Новият брой:
Какво се случва в държавата

Еми Палмър от Надзорния съвет по етичните правила на Facebook и Instagram

Metaотговорност или как се борят фалшивите новини и речта на омразата

Еми Палмър със снимка, на която се виждат майка й и баба й, ден преди да бъдат откарани в концентрационен лагер в Украйна
Еми Палмър със снимка, на която се виждат майка й и баба й, ден преди да бъдат откарани в концентрационен лагер в Украйна
Еми Палмър със снимка, на която се виждат майка й и баба й, ден преди да бъдат откарани в концентрационен лагер в Украйна    ©  Мартин Иванов
Еми Палмър със снимка, на която се виждат майка й и баба й, ден преди да бъдат откарани в концентрационен лагер в Украйна    ©  Мартин Иванов

"Вижте тази снимка: на нея е майка ми като малко дете с баба ми дни преди да ги вкарат в концентрационен лагер в Украйна. Майка ми е оцеляла от холокоста, но е непростимо, че и днес, в XXI век, отново се налага майки и деца да бягат, за да оцелеят", казва адвокат Еми Палмър, с която се срещам в София на форума "Не просто думи", посветен на борбата с езика на омразата. Тя е член на Надзорния съвет по етичните правила на Facebook и Instagram (Oversight Board), който е независим орган с двадесет изтъкнати в своите области специалисти от цял свят, има собствен бюджет и се управлява от тръст, а не от компанията Meta. Мисията им е е да противодействат на фалшивите новини, речта на омразата и дискриминацията. Палмър е поканена да се включи след успехите, които постига като главен секретар в Министерството на правосъдието на Израел, бори се за равен достъп до правосъдие за всички граждани, без значение от тяхната религия или произход, именно тя осъществява и редица от най-важните реформи в тази сфера.

Надзорният съвет на Facebook е създаден преди почти две години, когато Марк Зукърбърг осъзнава, че компанията не може да се справи със задачата да следи за спазването на основните човешки права в социалната мрежа и с контролирането на езика на омразата за своите почти три милиарда потребители. Неслучайно членовете на "Съвета" са от цял свят, целта му е да е наднационален, неформално го определят като "Конституционен съд" или "Върховния съд", който има нелеката задача да определя къде е границата между свобода на словото и реч на омразата, какви постове са проява на расизъм или порнография и т.н. Meta от своя страна трябва да въведе взетите от тях решения. Сред двадесетте избрани са бившата министър-председателка на Дания Хеле Торнинг-Шмит, йеменската журналистка, носителка на Нобелова награда за мир Тауакул Карман, унгарецът Андраш Сажо, бивш съдия и вицепрезидент в Европейския съд по правата на човека, както и бившият главен редактор на Guardian Алън Ръсбриджър. "Чак след като чух, кои са другите участници в "Съвета", взех решение, че със сигурност ще се включа, тяхната безупречна репутация говори сама за себе си", казва Палмър.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    susedkata avatar :-|
    Любопитната Съседка
    • - 1
    • + 3

    Проблемът с модерирането на български във Facebook не са потребителите, които използват социалната мрежа за дезинформация, а самите български модератори, които работят за Telus International в Есен и Дъблин, където се следи за съдържанието на български език. Занижените изисквания за наемане на работа в Telus и минималната работна заплата, която тези хора получават там, означава че буквално Сульо и Пульо могат да станат модератори на български във Facebook. Достатъчно е само да говориш езика на който се модерира и да можеш да работиш легално. Резултатът от това виждаме всеки ден - пропагандата на нео-комунистическата партия Възраждане се разпространява без проблем, но коментари на потребители срещу руската агресия в Украйна например биват изтривани, а техните профили блокирани. Facebook от години си затваря очите пред този проблем, а щом като от Facebook не казват нищо, значи и подизпълнителя Telus International няма да си мръдне пръста да промени нещата.

    Нередност?
  • 2
    kiro1234 avatar :-|
    kiro1234
    • + 1

    При Фейса е важна рекламата . Щом тя тече всичко друго е за парлама.
    Това е тъжната истина за съжаление. Някой мислят, други са от 80% или са подрастващи и при тях е лесно да се моделира мнението.
    Решението е просто, социалната мрежа да е платена.

    Нередност?
  • 3
    knb avatar :-|
    Кнб

    След като разбрах че надзорния съвет на единомислието ще мисли като мен се съгласих да участвам в надзорния съвет... На върха на една игла може да има 42 дявола, но не се побират 43. Амин. А всъщност става дума само за евентуалните глоби, които политиците днес, могат да наложат днес на Фейсбук и тяхното избягване. Докато разбира се, политиците не се сменят или още по-лоши, докато политиците станат несменяеми. Не случайно съществува първата поправка в конституцията на САЩ, но май не е удобна дори и в послушниците на САЩ.

    Нередност?
Нов коментар