницата The Third Wave, основен лектор и едно от водещите имена по темата за психеделиците: "Първата вълна на интерес пъм психоактивните вещества е била в древността, когато са имали религиозно значене. Втората – през 50-те и 60-те, когато хората са ги използвали за забавление, без да знаят какво правят. Третата е сега – психеделиците отново заливат света, но през научен подход."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
https://medicalxpress.com/news/2018-08-potent-psyc hedelic-dmt-mimics-near-death.html Опитите около смъртта (NDE- Near-death experiences) са сложни експериментални епизоди, които се случват във връзка с смъртта или възприятието, че тя е предстояща (Moody, 1975; Greyson, 1983). Общите черти включват чувство на вътрешен мир, изживяване извън тялото, пътуване през тъмна област или "празно" (често свързано с тунел), видения за ярка светлина. Субективното усещане за преодоляване на тялото и навлизане в алтернативно царство, възприемане и общуване със съзнателни "субекти" и теми, свързани с тях смърт и умиране.
Нашите открития показват учудваща прилика между типовете преживявания, които хората изпитват, когато приемат психеделичен N-диметилтриптамин - ДМТ и хора, които са съобщили за опит след смърт. Често съобщаваните аспекти на (NDEs)- Near-death experiences, включват изживявания извън тялото, чувство за преход към друг свят и вътрешен мир, много от които се съобщават и от потребители, приемащи ДМТ(иметилтриптамин). Изследователите отбелязват някои фини, но важни разлики между реакциите на ДМТ и NDEs. ДМТ има по-голяма вероятност да бъде свързана с чувствата на "навлизане в неземно царство", докато действителните NDEs придават по-силни чувства за "идване до точка без връщане". ДМТ е мощен психеделик и може би е способен да промени мозъчната активност по подобен начин, както когато се случват Near-death experiences (NDEs).
Пропуснали сте най-интересният тренд - Adrenochrome
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.