Музеи от ново време

Музейните институции стават брандове по света, а у нас?

Съвременният човек е преди всичко homo consumes и това най-добре го разбират влиятелните музеи по света. Те решително загърбват практиката на безмълвно излагане на ценни артефакти. Изоставят и сувенирните лавки с порцеланов кич, евтини репродукции и скучни албуми на колекциите си. На тяхно място се появяват ярка бранд идентичност и модерна екосистема, гарантираща разбираемо и запомнящо си посетителско изживяване. Публиката бързо реагира на новия начин на общуване и не се колебае да класира музеите на челните места в списъка с преживявания, в които си струва да инвестираш.

Глобалната финансова криза доведе до орязване на държавните и общинските субсидии за култура почти навсякъде по света. С други думи, пари за музеи не достигат не само в България. Но предприемчивите музеи разбират, че организация с нестопанска цел е само данъчен статут, не и стратегия за развитие, и тръгват да търсят нови начини за самофинансиране.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    gun avatar :-|
    gun
    • - 1
    • + 1

Доста дълга статия, в която поизгубих идеята на авторката. Остана ми едно: на Запад го правят, а ние тук не. Не е вярно нито едното, нито другото.
    Първо: у нас има примери на прекрасни музеи, при това и с усилията на уредниците, и с усилията на държавата. Като пример за прекрасни музеи с държавни пари: музеят в старата столица Плиска, тракийската гробница край Свещари (там може да има пари и от Юнеско, не знам). Уникални музеи са тези на розата в Казанлък и Интерактивния музей на индустрията в Габрово - не знам и там дали има общински пари или и държавни, но това са много модерни музеи. Има и още много примери, но нямам време в момента.
    И понеже става дума за Дома на хумора и сатирата в Габрово - това е антипример за музей. Вярно, че е остарял морално и носи духа на отминалата епоха, но да ме прощават уредниците и директорката, музеят изглежда срамно за посещаващите го хиляди българи и чужденци.
    А проблемът с парите е наистина решим - само НИМ си е извоювал правото да харчи както си иска парите от билетите - по 10 лв. на посетител. Това са много пари и затова там заплатите са добри, но пък и много трябва за поддръжка на една такава уникална съкровищница.
    Та - трябват и пари, но трябва и действие от страна на директорите, някои от които са си на топла синекурна службица и нехаят.

Нередност?
  • 2
    sip1458213388492179 avatar :-|
    Margarita Dorovska

До коментар [#1] от "gun":

Кога е било последното ви посещение в Дома на хумора и сатирата?

Нередност?
  • 3
    gun avatar :-|
    gun
    • + 1

До коментар [#2] от "Margarita Dorovska":

Миналата година. Ако се е променил обликът оттогава, извинявам се. На мен ми се стори позападнал, тъмен, с недобре разположени експозиции. Може и да е субективно усещане - самата сграда го създава. Иначе нищо лично, ще се радвам да се модернизира като някои от другите изброени от мен музеи.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал