Копаенето на крипто е демоде, стейкингът е новата мания
Добиването на криптовалути се оказва все по-трудно и по-скъпо начинание, като доходността намалява
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Поскъпването на енергията и понижаването на цените на криптовалутите са лоша комбинация за копачите, затова и копаенето не е толкова печелившо.
- Алтернативата на доходност от някои криптовалути е възможността те да се блокират за известно време и това да носи доходност.
- Заради огромното потребление на ток и въглеродния отпечатък някои виртуални пари ще минат към по-зелен блокчейн.
През есента на 2010 г. в гр. Правец група ученици от общежитието на технологичната гимназия оставят компютрите включени и им задават задача да изчисляват уравнения, докато са на занятия. Няколко часа по-късно тe разполагат с по няколко долара. Тайната? Биткойн. Много се промени от тогава насам. Копаенето отдавна вече не е толкова прост процес, който всеки може да извършва от вкъщи с личния си компютър. Романтичната идея, че всеки може да участва в процеса с минимални средства в криптоверигата изчезна с времето. Последната година нещата стават още по-неблагоприятни заради поевтиняването на криптовалутите и високата цена на тока. И макар за битови потребители в България тя да остана почти непроменена, то в Европа не е така - там тя се определя на свободния пазар, както е за бизнеса у нас.
Как се копае биткойн
Копането на биткойни е процесът, чрез който нови биткойни се въвеждат в обращение. Това е и начинът, по който мрежата потвърждава нови транзакции, и е основен компонент от поддръжката на блокчейна. За "добива" в миналото беше нужно да просто да имате компютър, който да решава уравненията, но днес изчисленията са твърде големи за обикновена домашна машина да се справи или просто ще й трябва повече време.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Както вървят нещата , скоро копането на кюмюр пак ще е най доходното нещо на пазара ...
тва с учениците в правец откъде си го измислихте не знам 😆
"Изчислителната способност на конфигурациите се измерва в хеш"
Ох, реве ми се.
Хеш е математическа операция. Производителност се измерва в изчислителната способност да изпълнява хеш операции за единица време.
Никой не твърди, че моделът Proof of Stake е по-сигурен.
И толкова други глупости надиплени, че просто..........
Изключително некомпетентно написана статия. По лесно ще е да изброя вярните неща в статията от колкото невярните. "Създаването на блока можело да варира от няколко секунди до няколко дни". От уикипедия да бяхте превели страницата от английски в гугъл щеше да е по адекватно. Направо сваляйте сайта, нищо не става от вас
До коментар [#3] от "Иван Арнаудов":
точно така, хеш рейт, или колко бързо се решават математическите функции, не виждам грешка тук. Освен това Ethereum.org: Ethereum has used PoW since its genesis, but is moving to PoS. This was always the plan because PoS is thought to be more secure than PoW, uses drastically less energy, and enables new scaling solutions to be implemented... и вие сте едни псевдоразбирачи
По-добре си копайте и не му мислете.
До коментар [#5] от "qgq351126068":
"не виждам грешка тук."
Щото не четеш.
"точно така, хеш рейт, или колко бързо се решават математическите функции"
Само че дописникът не казва hash rate, а hash. Разлика от земята до небето.
"Освен това (...) PoS is thought to be more secure than PoW"
Is thought (смята се, вярва се) е съвсем различно от "доказано е". Сигурността на една архитектура има различни измерения и е уязвима по различен начин на различни видове атаки. По отношение на математическата сигурност, никой не е привел доказателства в предимството на PoS спрямо PoW. Съвсем отделно от това съществува т.нар. "морална заплаха" (moral hazard) някой с много власт да злоупотреби с нея.
Staking схемата е изначално несиметрична спрямо новодошлите в екосистемата на съответната криптовалута. Поради премахването на елемента на случайност при намирането на решение на задачата (PoW) зависимостта между тегловния дял в staking-а и неговата цена става линейна (вкарваш 10 пъти повече токени, увеличаваш десетократно своя дял).
При PoW схемата участниците имат възможност да реагират на такова развитие - например, ако някой голям pool започне да прави магарии с валидацията на транзакциите, индивидуалните участници в pool-а могат да изтеглят своите машини от него и да се влеят в някой конкурентен pool. Подобен механизъм не е възможен при PoS.
И много други такива работи...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.