Фотогалерия: Пътеводител из лабораториите на "София Тех Парк"
от Капитал
20410
прочитания

ще бъде един от основните елементи на научно-технологичния парк. Комплексът ще се състои от 11 лаборатории и ще бъде управляван от независимо сдружение, учредено специално за тази цел. Членове на сдружението ще бъдат водещи академични институции като Софийски Университет, Технически Университет – София, Медицински Университет – София и Българска академия на науката. Лабораториите в рамките на комплекса ще извършват независима и съвместна научно-изследователска дейност, резултатите от която ще бъдат широко разпространявани.


е основана на съвременни методи за оценка на риска, диагностика на вътрешните заплахи и управление на сложни компютърни и мобилни инфраструктури. Освен това лабораторията ще извършва дейност, свързана с дизайн и разработване на софтуер и сложни системи, като се използват последните методи за сигурно кодиране - разработване на сигурен и безопасен софтуер въз основа на принципите, определени от CERT България и Националното звено за реакция при инциденти в компютърната сигурност.

Ето какво е планирано да има в нея:
- Система за бързо прототипиране с интегрално добавяне на метал и високоскоростно фрезоване
- Система за бързо прототипиране и бързо производство на пластмасови елементи, вкл . на малки серии
- Система за бързо прототипиране с пясък и керамика
- Метрологична система за бързо 3D прецизно измерване и сканираща система за сложни 3D обекти по технологиите " Reverse Engineering"
- 3D портативна измерителна и сканираща система
- Системи за пре - и пост - процесинг

3D принтер за бързо прототипиране с интегрално добавяне на метал и високоскоростно фрезоване. От него по информация на екипа на "София Тех Парк" може да излезе елемент с размери 1х1х1 м.






• тестване на бордови компютри - EVC (European Vital Computer )
• тестване на бализи - BTM (Balise Transmission Module)






Снимка: [ pixabay ]

Основната дейност на лабораторията се изразява в извършване на научни изследвания и внедряване на иновативни решения за тестване и верификация на свойствата на нови продукти в много ранен етап от тяхното развитие. Лабораторията ще предлага иновативна услуга за страната и региона, която се състои в подготовка, изследване и коригиране на модели на устройства и оборудване в имерсивна среда, като се използват естествени техники за взаимодействие и интегриране на тактилна обратна връзка и звукови ефекти с цел бързо развитие на нови продукти и подкрепа за взимането на решения.

Снимка: [ pixabay ]

Ще предоставя възможност за използване на споделени източници, софтуер и информация, като достъп до множество CAD базирани софтуерни приложения, които могат да бъдат използвани и от академични институции, и от компании, които разработват нови продукти. Лабораторията ще разработва и тества устройства, които използват електроенцефалография, например прототипи на роботи, които се контролират дистанционно от хора, като се използват мозъчните им вълни.
Kакво ще се прави:
- Моделиране и симулиране на мозъчна активност
- Moделиране и разпознаване на мускулна активност
- Интелигентни системи за диагностика и проследяване на ставни заболявания
- Разработка на алгоритми за управление на роботи и дронове
Снимка: [ pixabay ]

Основните дейности на лабораторията са свързани с изследване, тестване и анализ на дефекти и повреди на: микроелектронни схеми (чипове), електронни устройства, сензорни системи и други високотехнологични продукти в областта на електронно устройства, алтернативна енергия, автомобилостроене, комуникационно оборудване и компютри. Основният приоритет на лабораторията е изучаване и идентификация на причините за отказ на тестваните продукти, оптимизиране на изследователския процес, и разработване на нови продукти, устройства и системи.
Снимка: [ pixabay ]

С други думи - мястото, където ще се помещава суперкомпютърът на "София Тех Парк". Това е единствената лаборатория, която още не е оборудвана. Лабораторията ще разполага с оборудване за научни изследвания на комплексни системи в областта на физиката, биофизиката, медицинската физика и разработването на нови информационни продукти. Стремежът е ЛВИ да бъде част от съвременната европейска мрежа (HPC-Europe) за научни изследвания на комплексни системи в горепосочените сфери.
Снимка: [ Shutterstock ]
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
А геоинформатика няма ли да има? ;-)
Асамблея "Знаме на мира"!
къде са хората. така пустеещо не прави добро впечатление.
Тъпунгери - ще разработват дронове, а аеродинамичен тунел НЯМА... Явно усвоителите на европари не са и чували за това животно
...
Трябвало е да се усвоят едни пари! Да сложиш тигана преди да хванеш рибата, а рибата (научните работници) замина за света, защото освен условия трябва и заплати, и колективи (а не мафиотски групички за усвояване на евросредства)!
ТНТМ -то си го знаем , но не виждам , как с това ще задържат кадърните да останат да работят за себе си а не за "партията".
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.