Термопомпите стават все по-популярни. Вече и в България
Само миналата година в ЕС са били продадени над 3 млн. броя, а интересът е воден от голямата икономическа ефективност и устойчивост на тази технология


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Продажбите на термопомпи растат с големи темпове в Европа през последните години.
- Това е икономичен и устойчив вариант за отопление, а нови програми предвиждат и помощи за закупуване на някои видове.
- При сегашните условия на пазара една термопомпа би се изплатила за малко над 10 години.
Продажбите на термопомпи в Европа отчетоха истински бум през изминалата година - близо 3 млн. броя и ръст от 38% в сравнение с 2021 г., която също бе рекордна - с 34% над предходната. Макар и в по-малки мащаби явлението не подмина и българския пазар. Главните фактори за този интерес са няколко:
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Авторе,
газовите котли са 2-4 хил.лв. , а не 5-8хил.лв. Допълнително вземи цени за ток по-близо до свободен пазар, щото нали не смяташ, че ще останеш на регулирана цена още десетилитие? И като последно помисли коя машина или агрегат кара 10 години без капитален ремонт. И цялата ти статия е за в кошчето.
Обръщам внимание, че идеите на архитектите да завиране на климатиците и термопомпите по (непроветриви) ниши, прикриването им с платна и т.н., при което те взаимно си пречат или пречат сами на себе си, намаляват значително ефикасността им. Колкото е по-добър обменът на въздуха, толкова по-голям е коефициентът на полезно действие.
С други думи, идеята сградите да изглеждат добре отвън и идеята сградите да са енергийно ефективни, особено ако при проектирането им не е мислено за такъв вид отопление, а повечето са такива, си противоречат. В края на краищата сградите като такива са предназначени преди всичко за обитаване вътре в тях, а не за гледане от туристи отвън, и трябва да се примирим с нещо, което стърчи мъничко, но пък помага на хората да свържат двата края, стига да е безопасно монтирано и да не пречи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.