Фотогалерия: Един следобед с градската линейка на София
История в снимки за работата на "Бърза помощ" в столицата

от Люба Йорданова, Цветелина Белутова
31836
прочитания

В централата на софийската "Спешна помощ" на бул. "Сливница" се намира единствената диспечерна, която получава сигналите от екипа на телефон 112.








Мила Михайлова е майка на 11-годишно дете, получава 400 лв. заплата, пътувала е в чужбина и знае, че ситуацията тук не е нормална. Въпреки това обича работата си и не може да си представи да я замени с друга.













Д-р Йорданов ни разказва, че журналисти на британската обществена телевизия BBC са прекарали две години с неговия екип, за да снимат филм за бързата помощ в България. Какво са заснели предстои да видим скоро. И няколко часа в линейката обаче са достатъчни, за да предположим, че филмът ще покаже истинските ужаси на българската спешна помощ (и най-вероятно ще бъде заклеймен като поредната антибългарска кампания).










Повече за екипа на д-р Йорданов и анализ на проблемите на "Спешна помощ" четете в новия брой на "Капитал" в събота и в петък на capital.bg.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Поклон, пред тези хора и това което вършат всеки ден ...
Как така 15 екипа? Искате да кажете, че София се обслужва от 15 линейки ли?!?? Ако не е грешка, за мен просто спешна помощ няма въобще!
Снимки 4 и 5 са истинско безумие! Наистина ли това е "бюрото на диспечерите" през 2012 - ръчно изписани и сортирани листчета?? Чудно ми е как изобщо по този начин се води електронен регистър и как изобщо да дава приоритет на спешните случаи.....
сн.8 - На площадката пред централата са паркирани десетки линейки. Екипи за тях обаче няма.
сн. 12/13 - Д-р Красимир Йорданов е лекар реаниматор в "Спешна помощ" от 24 години. Казва, че си обича професията и заплатата от 600 лв. засега не го е демотивирала съвсем. Д-р Йорданов разяснява, че често им се случва да обикалят няколко болници преди да намерят свободно легло за пациента и лекари, които да искат да го приемат.
Няма нужда от коментар.
Замислете се следващия път преди да ги хейтите!
е защо за тези хора няма пари а има за ония кифли дето ни наглеят по телевизията ?!
Прочетете и това и ще ви побият тръпки.
Макар и от друга медия, надявам се, не е проблем.
"Захарин Владимиров, шофьор на линейка, заплата 290 лв."
http://www.bnews.bg/article-44900
Само мен ли ме потресоха следните 2 реплики:
"Д-р Йорданов и Мила Михайлова разясняват, че често им се случва да обикалят няколко
болници преди да намерят свободно легло за пациента и лекари, които да искат да го приемат."
Значи пристига линейката в болница със спешно отделение, но я отпращат на разходка из града, в същото време някой някъде чака линейка ...
"От момента на поемане на случая до предаването му на болничния лекар минава около час."
Колко от този един час са разходки, преговори с доктори, които да се съгласят да приемат пациента.
Много нагледен случай за транспортния инфаркт, в който се намира целият град София. Изцяло по вина на общината, заради нейния популизъм стил "Всеки столичанин с бангия, градският транспорт - социална служба за синдикатите". Защото сутрин в 7.30 часа пред всяка ключова сграда се изтипосват автомобилите на чистачките, портиера, сотаджиите и бюфетчийките. И остават там целия ден. А всички, които имат работа в сградата за 5 до 30 минути - камиони за зареждане, куриери, таксита на повикване - те спират на платното и пускат аварийките. Ето ти го пак - линейка не може да спре нормално на входа на болницата, за да разтовари пациента. А повторено пред 10 хиляди сгради в града, цялото придвижване колабира.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход