Акции на Apple и Tesla вече се търгуват на борсата в София. Какви са особеностите
БФБ пусна BSE International - алтернативен сегмен за достъп до чужди борси
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В понеделник инвеститорите на Българската фондова борса с изненада откриха, че до котировките на български акции се появиха и такива на американски компании като Apple, Microsoft, Facebook, Tesla, европейските банки Deutsche Bank, Commerzbank и други. Не, всички те не са дошли да се листнат в София, но все пак грешка няма. Паралелно с изненадата в терминалите от борсата официално обявиха, че пускат нов търговски сегмент - BSE International. На него вече се търгуват акциите на близо 100 водещи компании от Европа и САЩ, както и на няколко борсово търгувани фонда върху водещи индекси като DAX, S&P 500, FTSE All-World, NASDAQ-100, STOXX Europe 600 и други. А още от първия ден имаше интерес и сделки по няколко позиции.
Създаването на BSE International е част от серията инициативи на фондовата борса през последните години, които целят да върнат интереса на индивидуалните инвеститори към капиталовия пазар в България. Под ръководството на Маню Моравенов БФБ успя да привлече на сегмента за растеж BEAM и няколко по-малки иновативни компании, в които влязоха и доста дребни акционери. А сега вкарването на водещи акции съвпада и с бума на глобалните борси, поддържан до голяма степен и от малките инвеститори, за които достъпът до тях стана много лесен през платформи като Robinhood и Revolut. В този смисъл пускането на BSE International може да се разглежда, като поредна алтернатива за достъп до чужди борси, разбира се, със своите специфични особености, плюсове и минуси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Браво
Не знам, дали не трябва НАП и КФН в крайна сметка да изяснят какво е данъчното облагане за емисиите търгувани на европейския пазар. Т.е. да изяснят, че има равнозначност в данъчното третиране между емисиите търгувани на регулиран пазар или МСТ от борсов оператор в България и такива в ЕС, спазващи изискванията на ДПФИ 2014/65, т.к. емисиите търгувани на BSE International реално се търгуват в ЕС, а не в САЩ. Апропо с какво се различава данъчното третиране на сделките на МТФ София от това на MTF BSE International? Tradegate AG, като маркетмейкър котира и осигурява ликвидност не през NYSE или NASDAQ, а Deustche Boerse. Оставям размисъла на написаното на регулатор и борсов оператор.
Хубава работа... Ама на половина... защо не го направихте да си е на регулиран пазар и да не се облага? Сега ще чакате и да видите дали ще има интерес ами не... и с тези високи такси от 0.6%... че има и такса съхранение.
Комисионните за сделки са високи.
За сравнение - Xetra през Interactive Brokers е 0,1% (за големи суми; има минимален праг на таксата в зависимост от тарифния план).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.