Вещи в повече
Няколко проверени идеи за това как да се освободим от непотребните вещи в дома си по човечен и щадящ околната среда начин


Венелина Величкова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Рециклирай това
Онлайн пътеводителят за разделно събиране на отпадъците от домакинствата https://waste.sofia.bg съдържа пълна и актуална информация за това как и къде да изхвърляме неща по щадящ околната среда начин, който позволява да бъдат превърнати в суровина. Качени са и графиците за събиране на едрогабаритни отпадъци (мебели, детски колички, велосипеди и други) по райони.Няколко от златните правила на Кондо:
- Решението дали да задържим една вещ се ръководи единствено и само от отговора на въпроса "Носи ли ми радост?"
- За да подредите дома си в най-кратко време, трябва да следвате правилния ред на изхвърляне/прибиране, а именно по категории. От лесното към трудното: първо са дрехите (блузи, дрехи за закачалки, чорапи, бельо, чанти, аксесоари, обувки), после книгите, хартиите, некатегоризираните вещи и вещи със сантиментална стойност. Всички те непременно трябва да са събрани на едно място и всяка да мине през ръцете ви.
- Всяко нещо трябва задължително да има определено за него място, защото вещ без "адрес" увеличава многократно вероятността жилището ви да се задръсти отново.
- В складирането се стремете към максимална простота и не разпръсквайте местата за съхранение, приберете всичко от един тип на едно място.
- Безпорядъкът се причинява от неспособността на хората да връщат нещата по местата им. За безпорядъка има само две причини – или прибирането на вещите коства твърде много усилия, или не знаем къде е точно мястото им.
- Няма да постигнете нищо, ако започнете да прибирате, без да се сте се освободили от излишното.
- Никога не трупайте на купчина, ключът е във вертикалното съхранение – стига да е възможно, всичко трябва да се подреди така, включително и дрехите, чорапите, канцеларските материали.
- Въздържайте се от запасяването с вещи, вместо това купувайте само необходимото. Изваждайте всичко от опаковките и му намерете място. След покупка веднага махнете етикетите и вкарайте в употреба.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Много полезна статия, запазвам си я.
Статията е много полезна, но има две неточности. Когато се обърнах към Рето преди три години, ми казаха, че не приемат мебели, защото са затрупани. Книжните фондове на повечето читалища и библиотеки, поне в София, преливат и нямат място. Библиотекарката на читалище „Пенчо Славейков“ в Лозенец ми каза, че имат в пъти повече книги в хранилището, отколкото могат да съберат по рафтовете на заемната библиотека.
That memory.
In the light
of a similar
quietness there's
a writing, a fine
objectivity and
a delicate feeling
that covers the
sunshine.
Francesco Sinibaldi
Обаче телефон 080014100 работи коректно. Приемат и едри, и дребни електроуреди и дори дават ваучери за отстъпка, но няма да кажа за кой магазин.
До коментар [#2] от "Сава Чанков":
Сдружение "Рето" потвърдиха, че приемат мебели, но зависи от състоянието им и дали биха могли да им намерят купувач или приложение за центровете си. Ако преценят, че дадена мебел не им е нужна, а е обемна, обикновено предлагат на хората услугата си по почистване - т.е. разглобяване и изхвърляне.
Книги се приемат от много библиотеки и читалища, но е добре да се попита предварително. Има и места като читалището в кв. Факултета, където пък се събират детски книжки за децата. Друго място за детски книжки и учебници в София е център "Конкордия" на Сточна гара.
Нужда от вещи - дрехи, завивки, посуда и т.н., има и в почти всяка социална кухня в страната и на места като къща "Посока" на бул. "Сливница" в София.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.