🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Да имаш ток в гората

Няколко идеи за портативни "електростанции"

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Едва ли има потребител, който да не е използвал външна батерия за телефона си. Но през последните години огромен скок направиха тъй наречените портативни електроцентрали, които всъщност са външни батерии с по-голям капацитет. Те са особено почитани сред къмпингарите. И докато преди бяха обемисти, тежки сандъци, с които да зареждате устройствата си, докато сте някъде на диво, сега се предлагат най-различни по-леки опции с разностранни портове, безжично зареждане и дори соларни панели. Което ги прави и удобни за повече цели.

Когато човек си купува "портативна електроцентрала" (да, така ще ги наричаме), е хубаво да следи за няколко основни неща и характеристики на устройствата. Най-важната е максималният капацитет на батерията, измерена във ватчасове (Wh). Следват портовете и мощността (във W), как може да се зарежда (освен от контакта, от соларен панел, автомобил и др.). И не на последно място са големината и теглото, както и цената, разбира се.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    baza avatar :-(
    Божидар Здравков
    • - 1

    "портативна електроцентрала" - Защо ще ги наричате така? За да оригиналничите ли? Имат си име от четвърт век - литиево-йонни акумулатори (ако държите - LTF батерии). Електроцентралата има генератор, който преобразува енергия от един вид в електрическа. Защо трябва да бъркате утвърдена терминология, за да създавате хаос ли?

    Нередност?
  • 2
    denislav_dosev avatar :-P
    Denislav Dosev
    • - 1

    Да наричаш по-голяма Power Bank-а "електроцентрала" е все едно да наречеш кофа с вода "извор на река". Само това ми е достатъчно, за да ми стане ясно какъв е техническия бекграунд (да се види, че и аз знам модерни думи) на писачите на тази общо взето безполезна публикация. Много ми е любопитно, дали някой от тях знае какво гласи законът на Ом. И, след като препоръчват LFP-батерия, биха ли били така добри поне да обяснят какво точно е LFP-батерията и дали и с какво е по-добра от Li-ion батерия?

    Нередност?
Нов коментар