Тихият убиец на спестявания
Най-нискорисковите инвестиции носят отрицателен реален доход, тъй като инфлацията е по-висока от печалбите при тях


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Идеята на спестяването е интуитивно проста - запазваш си парите, за да ги похарчиш в бъдеще. За целта трябва да ги вложиш в нещо, което да съхранява стойността им и по възможност да я увеличава. С бума на потребителските цени и рекордно ниските лихви последната функция се оказва трудна задача. Когато инфлацията е на управляеми нива - около 2-3%, че дори до 5, както е в момента, това не се усеща толкова видимо и болезнено, но реално се случва. В момента най-сигурните и нискорискови инвестиции носят доход, който трудно може да бие инфлацията - тоест реалната печалба от тях дори е отрицателна.
Да вземем депозита. От поне година лихвите по него за физически лица са нула, а при бизнеса са дори отрицателни, тоест вместо да печелите, вие губите. Ако преди 12 месеца едно домакинство е сложило на влог 10 000 лв., при инфлация от 4.8% тяхната реална стойност днес е 9520, макар по сметката да стои числото 10 000. Просто с тях можете да си купите по-малко стоки и услуги.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Загуба има, когато продадеш актива,а не когато му спадне цената въпросът е да имаме дисциплината да влагаме еднаква сума редовно и достатъчно дълго. Масата от хора правят това с анюитетите вноски по кредитите, но някак си не могат да го изпълнят ако я няма заплахата на ипотеката.
До коментар [#] от "":
Вярно. Както и доходността от наем, мисля че трябва да се разглежда в по-широк контекст - на инвестиция в недвижимост. Повишаването на стойността на имота трябва да играе роля при вземането на решение.
Най-добрият лек срещу инфлацията е да работите по-малко. Виждаме, че обикновеният човек обеднява, защото депозитите и пенсионните фондове са под инфлацията. Обикновеният човек работи, а друг обира плодовете на неговия труд. Ами тогава работете по-малко, за да ви обират по-малко. Наслаждавайте се на свободното време с близките си и ценете малките неща.
До коментар [#] от "":
най-смисленото мнение което съм чел напоследък.
https://compass-invest.eu/ компас-глобъл-трендс
Хубава статия, само, че по отношение на златото картината е непълна.
Правилно, че златото е надолу защото инвеститорите предпочитат акциите, но има и други фактори:
- От началото на тази година, доларът е силен (спрямо другите валути). А силният долар означава слабо злато, независимо дали има инфлация или не.
- криптовалутите с техните космически печалби също дръпнаха много от инвеститорите, които иначе биха предпочели златото.
А в момента федералният резерв започва постепенно да спира паричните стимули (т.н. печатане на пари), което значи, че силата на долара спрямо еврото ще се засили още повече (понеже ЕЦБ все още се подмотват и най-вероятно ще започнат да намаляват стимулите много по-късно).
Това, в комбинация с инфлацията не вещае добро за златото, тъй като започнат ли лихвите да се вдигат, ще се свие и ликвидността, доларът и еврото ще поскъпнат и това пак не е добро за златото.
Иначе, максимата, че златото винаги предпазва от инфлаиция не е вярна, както се видя сега. Принципно, златото расте нагоре когато има инфлация (когато доларът и другите валути поевтиняват) и пада надолу когато има дефлация. Обаче то е все още силно зависимо от долара и от други фактори и формулата злато-инфлация няма бинарен изход.
Рядко се споменава, че една от най-добрите инвестиции е инвестицията в себе си. Повишаване на възможностите - образование, обучение. Колкото повече знаете в област, която се търси, толкова повече ви търсят, и толкова повече работещият продаващ времето си може да поиска повече пари за него. Едно от хубавите неща е, че знанието в главата и не може да бъде отнето лесно. Имот може да погине и да няма застраховка. Земя може да бъде отровена и да няма застраховка. Банка може да затвори и да се изгуби влог. Висока инфлация може да изяде депозитите. Само че ако човек знае как да прави пари с труда си, ще може пак да го направи. Ако пък човек също така знае как работят парите - още по-добре.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.