С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Вход | Регистрация

// Light / Тема

1 12 апр 2019, 9:05, 9489 прочитания

Направи си сама

Курсовете по строително-ремонтни дейности за жени рушат стереотипите

• LinkedIn
  • Twitter
  • Email
  • Качествената журналистика е въпрос на принципи, професионализъм, но и средства. Ако искате да подкрепите стандартите на "Капитал", може да го направите тук. Благодарим.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg
"След последния много разочароващ ремонт, когато ми зазидаха електричеството в банята, твърдо съм решила да не оставям повече майстори сами вкъщи. Затова съм тук, да се науча как се слагат плочки, защото ми писна от самозвани експерти, които дори не са прочели упътването и спецификите на материалите", казва програмистката Ана Дилова. Днес тя е една от близо двеста жени, участнички в събитието Women's Night в софийския магазин на BAUHAUS.

За участие в безплатните курсове за строително-ремонтни дейности са дошли жени от всички възрасти с най-разнообразни професии (фризьорки, юристки, програмистки). Най-младата е ученичка, най-възрастната - пенсионерка на 75. Много от тях са се сблъсквали с всякакви предразсъдъци и подмятания през годините – "това не е женска работа", "не задавай глупави въпроси", включително и от майстори, на които плащат добре, за да си свършат работата. "Последно ми обясняваха, че аз не разбирам и нямам право да искам по-високи изводи за водопровод, при положение че водопроводчикът беше 1.50 м висок, а аз съм 1.70, тоест дори не се съобразяват със специфичните нужди, които имам, а това си е моята кухня", разказва Ана Дилова.

Днес паралелно се провеждат шест курса, за които участничките са се записали предварително: монтаж на ламинат, изработване на "направи си сам" закачалки, монтаж на душове и изграждане на ВиК инсталации, боядисване на стени и на метални повърхности, полагане на фаянс и стенни облицовки и пресаждане на балконски цветя и билки. Единствените мъже в огромния магазин са фотографи, обучители и служители. Причината е, че още на вратата има строг контрол – допускат се само предварително записалите се участнички и нито един съпруг, баща, син или просто любопитен мъж. "Искаме дамите да се чувстват удобно да задават всякакви въпроси, без да се притесняват, че някой мъж би казал, че въпросът е елементарен, или без да получават забележки, че не правят нещо както трябва", казва Вяра Балакчиева, представител на организаторите на събитието.

"Майсторските" курсове за жени са традиция в Германия, откъдето е и веригата BAUHAUS, там се правят вече десет години и имат различна продължителност. Първата Women's Night у нас беше миналия октомври с четири уъркшопа. "Оказа се, че има много голям интерес към провежданите курсове, и всички бяха доволни от наученото", обобщава Вяра Балакчиева. Първите курсове, за които местата са се изчерпали, са за полагане на фаянс и боядисване на стени. Кристиян Ангелов, също от маркетинговия отдел на фирмата, споделя, че в началото не е знаел какво да очаква: "Предразсъдъци към възможностите на жените има, но ние искаме да ги променим и затова сме тук – да подкрепим дамите с въображение и желание да свършат работата сами."

Желание въобще не липсва, участничките са нетърпеливи да стигнат до същината и да зададат въпросите си – някои са тук със съвсем конкретни проекти и казуси от ремонти, които са започнали. След като научават кое е най-подходящото лепило и каква фуга да изберат за фаянс, както и всичко важно за подготовката на основата, избора на правилната хидроизолация, лепило и фугираща смес, въпросите заваляват. Елена Димитрова иска да разбере повече за външната хидроизолация, която се е заела да постави сама на къщата на майка си. "Вече правя голяма част от ремонтите сама, след като се разочаровах от немарливо свършена работа, имах дори случаи на майстори, дошли пияни на работа, които гоня директно от вратата", разказва Елена, юрист по образование. "Бях и на миналото събитие, защото исках да се науча как да си поправя течащото казанче на тоалетната, никой не искаше да дойде за толкова дребен ремонт. Изключително съм доволна от Women’s Night – веднага ми обясниха, оказа се, че е нещо съвсем дребно, просто някой трябва да ти го покаже." Според нея това не са умения, които могат да се придобият с Youtube клипове.

По време на курса става дума, че по-големите производители на казанчета, душове и смесители имат сервиз и са готови да дойдат и отстранят дори най-малката повреда - "аз лично съм викала няколко пъти "Видима" и винаги са се отзовавали", казва Мая Ерменкова. Тя е посещавала редовно Women’s night в Германия и не се притеснява да излага технически проблеми, за които получава решение.

Повод да бъде напомнен смисълът на курса става един въпрос за полагане на гранитогрес – майсторът, който води курса, отговаря - "сместа за основата трудно мога да ти я обясня – това е нещо, което ще го направи мъжът ти или майсторът". Изненаданата жена, която тъкмо се е приготвила да записва, реагира със "сама ще се справя – няма мъже и майстори, нали затова съм тук, обяснете ми стъпка по стъпка".

Ентусиазмът на участничките да научат всичко изненадва дори организаторите, защото не са подготвили машина за рязане на плочки, а жените държат да пробват - "то това е чалъмът". "Всъщност мисля, че жените могат да станат по-добри строителни работници или инженери, стига да си повярват, защото често са прилежни и изпипват всеки един детайл, докато майсторите в България масово са мърлячи", казва една от участничките. Много често тази вечер се чуват и реплики като "мъжът ми е много сръчен и затова не ми дава шанс да пробвам".

