Данъци 2023: Как се декларират инвестициите в акции
Доходите от сделки с финансови активи, направени на регулирани пазари в ЕС, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн, са освободени


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
- Дивиденти от чужбина в повечето случаи идват с удържан данък, но ако той е под 5%, трябва да се плати данък до тази ставка
- Малко по-различно се определя дължи ли се данък или не, в случай че са дадени пари на доверително управление
- Атрактивният BEAM е нерегулиран пазар, но за облагането на него има изключение
През последните години българите откриха алтернативните форми за инвестиране на спестяванията си - взаимни фондове, акции, крипто, инвестиционно злато, застраховки живот, допълнително доброволно пенсионно осигуряване. Търсенето на допълнителната доходност обаче върви и с едно не толкова приятно упражнение - декларирането й пред данъчните. Българското законодателство е доста либерално по отношение на финансовите инструменти - някои от тях са освободени от данъци, а с други може да се намали данъчната основа, върху която се дължи окончателен данък.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"Тази година данъчните декларации се подават до 30 април или първия работен ден след него, в случая 1 май."
Мисля, че в твърдението има малка неточност - Срокът за подаване на год. данъчна декларация за 2022г. от физически лица е 2 май. Това е първият работен ден след 30 април.
За тези, които нямат нужната информация по темата, статията е полезна.
До коментар [#1] от "bramasole":
Благодаря за бележката, поправено е. Поздрави
Шест фирми, участвали в аферата #Хемусгейт вече са длъжници на НАП.
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161465916801189
Те дължат на фиска общо 23,2 милиона лв. към края на март 2023 г. Кухите компании са регистрирани на малоимотни, а един от тях вече е починал. С парите е финансиран и луксозен спа-хотел във Велинград.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.