Технологичните стартъпи ще набират все по-трудно капитал

Спадът на фондовите пазари и цените на акциите правят инвеститорите по-предпазливи. Кои са най-застрашени

Лошото представяне на публичните пазари накара мнозина да се замислят за частните технологични стартъпи.
Лошото представяне на публичните пазари накара мнозина да се замислят за частните технологични стартъпи.
Лошото представяне на публичните пазари накара мнозина да се замислят за частните технологични стартъпи.    ©  Shutterstock
Лошото представяне на публичните пазари накара мнозина да се замислят за частните технологични стартъпи.    ©  Shutterstock
Бюлетин Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

След зашеметяващ ръст по време на пандемията, която постави на първо място всичко цифрово, технологичните акции изпаднаха в тежък период. Индексът NASDAQ е надолу с над 15% от пика си през ноември, дърпан от ново избухване на ковид в Китай и войната между Русия и Украйна, които развалят веригите за доставки, и инфлацията, която подкопава стойността на бъдещите парични потоци, правейки рисковите акции с растеж по-малко привлекателни за инвеститорите. На 20 април пазарната стойност на Netflix се срина с една трета, или 54 млрд. долара, след като титанът за видеострийминг отчете първата тримесечна нетна загуба на абонати от повече от десетилетие.

Кръвопролитието на публичните пазари накара мнозина да се замислят за частните технологични стартъпи. Подобно на листнатите им конкуренти, те се наслаждаваха на ръст, подхранван от COVID-19. Благодарение отчасти на новите инвеститори като хедж фондове и корпорации, които влагат повече пари в сектора, миналата година беше ударна за сделките с рисков капитал (VC). Според CB Insights, изследователска фирма, глобалните технологични стартиращи компании са събрали 628 млрд. долара през 2021 г., над двойно повече от предходната година. За същия период броят на сделките скочи с една трета до над 34 000. Общо 528 частни фирми станаха "еднорози", оценени на стойност 1 млрд. долара или повече. Тези високи оценки сега също ли ще паднат?


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    bobsyn avatar :-|
    Batezuzi

    Така става, когато цената пазарната капитализация надвишава 50 ако не и 100 пъти годишната печалба след данъци. Просто твърде много хора гледат как биха изкарали бързо пари понеже е лесно да се купи и продадат акции, но ако гледаме на акциите като на това да вложиш спестявания, които ще се върнат след 50 години нещата са различни нали? Защото капитализация спрямо печалба 50 би следвало да означава точно това.

    Нередност?
Нов коментар