Binance е под все по-голям регулаторен и политически натиск в САЩ
Разследване показва, че най-голямата борса за криптовалути е прикривала връзки с американското си поделение, за да избегне регулации на целия си бизнес


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Най-голямата борса за търговия с криптовалути в света - Binance, e под все по-голям регулаторен и политически натиск в САЩ. Напрежението около нея нарасна последните дни, след като The Wall Street Journal разкри, че платформата съзнателно е създала американското си дружество, прикривайки връзки с основната компания, за да избегне регулаторно преследване, както и дейности, с които да отвлече вниманието от основния си бизнес. Подобно на FTX, структурата на компанията е микс от офшорни дружества.
През миналата седмица американски сенатори - Елизабет Уорън, Крис Ван Холен и Роджър Маршал, поискаха компанията да отговори на редица въпроси, свързани с финансовото й състояние, като смятат, че тя е прикривала финансова информация. В свое писмо сенаторите дори обвиняват Binance, "че е улеснила изпиране на пари и укриване на санкции за престъпници и държави измамници за най-малко 10 млрд. долара".
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеНай-голямата борса за търговия с криптовалути в света - Binance, e под все по-голям регулаторен и политически натиск в САЩ. Напрежението около нея нарасна последните дни, след като The Wall Street Journal разкри, че платформата съзнателно е създала американското си дружество, прикривайки връзки с основната компания, за да избегне регулаторно преследване, както и дейности, с които да отвлече вниманието от основния си бизнес. Подобно на FTX, структурата на компанията е микс от офшорни дружества.
През миналата седмица американски сенатори - Елизабет Уорън, Крис Ван Холен и Роджър Маршал, поискаха компанията да отговори на редица въпроси, свързани с финансовото й състояние, като смятат, че тя е прикривала финансова информация. В свое писмо сенаторите дори обвиняват Binance, "че е улеснила изпиране на пари и укриване на санкции за престъпници и държави измамници за най-малко 10 млрд. долара".
В отговор на тези твърдения Binance излезе с изявление, в което твърди, че борсата не е направила нищо нередно, и подчертава своя ангажимент за спазване на всички приложими закони и разпоредби.
Заобикаляне на регулациите
Според документи и съобщения от 2018 до 2020 г., както и интервюта с бивши служители, на които се позовава The Wall Street Journal, Binance се е опитала да избегне регулациите, като създаде отделна американска платформа, днешната Binance.US, която да лицензира технологията и марката на Binance, но пред регулаторите да изглежда напълно независима.
Това би предпазило по-голямата борса Binance.com от регулаторен контрол, с изключение на потребителите в САЩ. Оказва се обаче, че Binance и Binance.US са свързани. Освен това разработчиците на Binance в Китай поддържат софтуерния код, поддържащ дигиталните портфейли на потребителите на Binance.US, потенциално давайки на Binance достъп до данните на клиентите в САЩ.
Ако американските регулатори направят заключение, че между американското поделение и основната компания има връзка, те биха могли да претендират за властта да контролират целия бизнес на Binance, който за много инвеститори е черна кутия от самото начало, коментира The Wall Street Journal.
Според призовки и хора, запознати с въпроса, на които се позовава изданието, Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) и Министерството на правосъдието проучват връзката на Binance, която не посочва свое седалище, с Binance.US поне от 2020 г. От Министерството на правосъдието и SEC са отказали коментар.
Говорител на Binance.US е коментирал: "Binance.US е основан специално за да обслужва клиенти от САЩ с продукти и услуги, като се придържа към правилата и разпоредбите на САЩ."
SEC също проучва връзката между Binance.US и две търговски фирми с връзки на създателя Чампън Джао, Merit Peak Ltd. и Sigma Chain AG. След FTX, която загуби милиарди долари клиентски пари поради неправилни взаимоотношения със свързана търговска фирма, Alameda Research, Binance.US заявява, че никога не е търгувалa или давала на заем клиентски средства.
Битката за истината и бъдещето на Binance
Изпълнителният директор на Binance Чампън Джао наскоро отговори на "страха, несигурността и съмнението" (FUD), които се разпространяват в медиите. В интервю за Bloomberg Джао заяви, че мнозинството от масовите журналисти не разбират как работи борсата и затова разпространяват дезинформация.
I am reluctantly spending time on FUD again (4). Forbes wrote another FUD article with lots of accusatory questions, with negative spins, intentionally misconstruing facts. They referred to some old blockchain transactions that our clients have done. 1/9- CZ 🔶 Binance (@cz_binance) February 28, 2023
Бъдещето на Binance изглежда проблемно на фона на нарастващия регулаторен натиск в САЩ. Компанията обаче демонстрира устойчивост и ангажимент за съответствие и контрол, което може да й помогне да преодолее бурята и да се появи като по-силен и надежден играч в индустрията на криптовалутите.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.