Ипотечният бум продължава с пълна сила и с началото на есента. Освен че обемите и броят на жилищните заеми растат с рекордни темпове през последните месеци, лихвите по тях удариха ново историческо дъно. През септември средното им ниво за пазара падна за първи път под 3% и вече е 2.98%. Има видим спад и на годишния процент на разходите (ГПР) - от 3.51 на 3.39%.
Искам на промоция
Причините за това е, че с началото на есента започва и най-активният сезон за имотния пазар, а ипотечния сегмент е един от основните източници за нови клиенти за банките. Освен това те се чувстват по-комфортно при отпускане точно на този тип заеми заради гаранцията по тях, каквато се явява заложеният имот. От друга страна, заради повишената платежоспособност и ниската безработица много клиенти са по-смели в решенията си и са оптимисти за възможността си да обслужват повече задължения. Банките пък продължават да разполагат със с излишна ликвидност и конкуренцията между тях произвежда примамливи оферти.

Много от институциите правят промоции и кампании - намалени лихви, освобождаване от такси и комисиони при кандидатстване. Не е изключено спадът да се дължи и на офертите на определени институции, които с невиждани досега нива под 3% ГПР успяват да привлекат голяма част от новите клиенти, както и рефинансиране на заеми от конкуренти. Като цяло условията за рекордно ниски лихви се запазват не само в България, но и глобално - централните банки на САЩ и еврозоната се отказаха от политиките на затягане на монетарните си политики и дори поеха в обратна посока към намаляване на лихвите. На заседанието на Федералния резерв в сряда се очакваше ново намаление на нивата им под 2%.
В момента няколко банки предлагат нива на лихвите по ипотечни заеми под 3%. Сред най-активните е Централна кооперативна банка, която има оферти между 2.60 и 2.85%, показва справка в портала "Моите пари", както и в сайта на самата банка. При тези нива ГПР е между 2.70 и 2.95%. Оферти с лихви под 3% имат ОББ и БАКБ. Трябва да се има предвид, че тези нива са за хора с висока кредитоспособност и всичко зависи от личния профил на клиента. Като цяло повечето банки са с оферти над пазарните, като има предложения с лихви между 5 и 6%, което може да качи и ГПР около и над 7%. Наличието на такива агресивни оферти обаче прави и други банки склонни на отстъпки и предоговаряния.

Рекорден обем
Като обеми през последните месеци се отпускат между 270 и 300 млн. лв. нови ипотечни заеми. Кота 300 млн. беше премината за първи път през юни тази година. Данните от статистиката не са съвсем чисти, тъй като в тях влизат и част от предоговарянията и рефинансиранията, но ясно показват тенденцията. Ипотеките растат и с най-бързи темпове като общ обем - с 13.6% и достигат 10.358 млрд. лв. към края на септември. Като брой също се увеличават рекордно от десетилетие - броят на банкови жилищни кредити към средата на 2019 г. вече е 177.8 хил. (при 170 хил. преди година и 147 хил. преди десет години).
Тенденцията на спад на лихвите се ограничава само до ипотечните заеми, но не и към потребителските, при които има леко повишение на нивата в левове, но пък спад на ГПР. Нивата по депозитите продължават също са исторически ниски около дъното - 0.14%, което обаче не пречи това да е най-предпочитания продукт за спестяване в България. Проучване на Уникредит Булбанк от тази седмица показа, че едва 2.3% от спестяванията на българите са в алтернативни инвестиции, докато на депозит разчитат над 90% от физическите лица. Към края на септември те държат в банки почти 54 млрд. лв. според статистиката на БНБ.
Ипотечният бум продължава с пълна сила и с началото на есента. Освен че обемите и броят на жилищните заеми растат с рекордни темпове през последните месеци, лихвите по тях удариха ново историческо дъно. През септември средното им ниво за пазара падна за първи път под 3% и вече е 2.98%. Има видим спад и на годишния процент на разходите (ГПР) - от 3.51 на 3.39%.
1 коментар