Обещаващо бъдеще за термопомпите
Устройствата тип "въздух-вода" консумират от три до пет пъти по-малко ток от електрическа печка. Проблеми са високата първоначална инвестиция и допълнителните изисквания към монтажа
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
В началото на всеки отоплителен сезон стои въпросът как отоплението да е по-ефективно, по-изгодно и по-екологично? Отговорът зависи преди всичко от мястото, което ще се отоплява. Според данните на Агенцията за устойчиво енергийно развитие най-близо до желаното е отоплението с термопомпа - то може да намали с до 75% разходите. Термопомпата е устройство, подобно на климатик, което използва температурата на външния въздух, подземна вода или самата земна пръст за затопляне или охлаждане на помещения, а и за подгряване на вода за битови нужди.
Тази технология, непозната доскоро за широката аудитория, става все по-масова заради множеството си плюсове. Освен това новите цели на ЕС за въглеродно неутрална икономика предсказват истински бум за термопомпите. Това би довело както до съществено понижаване на цените им, така и до допълнително подобряване на ефективността - както се случва с всяка масова технология. Затова термопомпите се очертават като най-перспективния начин за екологично отопление. Според Томас Новак, председател на Европейската асоциация за термопомпите (EHPA), именно сега е повратният момент на пазара, който може да повтори бума на климатиците от 80-те и 90-те години.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Термопомпите в комбинация със соларни панели вероятно ще станат основно решение за къщите и малките кооперации. Това което може да се направи с незабавен ефект за всички потребители са стайни термостати чрез системи за умен дом и да дадат между 10 и 20 % намаляване на разхода за отопление.
Чудесна и подробна статия, но има една важна неточност.
Термопомпите въздух-вода имат коефициент на сезонна ефективност - SCOP най-много 3. Тоест 1kw ток генерира 3 kw отопление. За съжаление това е само в идеални условия, тоест когато навън е 7 градуса и водата трябва да се загрее до 35 градуса. При отрицателни температури ефективността пада значително. Затова много от помпите имат вграден резервен 6-киловатов нагревател на топлата вода.
За сравнение висок клас климатик има ефективност SCOOP около 5, тоест по-евтино и ефективно е да се топлиш на климатик. Цената на климатиците също е по-ниска от тази на термопомпа за една и съща площ. Недостатък на климатиците е, че правят вятър и шум, но има и тихи климатици.
Като обобщение, с термо помпа е по-комфортно, но все още е най-евтино да се топлиш и охлаждаш с климатици.
Е то при минус 10 градуса , няма какво да извлечеш от въздуха, че да го затоплиш до 21 градуса (колкото трябва да е стайната температура). Ако извличаш от +12 градуса (под земята) до 21 разликата е малка/
Може би нещо е пропуснато в статията. Цените на енергията ще се променят. Например, в статията се казва, че 1 квчас газ струва 10 стотинки. Толкова е и цената в Западна Европа, т.е. цената ни е европейска. Цената на 1квч електричество е 19 ст, което е почти два пъти по-евтино от Германия. Можем да допуснем, че новите атомни реактори ще призвеждат електричество по европейска цена. Така че цената на електричеството ще се качва. Ако пък и еколозите недай си Боже ни наложат само фотоволтаици и перки, цената на елетричеството може да е още по-висока. За ТЕЦ на въглища пък ще плащаме все повече въглеродни емисии. Само цената на газта може да е по-устойчива.
До коментар [#2] от "Станислав":
не е ли по-евтино на парно с хоризонтална инсталация(ново строителство)?
Термопомпите, въпреки че са добри, са екзотика за масовия български блок. В голяма част от Западна Европа хората имат централно парно и топла вода и отдавна са забравили за тези глупости. Само ние продължаваме да откриваме топлата вода (буквално), защото социализмът продължава да ни е крив.
До коментар [#6] от "Лео":
централно парно къде има ? Това е маегинално на Запад, бъркате със соц-лагера. На Запад доминират индивудуалните газови топли. В България най-екологично и економично, както се вижда от статията, не е нито газ, нито електричество и термо-помпи. Ами добрите стари дърва, които са българско производство. Дървото се сече, и друго расте на негово място и така нататък. Въглеродният баланс е нулев.
До коментар [#7] от "Lubomir Gavrilov":
Къде в северните страни няма? Къде в Германия няма? Дали газовият котел е за входа, блока или квартала, за потребителя няма никакво значение - той няма ангажимент по неговата поддръжка, при него влизат само тръбите.
До коментар [#8] от "Лео":
До коментар [#8] от "Лео":
Това са приказки на едро. Ето малко конкретни факти, вземаме Франция например. Малко над половината жилища са "индивидуални", т.е. къщи. Там по дефиниция колективното централно парно е невъзможно. В апртаментите над половината се отопляват с индивидуален газов котел, дриги са на ток, останалите - на колективно парно.
В крайна сметка 18% от всички жилища във Франция са на централно парно. Останалите на индивидуално. Причината е очевидна : индивидуалното парно е далеч по-икономично. Статистиката дава около 60-70% по-ниски разходи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.