Частни компании за масова публика
Малките инвеститори получават все по-лесен достъп до непублични дружества със сравнително малки суми


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Инвестиционните възможности в България се увеличиха през последните години.
- Листването на няколко фонда за рисков капитал на борсата отвори пътя за това.
- Глобалните потоци са се удвоили от 2016 г. насам, но краят на евтините пари охлади тенденцията.
Преди по малко от три години - през април 2020 г., акциите на "Илевън Кепитъл" дебютираха за търговия на фондовата борса, след като месец по-рано дружеството беше направило първично публично предлагане (IPO). Интересът не беше грандиозен - наследникът на първия портфейла на рисковия фонд Eleven събра само наполовина от търсените 4 млн. лв. Причината за относително слабия интерес може да се търси в навлизащата тогава ковид вълна и по-ниската инвестиционна активност на борсата в онзи период и годините преди това. Цената на акциите на "Илевън Кепитъл" тогава беше 7 лв. В началото на февруари 2023 г. тя е 23.6 лв., или доходност 237%. Онези, които са вложили 1000 лв. през март/април 2020 г., днес имат в портфейлите си 3370 лв. с печалба 2370 лв., която е освободена и от данък печалба. Това е дори без дивидента, който компанията изплати за първи път през миналата година.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.