Водата - новият петрол
Компаниите, използващи нови технологии за осигуряване на водни ресурси, дават и инвестиционни възможности
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Над една трета от земната повърхност е покрита с вода и почти цялата се съдържа в океаните. Водата съществува и под формата на пара, в реки и езера, в ледени шапки и ледници, в земята като почвена влага, в животните, растенията, хората. Навсякъде има вода, но има проблем. Повечето вода е солена, тоест негодна за пиене и напояване - 97%. От останалите 3% обаче голяма част също е негодна за използване по различни причини и така за питейни нужди остава около 1%. Климатичните промени, ускорената индустриализация, изсичането на горите за създаване на пасища и нуждата на фермерите задълбочават проблема. Подводното замърсяване на води също се превръща във все по-голям проблем.
В същото време по данни на ООН глобалното потребление на вода се е увеличило шест пъти през последните 100 години и продължава да расте непрекъснато със скорост от около 1% годишно в резултат на нарастващото население, икономическото развитие и променящите се модели на потребление. Всичко това създава дефицит, има региони и държави, които не могат да набавят сами нужната си сладка вода - среда тях са Китай, Египет, Индия, Израел, както и някои американски щати като Колорадо, Калифорния, Източното крайбрежие и други. В Калифорния последният сух период продължи от декември 2011 г. до март миналата година. Най-тежките последици са били през юли 2014 г., като 58% от територията на щата е страдала от "изключителна суша", което е довело до загуби на земеделските стопани и други аварийни ситуации с водата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.