Големият план на ЕЦБ за манипулиране на пазарите
Може ли интервенцията да има обратен ефект?
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Предполага се, че финансовите пазари следват строго разделение на труда. Централната банка определя безрисковия лихвен процент, за да стимулира или охлади икономиката, като инструментът е "пазарно неутрален" - не дава предимство на нито един актив пред друг. Частните инвеститори избират кого да кредитират и с каква рискова премия. Комбинирайте двете преценки и икономиката трябва да има набор от лихвени проценти, които отразяват икономическите условия.
Европейската централна банка (ЕЦБ) обаче смята, че пазарите не си вършат работата - или поне не по начина, по който тя иска. Банката се готви да се намеси по два нови начина: чрез ограничаване на това, което смята за приемлива разлика (или спред) в лихвите между държавните кредитополучатели; и чрез екологизиране на покупките на облигации и банковите правила. По този начин ще изостави пазарната неутралност и ще прави разлика между активите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.