Българите увеличават дела си във взаимни фондове за сметка на депозита, но с малко
Средната сума на инвестицията се увеличава до 3.22 лв. от 100 лв. влог, показват данни на Уникредит Булбанк и "Амунди България"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Българите инвестират все повече своите спестявания, като ги насочват към взаимни фондове. Така например през 2012 г. на всеки 100 лв. депозит в страната са инвестирани 1.02 лв. на капиталовите пазари, докато през 2022 г. средната сума на инвестицията се увеличава до 3.22 лв. Това показват данни на Уникредит Булбанк, които тя представи заедно с компанията за управление на активи "Амунди България".
От 20 години банката е основен дистрибутор на нейните инвестиционни фондове, като продажбите тук досега са за над 1.3 млрд. лв. Това позиционира Amundi като лидер на българския пазар, макар да няма собствено местно управляващо дружество. "Данните показват, че инвестициите вече са влезли в портфейла на нашите клиенти като начин за спестяване и ще продължим да работим за разгръщане на потенциала на този пазар", каза в прессъобщение Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор и председател на УС на Уникредит Булбанк.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Само за протокола: паричките в т.н. фондове не са гарантирани.
Е, ако някой не може да събере парите си във влогове от по 100К еврака - моля :)
Ценна информация от току що минал пътя:
+ сайтът на Амунди не е лош и има доста информация, дори експорт в ексел;
- на сайта в списъка и в експорта на ексел таксите при някои фондове са малко по- различни отколкото в ключовата информация за инвеститорите;
+ накрая Уникредит ти дават много прегледно финалните такси;
- На сайта на Амунди има страхотни фондове, например ETFи на S&P 500 с годишна такса 0,13%, но Уникредит не ги предлага; предлага с 1,75% такса; Не предлагат и други фондове, които са на страницата- Индия, някои не лоши за облигации и др.;
- не успях да открия предлагане на спестовен план в чуждестранен индексен фонд в БГ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.