Митът за българското биткойн богатство

Пет години след информацията, че държавата е задържала криптовалута за милиарди, вътрешни източници и информацията от новия кабинет сочат, че такива никога не е имало

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

България е най-богатата държава в света на криптовалутите. През 2017 г. органите на реда конфискуваха общо 213 519 биткойна, които днес се равняват на 10.2 млрд. долара, а в най-високата си точка - на 14.7 млрд. долара. Това е близо една трета от разходите, предвидени в държавния бюджет за тази година. С тях могат да се финансират щедро образователни програми, да се построят свръхмодерни болници, да се изплати почти целият външен дълг на България, да си поръчаме още около 70 изтребителя F-16 или просто да се раздадат по около 1500 долара на всички живеещи в България, включително и новородените.

Всичко това би било прекрасно, ако беше истина. Но не е. Съществуват две теории за историята, но и двете сочат в една посока: въпреки популярния мит, който се разпространява необезпокоявано вече над пет години, при това предимно в чуждоезични издания, България няма биткойни. И никога като държава не е имала.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bcv16145734591005665 avatar :-?
    Yani I
    • + 7

    "ако портфейлите не могат да бъдат достъпени, няма как да се знае колко точно биткойна има в тях в конкретния момент" - тази информация не е правилна. По принцип могат да се видят наличните средства в даден портфейл (wallet.dat).

    Нередност?
  • 2
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi

    За да кажат точна бройка биткойни значи ГДБОП са имали кои публични адреси са били ползвани, което означава, че в същност не са стигнали до частните ключове. Фактът, че не са обявили публичните адреси обаче ме навежда на мисълта, че по-скоро ако е имало биткойни са били откраднати, защото в блокчекна много лесно може да се провери кой адрес кога и колко пари е имал и да се съпостави а датата на акцията.

    Нередност?
  • 3
    yoanzapryanov avatar :-|
    Yoan Zapryanov

    До коментар [#2] от "Batezuzi":

    Въпросът не е толкова в бройката, а дали са биткойни, преминали през адреси през целия им жизнен цикъл, или намерени в портфейла на едно място в един и същ момент.

    Нередност?
  • 4
    zmw281103159 avatar :-|
    zmw281103159
    • + 1

    Колега Запрянов, материалът ни, че биткойните са продадени е датиран от 1 април и лесно се разбира, че е първоаприлска шега.
    https://bivol.bg/bg-bitcoin-deal.html
    Вие сте дали линк към друг наш текст, в който развиваме една от Вашите тези, че ГДБОП вероятно е подала грешна информация към SELEC.
    Както казва по-горе друг колега, не е нужно да се отключва портфейла с парола, за да се види по публичния му адрес в блокчейна какво е влязло и излязло.

    Нередност?
  • 5
    agu1510688960539546 avatar :-?
    Veliko Minkov

    До коментар [#3] от "Yoan Zapryanov":

    За мен остава възможна хипотезата биткойни да е имало, частните ключове да са били намерени, но разследващите да са си ги присвоили и когато са разбрали, че всичко е проследимо на блокчейна, да са дали на заден ход с информацията, че са открили нещо въобще. Докато не дадат публичните адреси да проверим и проследим всичко сами, не вярвам на скалъпени версии, че просто това бил обемът на преминалите през адреса.

    Нередност?
Нов коментар