Новият брой:
Първият опит за ротационен кабинет в България

Визуална република България

Проектът AБVA попълва празнините в разбирането ни за българския дизайн и илюстрация

Ако мислите за спорното прилагане на законите, проблемите на екологията, пристрастяването към технологиите и всекидневните трудности на живота в града като теми на ХХI век, ще ви е интересно да научите по колко сходен са ги възприемали и осмивали предишните поколения.

Проектът AБVA събира, дигитализира и показва различни проявления на българския дизайн от ХХ век: корици на книги, каталози, списания, лога, скици, плакати, брошури, опаковки, марки, обложки на албуми, с опции за търсене по автор, десетилетие, формат, град. На сайта на abva.bg се намират и статии за изкуството, писани в различни исторически периоди - още една възможност да усетим духа на отделните десетилетия и да почувстваме историята на българските визуални изкуства като нещо цялостно и значимо.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chitatelsz avatar :-|
    Читател

    Отлична идея и реализация. Хубаво е, че има такива проекти, които обединяват едни иначе антагонистични епохи, без идеология, просто изкуство (което принципно е рядкост у нас, поне на публично ниво). Браво на тези двама сънародници за това!

    Нередност?
  • 2
    ovr1580583349637379 avatar :-|
    BojidarBorisov Simeonov
    • + 1

    БАЛКАНТОН е "мистерия" за Вас..Така пише...Първо-поставената снимка е на обложка на малка плоча не от 50-те ,както сте писали,а от средата на 60-те години..И това е универсална обложка за плоча микрозапис 17 см...Дизайнът на всички ,абсолютно всички обложки на плочи и касети на "Балкантон" е работен от щатните художници на "Балкантон"...На всяка обложка на голяма плоча си пише кой я е правил...Не сте чели достатъчно...Емблематични имена са ДЯНКО ДЯНКОВ...ХРИСТО ЮСКЕСЕЛИЕВ...На ЮСКЕСЕЛИЕВ е и познатото лого "Балкантон"....През 90-те години дизайнът на плочи и касети -обложките и етикетите на самите плочи се работят от ВЕнцислав Шолти...А той,съвнестно с Дянко Дянков правят и най-новото лого "Балкантон" (1992 година).....Относно годините на производство...Върху всяка плоча е пресована годината на производство на плочата....И дори кой поред ретираж...А и коя смяна прерсьори..Всичко това си го пише...Четете и се учете,моля...

    Нередност?
  • 3
    yje15602392 avatar :-|
    yje15602392
    • + 1

    До коментар [#2] от "BojidarBorisov Simeonov":

    Ако разгледате архива, ще видите, че всички плочи в колекцията са 7'', всички са с въпросните универсални обложки и нито една от тях не е подписана. Колкото до годините на производство, гледаме точно това, което и вие споменавате, но през 2020 рядко плочата е в оригиналната си обложка (когато говорим за въпросните универсални). Това, че всяка плоча от големите е подписана, не е така, но няма нужда да влизаме в полемики.

    Четем и се учим, а вие ако имате конкретна информация и искате наистина да сте полезен, моля, споделете я чрез формата за връзка и ще актуализираме с удоволствие.

    Нередност?
Нов коментар