Как може да се инвестира с малки суми и редовно
Взаимните фондове и доброволните пенсионни схеми са подходящо начало за млади инвеститори
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Въпросът за първата инвестиция в живота е много важен и колкото по-рано бъде намерен отговорът му, толкова по-добре. Често обаче един от първите проблеми е липсата на достатъчно капитал, особено за хора, които са в началото на трудовия си живот или са още в университета. Това е и една от основните заблуди - много хора си мислят, че инвестициите изискват сериозни спестявания.
Добрата новина е, че с развитие на финансовите технологии и навлизането алтернативните форми за спестявания всеки може да инвестира минимална сума - от порядъка на 50 - 100 лв. всеки месец, което е съвсем поносимо за младежкия бюджет и не само. Именно равните малки вноски, но правени за целия трудов живот, се считат за една от най-добрите стратегии за инвестиции. Има и най-различни варианти - от консервативни до рискови възможности. Правилото е, че колкото по-рано и по-млад е инвеститорът, той може да си позволи по-рискови инвестиции. С напредване на възрастта е добре те да стават по-балансирани, а малко преди пенсия да бъдат преструктурирани към по-консервативен тип. Защото на млади години загубата се възстановява с времето, но на стари това е по-трудно.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.