

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едно от най-странните приложения за iPhone е програма, която ви позволява да използвате телефона си като нивелир. С нея максималното, което можете да направите, е да проверите дали подът на банята в новия ви апартамент има верния наклон. Джаджата на Apple обаче има и друга функция, която е много по-използвана. Това е кредитният калкулатор, с който потенциалните купувачи на жилища смятат вноските си.
Не бързайте обаче да смятате, че и тази функционалност е безполезна. Въпреки че сделките с имоти намаляват, пазарът не е абсолютно замръзнал. Просто вече го движат нови сили - например младите двойки, които купуват свое жилище, а не спекулантите, които инвестираха в имоти, както беше доскоро. Така след близо двегодишно падане на цените те започнаха да се нивелират. И дори да се отклоняват нагоре или надолу в бъдеще, то промените ще са много бавни и с много ниски проценти.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
40 коментара
Всяка задача си има условие и отговор.
От доста време говорим за условието и всички се правим, че не знаем отговора. А той е:
Едно младо семейство, с перспектива за живот (разбирайте го както искате), може да си позволи цена за сносно жилище от 36 000 до 40 000 лева.
Това е отговорът. От него много лесно може да се построи условието: колко да струва квадратният метър, какво да включва този квадратен метър, колко да бъде печалбата за продавача... и за банката... дали ще има продажби ли само огледи и т.н.
Засега практиката писа слаб (2) на продавачите.
Време е да влязат купувачите.
До коментар [#1] от "stog":
Ето и отговора:
В САЩ и Западна Европа млади семейства също немогат да си позволят жилище и живеят под наем, кой е казал, че всеки трябва да има собствен имот?
Дори в момента е по-евтино под наем от колкото ипотека за собствено жилище. Елементарно...
Както и очаквах.
Какво е казано:
- очевидни истини, които могат лесно да се проверят - цените са паднаха, банките затегнаха кредитирането, банките се пораздвижиха напоследък и т.н;
- в момента реалните купувачи били "млади семейства, като тяхното търсене формира близо 80% от клиентите";
- цените нямало да се качват, но и нямало да паднат с много;
- нямало откъде да дойде голямо търсене, но и нямало да се продават двойно повече апартамени.
- очакван брой на сделките;
Какво не е казано:
- след като млади двойки са близо 80% от клиентите, колко са клиентите? Приблизително, ако не може точно...
- Броят на сделките не е задължително да съвпада с броя на клиентите. Един купувач-спекулант може да изкупи за 1 година и 100 имота, които да се отчетат като 100 бр. сделки;
- какво е съотношението сега, сравнено с периода 2004-2008 г., между купувачите, инвестиращи с цел печалба, от една страна, и семействата, търсещи единствено да си купят дом за живеене;
- какъв е профилът на тези млади двойки-купувачи, и особено на тези, които търсят по-големи жилища, най-често тристайни - какъв е процентът им на самоучастие, какъв е размерът на кредити, които вземат. Защото ако това са хора, които спокойно вадят по 100000лв. или пък са готови да вземат 100000 лв кредит, какви ли доходи имат и най-вече очаквания за бъдещето? Дали са самонаети, наемници или собственици на фирми? По-заможни клиенти винаги е имало. Това че се търсят скъпи костюми, напр., не значи, че богатите са се увеличили като брой.
- нараства ли процентното съотношение на младите двойки в общия брой на купувачите или намалява? Ако сега са 80%, преди 6 месеца колко са били?
- може някои банки и да предлагат лихви, близки до тези от 2008 г., но колко са промоционални само за първата година и дали може да се очаква да се запазят толкова ниски лихвени нива предвид икономическата ситуация;
- липсва използваната методология за събиране и обобщаване на данните, както и референция към поне два независими и лесно проверими източници. 180 000 трабва да се вземе за даденост.
Как е казано:
- очевидна истина (цените паднаха, отрезвяване...);
- без изхвърляния (че цените ще скачат);
- неясни (без подробна разбивка) обобщени данни;
- не те призовават да купуваш сега;
- не ти казват и да чакаш още;
- изобщо: избирай, но знай, че има млади двойки (неясно колко и дали броят им расте), дето си купуват жилища, а някои банки почнали да поразвързват кесиите;
- с пожелание за "спокойни и бавно обмислени решения" и за успех;
Ако ме питате за решение: АЗ ЛИЧНО ЩЕ ИЗЧАКАМ. По-изгодно е да се живее под наем. А догодина цените ще са по-ниски.
