Къде се чупи криптото
Спирането на борсата FTX показа нагледно рисковете и пробойните в нерегулирания свят на дигиталните активи
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Крахът на борсата FTX и опасенията, че може да зарази и други големи играчи, запратиха поредна страхова вълна сред инвеститорите в дигитални активи.
- Те научават по болезнен път рисковете от липсата на всички защити, характерни за финансовите пазари.
- Ако не искат криптозимата да се превърне в ледникова епоха, изходът е да почерпят доста от опита и регулациите в "аналоговия" свят.
Биткойн ще промени всичко. В началото това беше не просто мантра, а манифест. От създаването си през 2009 г. първата децентрализирана криптовалута е изтъкана от философията да е антипод на прогнилите финансови пазари - стабилни пари, независими от правителства, централни банки и регулатори, за ползването на които няма нужда от омразни посредници. За разлика от фриволно печатаните долари, евро, паундове и йени, с биткойн това няма да може да се прави - обемът е предварително зададен, ръстът на паричното предлагане се управлява от алгоритъм и всичко това е вписано буквално в ДНК-то му, т.е. в кода му.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Криптото си работи много добре. Проблемът е, че гледат на него като начин да се вкарат фиатни пари и да се изкарат повече фиатни пари, а много хора все още вярват, че има как политиците да намерят пари за повече пенсии например. Като добавим и факта, че има голяма степен на необразованост резултатът е този. Една камара мошеници намериха нова ниша за далавери на място, където регулациите ги няма. Това не означава, че трябва да въвеждаме регулации, а да почнем да мислим в посока как криптото решава по-добре дадени проблеми. Кое ни кара да си купим кола? Колко бързо ускорява, колко багаж събира, колко висока проходимост има..., а не за колко пари можем да я препродадем нали? Е като почнем да сравняваме криптовалутите по аналогичен начин тогава може да говорим кой токен е бил провал и кой не.
От самото начало си беше едно недоносче и пирамида, но показа нагледно тъпотата на ляво-либерастката "умнокрасива" секта с нелепите ѝ утопии и колко опасно е светът да се води по акъла им. Само с гола идеология, фанатизъм и лека дрога не става. Най-опасни са уж интелигентните дебили - мамини генийчета с претенции.
и за торентите викаха едно време, че нямат бъдеще, ама какво стана.
Криптото си е комар- хвърляш зара, печелиш или губиш. Който обича комара - да играе и сам се пази от измамници, който не иска не.
Във всички случай, не виждам какво ще задържи криптото над вода, според мен, до 18-24 месеца ще е приключило, т.е - от сегашното ниво ще остане на 1% ..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.