Една весела група се присъединява към разговора. "Много пъти сме правили ремонти, и вкъщи, и на приятели, в момента даже слагам плочки на чистото новото жилище на дъщеря ми, затова сме на курса за фаянс, но ще се опитаме и на ВиК да минем", обяснява Надежда Евтимова. Приятелката й Милкана Караджова допълва, че на фаянса по-скоро те ще обучават лектора - "вече имаме дългогодишен опит".

"Аз по-скоро имам опит в даването на наставления, а мъжът ми и майсторите изпълняват", включва се единствената жена, която е дошла на курса на високи токчета и с пола. Нейните приятелки са били и на предишното събитие – "научих за една много важна джаджа от смесителите, влезе ми в употреба и знаех как да си я монтирам, а иначе чувам постоянно от мъжете, че това не е женска работа". Повечето участнички са спортно облечени и сервираното просеко не ги изкушава, защото пазят концентрацията си за същинската работа като рязане с прободен трион, полагане на грунд или лепене на камъни за външна облицовка. На курса за правене на закачалки има опашка от желаещи да режат с прободния трион и да пробиват с бормашина. Тук е Екатерина Бънкова - юристка на 70 години, която иска да си измайстори някои неща за вилата: "Исках да участвам в монтажа на душове и боядисването, но всичко беше заето, интересно ми е да науча много неща. Изпращам снимки от събитието на сина и внуците, които са на ски, и те много се забавляват с моето ново амплоа."
Младата Петя Филева и нейната свекърва в курса за монтаж на ламинат са сигурни, че ще се справят. "Аз завърших инженерна специалност и в университета се сблъсквах с доста предразсъдъци и подхвърляния, че някои неща не са за жени. Но смятам, че съм достатъчно сръчна, за да направя много неща по новия апартамент, който тъкмо купихме с мъжа ми", казва Петя. Информацията, свързана с ламината, която се преподава тази вечер, е много, но най-важното според експертите е да има здрава и равна основа. И тук всички жени не се поколебават и без наколенки да редят сами.

Монтажът на душове също тече с пълна сила, обсъждат се изграждане на ВиК инсталации, уплътнения и накрайници. Научаваме за различните видове стандарти в санитарните инсталации, как се подготвят тръбите за чиста вода и как се проверява за течове. Въпросите валят и никой не бърза да си тръгне, въпреки че вече е десет и половина вечерта.

Някои от участничките в уъркшопа по боядисване са с бели дънки и тениски, но това няма значение, когато получават възможност да изпробват различните бои и четки. Изслушват кое е най-важното при избора на интериорна боя, как се подготвя основата и как се отсича ъгъл с хартиена лента. Оказва се, че технологиите и при боите са напреднали толкова, че има специално такива за нанасяне директно върху ръждясал метал.

Същото важни и за техниката, усъвършенствана е до такава степен, че повечето инструменти са с батерия, която лесно се сменя, няма нужда от кабели и контакти и уредите са достатъчно леки и мощни, за да не е нужда физическа сила и опит. А жени без опит тази вечер има много: "Моят приятел ме записа на курса, защото ще слагаме фаянс, казва Красимира Тотева. Той също нищо не знае, но за него няма специална Men’s Night."
Какво е необходимо да имате в дома си, ако сте напълно начинаещи майстори:
- комплект отвертки;
- клещи;
- ключове;
- малко трионче;
- фазомер;
- изолирбанд;
- силикон;
- комплект различни по размер винтове;
- винтоверт.

В повечето големи вериги продават куфарчета с готови комплекти с гореизброените инструменти.

• Facebook
  • Twitter
  • Зарче
  • Email
  • Ако този материал Ви е харесал или желаете да изразите съпричастност с конкретната тема или кауза, можете да ни подкрепите с малко финансово дарение.

Дарение
    Плащането се осъществява чрез ePay.bg

Прочетете и това

Лекари на ръба на нервна криза 1 Лекари на ръба на нервна криза

Хората в помагащите професии са най-застрашени от "прегаряне", затова грижата за психичното здраве е от полза за всички

7 юни 2019, 6818 прочитания

Какво е да си писател в днешна Русия Какво е да си писател в днешна Русия

Страховете и надеждите на Дмитрий Глуховски и Мария Степанова

5 юни 2019, 3224 прочитания

24 часа 7 дни

Капитал

Абонирайте се и получавате повече

Капитал
  • Допълнителни издания
  • Остъпки за участие в събития
  • Ваучер за реклама
Още от "Тема" Затваряне
Фондации канят

Частните арт фондации успешно се конкурират с водещи музеи и галерии в света и привличат все повече публика

Пиратски филм

Операция на ГДБОП удари регионални оператори с обвинения за пиратство

Зелената вълна в Германия

Партията на Зелените натрупа точки на европейските избори, а въпросът сега е дали може да задържи преднината си и на парламентарни избори

"Агрия груп" купува производител на слънчогледово олио

Базираната в Лясковец "Кехлибар" ще е първата компания за преработка на слънчоглед в портфейла на холдинга

Индексите на борсата започнаха седмицата с ръст

"Стара планина холд" реализира най-голям ръст след съобщението за дивидент

Хубаво е, но е фалшиво

Как изложба с фалшификати почти предизвика дебат за черния пазар на изкуство у нас

Ново място: Cup & Roll 2

Ресторантът потвърждава, че софийската публика най-сетне има засилено любопитство към корейската кухня