Вдигни очи
Исторически маршрути по знакови места в София насочват вниманието на жителите й към красивата архитектура


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
"Имам приятел от Милано, който като дойде в София, иска все на Ларгото да го водя, интересно му е, защото под него е римската археология, наоколо е сталинската архитектура, а недалеч е модернистичната сграда на Народната банка от 30-те години на XX в. заедно със запазената сграда на джамията от XV в. В момента там е Археологическият музей", описва пейзажа урбанистът Здравко Петров. Според него това, което прави най-силно впечатление в София, е концентрацията на толкова много исторически слоеве на сравнително малко пространство. Именно това е основната идея, когато заедно с Явор Киряков създават "Исторически маршрути в София" – да проследят различните периоди от развитието на града и да ги представят не поотделно, а в единството на тяхното съществуване и въздействие. Историческите разходки, които води Здравко Петров, са само и единствено на български език, съответно не са предназначени за чуждестранни туристи. Тяхната мисия е да привлекат вниманието на жителите на София към красотата на архитектурата в града. "Най-големият шанс за културното наследство на България е, ако обществото ни започне да припознава старите сгради като ценност. Ако за мнозинството от българите те наистина са културна ценност, ако "културна ценност" не е просто дефиниция от законодателството, тогава няма да я има обществената среда, която позволява старите сгради да не се поддържат и да бъдат разрушавани", казва Здравко Петров.
Приносът на тяхното начинание е, че разказват за старата архитектурата на колкото се може повече хора, които на свой ред разказват на свои приятели и забелязвайки я, всички започват да дават по нещо от себе си за опазването на ценните сгради. "Ние, българите, пътуваме из цяла Европа, познаваме много други градове, но не познаваме собствената си столица", смята урбанистът.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Хора моля ви използвате софтуер за проверка на правописа или колега да препрочита статия ви преди да се публикува... Описанието под снимката има няколко изпуснати space-а :/
Благодаря за представянето на този проект. Книгата със сигурност ще бъде интересна и смятам да си я взема по-нататък. Не знаех за "Къщите говорят". Очерци на сгради от Стара София има и в "Портрети на изчезваща София", двете книги на Искра Ценкова - "Спомени зад оградата" и "Между кръста и петолъчката", "Енциклопедия София".
>Урбанист
До коментар [#1] от "Иван Маринов":
А Вие също си препрочитайте коментарите преди да ги публикувате. Изпуснати "няколко спейса" ("спейсове" ли е множественото число?). Вие изпускате запетаи и членуване.
Впрочем, в изречението с това нелепо съчетание на английска дума с българско окончание (!) Вие също сте изпуснали интервала: "...space-а :/".
До коментар [#4] от "evpetra":
Критика - приета.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход