Новият брой:
Какво се случва в държавата

Тънка зелена линия

Как да различим екофашистите от истинските активисти с чиста кауза

Shutterstock    ©  Shutterstock

"Какъв смисъл има аз да рециклирам, когато китайците замърсяват толкова много?" "Въздухът е мръсен заради това, което правят в гетата." "Хората са вирусът на планетата." Може би сте чували подобни подмятания, когато стане въпрос за опазване на околната среда. Но щом изказвания, мотивирани от омраза, се крият зад паравана на природозащита, става въпрос не за активизъм, а за екофашизъм.

Пипалата на омразата могат да се закачат за всичко, дори за чисти каузи. Д-р Федерико Вентурини е научен сътрудник от университета "Удине" в Италия. Фокус на изследванията му са животът с нулеви отпадъци, връзката между съвременните градове и социалните движения, както и социалната екология. "Екофашизмът невинаги е очевиден веднага, но е изключително опасен", казва той и обяснява, че този тип групи се опитват да инфилтрират искрени социални движения за противодействие на проекти, които застрашават природата. Вентурини добавя, че екофашистите се крият зад общата екологична реторика, но подбудите им всъщност са дискриминативни и расистки.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    clint_eastwood avatar :-|
    clint_eastwood
    • - 2

    Аз пък си мислех, че екофашистите са всички тия фанатици, които плачат за всеки прекършен храст и настояват за радикални марксистки политики, които не почиват на никакви състоятелни научни данни.

    Впрочем цялата история с изменението на климата е вероятно изобщо да не е притеснителна, тъй като нито е нещо ново, нито някога досега затоплянията на климата са водили до негативни последици за човечеството, но няма как да го чуете от Грийнпийс или медиите, които се изхранват от паника и страх.

    Нередност?
  • 2
    clint_eastwood avatar :-P
    clint_eastwood
    • - 1

    Освен това, най-сигурният начин да се намали замърсяването в дадено общество е чрез увеличаването на благосъстонието му. Т.е. за да започне намаляване на замърсяването в Индия, Китай, Африка и т.н. тези хора трябва да се вдигнат от мизерията, за да имат сили да се занимават и с луксозния проблем на околната среда, а не само с оцеляването си. Този процес започва горе-долу от годишен доход от $5000 на глава от населението. А това със сигурност няма да го постигнете със "спиране на свръхконсумацията", защото така се забавя икономическият растеж на тези страни.

    Изобщо цялата статия е миш-маш от анекдоти, взети оттук-оттам, които нямат никаква връзка освен целенасочената омраза на всичко модерно, пазарно и европейско. Цитират се хора, които са откровени марксисти (Тарински), говори се за някакви деца в клетки от преди век, Ковид-19 (дето като болест не е нищо особено и не води до кой знае какви смъртни случаи, особено в Африка), духовността на индианците и т.н. и т.н.

    Нередност?
Нов коментар