И ще се вслушам в еретичната мисъл на Страхил Иванов: "... гъвкавите предприемачи в момента достигат до точката, в която са склонни да продават под себестойността, която им е струвал имотът. Мотивът им да го правят е с приходите от сделките да финансират нови проекти. Така не се налага да плащат за скъпия банков ресурс, а същевременно могат да се възползват от ниските цени на терените, строителните материали и труда."
Но не съвсем. Той казва, че са склонни сега да достигнат до мисълта да продават под себестойност.
Но каква е себестойността?
А дали наистина на първо време ще продават под себестойността? Или ще го правт в бъдеще време, като цените паднат още? А тогава себестойността вече започне да се доближава до своето истинско измерение, а не до пазарно обявеното.
Не исках да го казвам, от уважение към авторката и към вестника, но такива материали могат да ни нивелират мисленето. Отново да търсим стадото. Преди народът купува като невидял, сега да се замисли дорде е време. Ако не да не изпусне, то защо да чака, след като внушението е, че цените няма да падат с много...а наемът за психиката на българина представлява грешни пари.
Освен това - този материал нивелира всички имоти. Похвално е, че панелите ще бъдат разгледани в друг материал.
Дано само не се окажа прав, както писах преди седмица, че функцията на скъпите и охулвани панели е да поддържат максимално високи цените на новото строителство.
Още веднъж, поздравления за авторката. На нея сега й е най-трудно. Оценям изкуството!
... Писна ми от неграмотни некадърници: "например младите двойки, коЙто купуват свое жилище"!!! Та Бодурова ли, та редакторите Капитал-скиии.....
Колкото до "нивелирането" - нещо им е неточна терзийката. Вярната посока е ОКОЛО 650 евро МАХ !!!
Айде, сполай ви, писари!
За "нивелиране" на цените може да се говори, само ако се отчете броят на сделките.
Никъде досега не съм видял статистика за бройката сделки за последните 3-4 години. Ако от "Адрес" наистина искат да ни убедят, че цените вървят нагоре, нека ни кажат и колко апартамента продават на месец във всеки от тези квартали и защо ги няма другите.
Предполагам, че там вероятно не са продали нищо. Като гледам как радостно намигват тези положителни числа в таблицата за увеличение на цените и се чудя кой точно апартамент в Лозенец са успели да продадат.
ха ха ха поредната статийка за имот4етата в УНИКАЛНАТА територия БУЛГАРИСТАН !
Едни щели да продават на загуба други пък се дърпали ( нема да го подарявам я ) ...смях в залата :)
Тука в Флорида 110 квадрата в комплекс с басейн и тенис кортове от 360к СЕГА е 90-100к !!!
Мили Европа се ТРЕСЕ от скандали и РАЗМИРИЦИ !!! След Гърция и Ирландия ИДВА ред на Португалия , а ПОСЛЕ...ами не ми се мисли ИСПАНИЯ е проблем който нито МВФ нито Германиямогат да решат !!!
Банките в ЕВРОПА са по-зле и от ЗОМБИ сестри4ките си в ЩАТИТЕ :)
За какви имоти за какви 5 лева БРЪЩОЛЕВИТЕ бе мили ???
Ама какво да правиш ПРОВИНЦИЯ ! Забили глави в ИМОТ4ЕТО и това си 650 ЕВРО ..муааахаааа..... има да ги сънувате .......
Капитал, изложихте се като кифладжии с тази статия! Стотина реда бла-бла, локуми и общи приказки за наближаващото полу-розово бъдеще. Жалко, а имаше толкова хубави и конктретни въпроси от мненията под статията "Дом за нас и нашите деца"...
Но какво ли се учудвам и аз? То си беше ясно че дискусия няма да се получи...всеки от поканените Ви снася пари за реклама, win-win ситуация...Вие задавате "правилните въпроси", те дават "правилните" отговори, няма коректив, и всички са доволни :-)
До коментар [#7] от "h3":
Нi Данка,
идва времето на РЕАЛНИТЕ АКТИВИ нали сам ти казваш, че предстои голямата инфлация...
Колко му е годишния данък на това жилище във Флорида?
До коментар [#2] от "Lemon's":
Да живееш без собствено жилище живот ли е - цигански живот. Пък и ако живееш под наем, нали все някой притежава това жилище - той какъв е?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.