Добрият, лошият и безучастният

Важните уроци от кампанията "Не ми се обиждай, но...", която обръща внимание на щетите, нанасяни от предразсъдъците и езика на омразата

"Чувствам се като водеща сила срещу дискриминацията в България", казва 29-годишната инициаторка на кампанията Мануела Попова
"Чувствам се като водеща сила срещу дискриминацията в България", казва 29-годишната инициаторка на кампанията Мануела Попова
"Чувствам се като водеща сила срещу дискриминацията в България", казва 29-годишната инициаторка на кампанията Мануела Попова    ©  Цветелина Белутова
"Чувствам се като водеща сила срещу дискриминацията в България", казва 29-годишната инициаторка на кампанията Мануела Попова    ©  Цветелина Белутова

"Не ми се обиждай, но как така си инвалид, пък не си в количка - често получавам реплики като тази, която държа в ръцете си, защото не попадам в стереотипите за това как трябва да изглежда един инвалид (освен може би по броя белези, които пресичат тялото ми). Стоя тук за да ви кажа, че инвалидността е спектър", така започва постът със снимката на 29-годишната Мануела Попова, с който тя откри кампанията си "Не ми се обиждай, но..." във Facebook.

Точно седем дни по-късно страницата й от нула стигна до десет хиляди харесвания, днес вече е с над петнадесет хиляди, а постовете са достигнали до милиони потребители. Тя не е очаквала такъв огромен интерес към нейната кауза, която има трудна цел - да се бори с всякакви предразсъдъци и стереотипи, които водят до дискриминация, реч на омразата, а често и реално насилие. Това обикновено не са "секси" теми, с които хората искат да се занимават, а и никой не обича да бъде изправен пред собствените си предразсъдъци.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Вече съм абонат Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    stx43610291 avatar :-|
    matto greg

получите 2 помощ за правене на бизнес, закупуване на дом, кола и заплащане на медицински разходи [email protected]

Нередност?
  • 2
    stx43610291 avatar :-|
    matto greg

Имате ли нужда от 2% помощ, за да заплатите всичките си разходи, свържете се с [email protected]

Нередност?
  • 3
    princess_x avatar :-|
    princess_x
    • - 1
    • + 2

Проблемът с тази кампания против "предразсъдъците" е, че обвинява в предразсъдък всеки, който сметне, че външният вид на повечето участнички в нея е далеч от добрия вкус или както е в случая с "боркинята" с килограмите - че е неискрена. Поредната повърхностна, себезадоволяваща се, безсмислена и фалшива идея.

Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал