Вечните ягодови проблеми
Плановете за разрушаване и преизграждане на Къщата с ягодите припомниха колко трудно и безпринципно София взима решения за архитектурното си наследство
Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Ако минавате по "Сан Стефано" знаете, че на номер 6 се наблюдава една и съща гледка - минувачите забавят ход пред изоставената постройка, чужденците я снимат, а в дочутите разговори се прокрадва недоумение чия е тази красива къща и защо е в такова състояние. Хората от квартала просто пушат или пият кафе, загледани в портите на къщата.
Както пише арх. Анета Василева в "Тоест", къщата е "машина за носталгия", символ на бляна по стара София. "Няма да видите други такива имения в центъра на София", пише руска потребителка на име Олга в единствения отзив за къщата в Tripadvisor. Преминаващите между Докторската градина и парка "Заимов" ще се съгласят с нея.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Много тъжно.
Поздравления за задълбочения анализ на ситуацията с културните ценности в родината! Ще цитирам какво писа и доц. Георги Лозанов по повод същата сграда "Тъжно: санират панелки, а рушат къщите от Третото българско царство". Споделям и една петиция в подкрепа на предложение за спасяване на сгради НКЦ, които са в критично състояние, със средства от ЕС. Всеки допълнителен подпис за нея е добре дошъл: https://www.peticiq.com/307754
България вероятно има талантливи архитекти, но... Общините издават ПУП-ове с висок Кинт. Това поставя архитектите пред свършен факт: Позволеното РЗП заема целият имот и по площ и по височина. Като резултат прави се сграда, която изпълнява изискванията на инвеститора за максимално РЗП. Тя естествено е грозна тъй като за да се събере имота се уплътнява на макс.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход