Работа на високо ниво: споделени офиси в планината
Места, където бюрата са хамаци, а гледката не е скрийнсейвър


Венелина Величкова

Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Хората, успели да работят от домовете си вече повече от една година, определено са имали немалко предизвикателства, свързани с изолация, липса на концентрация, понижен тонус и други. Рано или късно всеки достига точката на скука и творчески блокаж. Друг проблем е, че се получава сериозно размиване на границите между личен и професионален живот и често работата от 9 до 5 се превръща в домашно-работно пребиваване по пижама от 9 до 9.
Но какви са алтернативните възможности?
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Всичко е супер, но с тия лаптопи се осакатяват много лошо - прегърбват се и т.н. Защо не им осигуряват монитори и периферия по тия споделени офиси, към които да вържат лаптопите си за да не се мъчат така? Иначе се губи смисълът и вредите стават повече от ползите.
А това за хамаци, дворове и пр. е още по-опасно и освен опорно-двигателния апарат рушат бързо и зрението си заради силната светлина.
До коментар [#] от "":
Така е, особено при по-продължителна работа. Едно от хубавите неща на работата от хижи, дворове и т.н. е, че хората стават и се раздвижват по-често и не правят толкова дълги блокове от време без да стават от компютрите. Когато се работи от вкъщи или от офис, заседяването е доста по-продължително. Както цитирах и един физиотерапевт в статията тук Офис стани, офис немирно, няма перфектна работна позиция, важното е, да има регулярно движение. Така че има минуси, но и немалко плюсове работата от хижи, хамаци и коуъркинг пространства.
До коментар [#] от "":
Много полезна статия, разгледах я. Наистина, заседяването е вредно във всички позиции. Но освен самото обездвижване и проблемите до които води, начинът на седене на повечето ползватели на лаптопи (и не само) предизвиква и някои специфични деформации - част от тях необратими. На гръбначния стълб и мускулатурата, която го крепи, а от там и намалена функция на белите дробове, кръвоснабдяването на мозъка и пр. и пр. И тези процеси си вървят и се натрупват, дори и с прекъсвания за раздвижване.
Затова ми се струва, че изправената позиция на гръбначния стълб (при запазване естествените криви), на врата, главата и раменете може да се счита за стандарт, с който не бива да се прави компромис при работа, независимо дали седиш на удобен стол с облегалка, трупче, на земята или стоиш прав. Както и компромис с честото раздвижване, разбира се.
А иначе, човек лесно се увлича пред компютъра и губи представа за време. Поне при мен само блокиране на екрана по график върши работи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.