Моят "Капитал": Фондовете на паричния пазар отново блестят
Бюлетинът за лични финанси на "Капитал", от който ще научите кои са най-добрите инвестиционни решения и важни събития за вашите пари
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Напрежението във финансовия сектор, което създадоха повишенитe лихви, трябваше да избие някъде. Случи се с фалита на двете американски банки Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank - едната с фокус в стартиращи компании, а другата в крипто. За да е пълна картината, дойде краят и на Credit Suisse в Европа, както и притеснения около Deutsche Bank. Доверието във финансовата система бързо се понижи - проблемът и най-голямото притеснение на централните банкери. Може би и това е бил един от мотивите на регулаторите да се вземе спорното решение да покрият и негарантираните депозити в SVB.
Как реагираха на всичко това вложителите и какви алтернативи предпочетоха? Краткият отговор е: фондовете на паричния пазар. Или поне там, където ги има. В САЩ само през март към тях са насочени почти 300 млрд. долара, като най-големият поток е бил около фалитите на SVB и Signature. Вложителите са изтеглили най-вече средства от средно големите регионални банки, като освен към парични фондове ги насочват и към депозити в големите банки.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.