Културният феномен, който предизвика "Моралът е доброто"
Лентата за Кристиан Таков достигна до 11 000 зрители в България, Европа и САЩ за по-малко от два месеца


Всяка събота сутрин: култура, изкуство, свободно време.
Някои зрители бяха във възторг, други намериха доста пропуски, трети критикуваха сантименталността във филма, а четвърти сметнаха, че тъкмо тя е привлекателна. Общото между тях е, че всички са част от онези близо 11 000 души, които от 7 ноември до Коледа в различни точки на България, Европа и САЩ гледаха документалния филм "Моралът е доброто".
Лентата проследява живота на юриста, преподавател и активист Кристиан Таков. Филмът започва от ученическия му чин и студентска скамейка, минава през преподавателската катедра и достига до обществена трибуна. Зрителите стават свидетели на старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на доц. Таков. Режисьор е Веселин Диманов, оператор е Калоян Игнатов.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеНякои зрители бяха във възторг, други намериха доста пропуски, трети критикуваха сантименталността във филма, а четвърти сметнаха, че тъкмо тя е привлекателна. Общото между тях е, че всички са част от онези близо 11 000 души, които от 7 ноември до Коледа в различни точки на България, Европа и САЩ гледаха документалния филм "Моралът е доброто".
Лентата проследява живота на юриста, преподавател и активист Кристиан Таков. Филмът започва от ученическия му чин и студентска скамейка, минава през преподавателската катедра и достига до обществена трибуна. Зрителите стават свидетели на старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на доц. Таков. Режисьор е Веселин Диманов, оператор е Калоян Игнатов.
По време на премиерата в кино "Люмиер" в София, на 7 ноември (рожденият ден на покойния юрист) нагласата и на екипа зад филма, и на зрителите, изглеждаше да е по-скоро като възпоменание. Светли спомени, представени пред приятели, от семейството на Таков. За това усещане спомагаше и фактът, че филмът беше изработен почти без никакъв бюджет - с доброволен труд и дарения, които да осигурят само заснемането му.
Само за няколко часа обаче социалните медии се наводниха от отзиви за "Моралът е доброто".
"Това допълнително засили интереса и предизвика неочаквана за всички вълна от хора, които буквално за два дни изкупиха билетите за цялата седмица, която бяхме предвидили за премиерна. Наложи се да организираме паралелни прожекции в "Дом на киното", където ситуацията с билетите бе идентична с тази в "Люмиер", разказва пред "Капитал" Веселин Диманов.
След първата седмица интересът към филма стана буквално лавинообразен. Бургас, Варна, Пловдив, Хасково, Шумен, Разград, Силистра, Свищов, Горна Оряховица, Попово, Исперих и Казанлък - бяха само част от градовете, в които се организираха прожекции на документалната лента. На някои места прожекциите бяха по две, а запитванията към екипа "в нашия град кога?" са безбройни.
Голяма част от зрителите за първи път чуват за Таков - един от основните двигатели на протестите ДАНСwithMe през 2013 г., чиято кауза до края на живота му беше реформиране на съдебната власт и поставяне под контрол на фигурата на главния прокурор. Темата често се представя от ГЕРБ, ДПС и присъдружните им публични говорители като досадила на хората, а за повечето и дълбоко неразбираема, защото "никой извън жълтите павета не се вълнува" от нея.
Оказва се, че това е дълбоко невярно. Прожекциите на "Моралът е доброто" до момента са точно 185. А последните две са от тази седмица: на 29 декември лентата беше излъчена отново във Варна и Ловеч.
Интересът е толкова голям, че веригата кина "Арена" пускат в салоните си филма на Диманов. Така "Моралът е доброто" става първият български документален филм, излъчван в масови кино салони. Наред с това лентата е и най-гледаният филм изобщо за 2022 г. във филмотечния салон "Дом на киното" в София.
Наред със стотиците прожекции у нас, излъчвания има и в Брюксел, Берлин, Цюрих и Чикаго.
Към момемта екипът преговаря с една от платените платформи за видео съдържание, която има интерес към лентата.
"Този засилен интерес според мен се дължи на делото на Кристиан Таков и завета, който той остави в две основни посоки - истина и справедливост. България е несправедлива държава в много отношения и хората живеят тази несправедливост всеки ден. Филмът показва как Кристиан Таков през целия си живот е водел тези свои битки за истина и справедливост", коментира пред "Капитал" Веселин Диманов. По думите му у нас има дефицит на истина.
"Имаме въпиюща нужда от примери, които с действията си са радетели именно за тази истина, която може да ни освободи от безвремието, в което живеем вече толкова години. Кристиан Таков е пример, който си струва да следваш", допълва той.
И Диманов, и запалените кинолюбители, и обикновените зрители си дават сметка, че филмът се превърна в културен феномен не защото е шедьовър на световното документално кино изкуство, а защото показва, че може и инак. И че са съществували хора (а това винаги дава надежда, че съществуват и други), които упорито и консистентно умеят да отстояват каузите си.
Всъщност, в 185-те прожекции от 7 ноември до 29 декември има една добра новина (извън всички добри новини, които произтичат за екипа на филма) и тя е, че хиляди хора в България имат нужда от разказа, че моралът е доброто.
2 коментара
Статията е неточна!
Първия български документален филм излъчван във всички кина е "Стоичков" от 2012 година.
Моля не пишете невярна информация. Нали сте сериозна медия?
Дори и за миг да допуснем, че е така, не знам за г - н Стиочков моралът какво значение има, НО - за Кристиан Таков е ФУНДАМЕНТАЛНО!
Така, че сериозната медия се измерва именно в това: да пише ФУНДАМЕНТАЛНО верни неща!
Браво на "Капитал" и Полона Паунова!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.